Sos. Jogurt. Czosnek. Dip czosnkowo jogurtowy

Sos. Jogurt. Czosnek. Dip czosnkowo jogurtowy

Sos na bazie jogurtu, z czosnkiem, to świetny dodatek do pieczonych ziemniaków, frytek czy pizzy. Można nim posmarować tortillę albo maczać sobie w nim kawałki świeżych warzyw. I chociaż przygotowanie jest bardzo proste to podam przepis bo na pewno komuś się przyda. 

Według mnie jedną z ważniejszych rzeczy przy jego przygotowaniu jest posiekanie a następnie roztarcie czosnku. Wierzcie mi, że przeciśnięty przez praskę smakuje zupełnie inaczej i ja takiego urządzenia nie używam.

Sos czosnkowy będzie pasował także do Torciku naleśnikowego - spróbujcie ! 




Rajskie jabłuszka. Deser. Jabłka w cieście z marcepanem i żurawiną

Rajskie jabłuszka. Deser. Jabłka w cieście z marcepanem i żurawiną

Znowu w domu marudzenie o szarlotkę. Ja wiem, że to ulubione ciasto moich Chłopaków, ale nie lubię piec tego samego zbyt często. 

Jesień to rzeczywiście najlepszy czas na jabłeczniki albo ciasto ze śliwkami bo teraz te owoce są najsmaczniejsze. Jednak śliwki zostały przetworzone na powidła a jabłek było za mało żeby upiec blachę szarlotki więc zrobiłam coś zupełnie innego a jednocześnie trafiłam dobrze w gust domowników. Upieczone jabłuszka, nadziane marcepanem i lekko pijanymi żurawinami, otulone krucho drożdżowym, serowym ciastem.... Całość uzupełnił sos ze świeżej żurawiny. Mówię Wam, coś pysznego !

Jabłka i żurawiny to świetne połączenie - w małych jabłecznikach też się sprawdziło.




Na deser. Tarta z makiem, figami i migdałami

Na deser. Tarta z makiem, figami i migdałami

Chyba stęskniłam się za pieczeniem bo jednego dnia upiekłam dwie tarty. Jedną, tartę z kurkami, już Wam przedstawiłam wiec czas na deser - tartę z figami i makiem. 

Właściwie to miało być ciasto ze śliwkami , ale kiedy ze straganu uśmiechnęły się do mnie dorodne figi musiałam je wziąć. Postanowiłam, wedle popularnego powiedzenia, połączyć figę z makiem i tylko pasternaku tutaj brak :D W trakcie wieczornych pogaduch okazało się, że także Agnieszka z najsmaczniejsze.pl ma figi i też upiekła tartę. Wielkie umysły myślą podobnie ? Chyba tak i dzięki temu na weekend macie dwie propozycje na pyszne figowe wypieki - moja tarta na kruchym spodzie a Agnieszki na francuskim. Każdy wybierze sobie ten, który bardziej mu się spodoba. 

Figi nadają się nie tylko do deserów - spróbujcie sałatki z fig i pieczonego kurczaka albo sałatki z figami i wątróbką

tarta makowa z figami, ciasto makowe, krucha tarta, kruche ciasto, figa z makiem, smaczna pyza



Papryka. Jak upiec i łatwo obrać ze skórki ?

Papryka. Jak upiec i łatwo obrać ze skórki ?

Dzisiaj będzie o pieczonej papryce, ponieważ dostałam kilka pytań na ten temat. Papryka to bardzo smaczne, zdrowe i wdzięczne warzywo, które warto często włączać do swojego menu. 

Najzdrowsza jest nieprzetworzona, po prostu umyta i oczyszczona z nasion. Jednak surowa, na dodatek ze skórką, nie wszystkim smakuje. Część rodziców nawet boi się podawać ją małym dzieciom ze względu właśnie na ew. możliwość utknięcia kawałków skórki w przewodzie pokarmowym co może wywołać niedyspozycje gastryczne. Można pobawić się w obieranie surowej papryki przy pomocy małego, bardzo ostrego  nożyka, ale to dość żmudne zajęcie. Ale na szczęście można ją upiec i w łatwy sposób tej skórki się pozbyć. Z takiej słodkiej papryki można przygotowywać różne dania - pastę, sałatkę, zupę, przekąski, sosy ...




Obiad. Z grzybami. Tarta z nadzieniem serowym i kurkami

Obiad. Z grzybami. Tarta z nadzieniem serowym i kurkami

Grzybowy urlop już się skończył, ale sezon na zbieranie leśnych skarbów na pewno nie. Jeszcze można zbierać kurki, borowiki, rydze a pojawiają się też już późnojesienne gatunki jak zielonki czy opieńki. Każdy znajdzie dla siebie coś pysznego. 

Zebrane grzyby trzeba jak najszybciej i najlepiej przetworzyć. Część oczywiście trafi do słoików bo bardzo lubimy kurki marynowane i sałatkę z opieniek. Na swoje świąteczne występy czekają w słojach suszone borowiki a ja nabrałam ochoty na grzybowy obiad. Dawno nic nie piekłam więc postanowiłam przygotować na obiad smakowitą tartę - kruchą i pachnącą.  Wypełniłam ją kremowym, pysznym nadzieniem z serków twarogowych smakowych i kurek - całość wyszła przepyszna ! 




Obiad. Makaron. Spaghetti a'la carbonara

Obiad. Makaron. Spaghetti a'la carbonara

Pasta alla carbonara to słynne danie kuchni włoskiej. Makaron górnika jest niezwykle popularnym daniem także w Polsce, ale bardzo się różni od wersji rodem z Włoch. Oryginalny przepis zawiera sos z samych żółtek albo całych jaj, oczywiście na boczku, z dodatkiem parmezanu lub pecorino i pieprzu. Najpopularniejsza polska wersja to już sos na bazie śmietany z jajkami a są też tacy, którzy idą dalej dodając czosnek, cebulę albo inne warzywa czy nawet grzyby. Każdy niech zrobi sobie tak jak lubi, ale warto znać oryginał. Do tej potrawy można użyć makaronu o innym kształcie a nie tylko spaghetti.

Przyznam, że wersja śmietanowa najbardziej nam pasuje więc dzisiaj nasza domowa carbonara. Zwykle przyrządza ją mój Młody i to chyba jego popisowe danie. Tym razem jednak musiałam zrobić obiad sama - dałam radę !

Zobacz inne danie makaronowe kuchni włoskiej - Penne all'amatriciana




Siedzuń jodłowy. Szmaciak jodłowy

Siedzuń jodłowy. Szmaciak jodłowy

Siedzuń jodłowy Sparassis nemeci to brat bardziej znanego Siedzunia sosnowego vel szmaciaka. Jodłowy jednak jest dużo rzadszy.

Ten gatunek jest w Polsce pod ochroną. Znajduje się na Czerwonej Liście Grzybów Wielkoowocnikowych ze statusem V czyli narażony na wyginięcie. Ja miałam przyjemność obejrzeć go sobie na żywo w orawskim lesie a dla Was mam zdjęcia.

Wielu mykologów twierdzi, że siedzuń jodłowy to ten sam gatunek co siedzuń dębowy, Sparassis brevipes vel laminosa, określając wszystkie wspólną nazwą Siedzuń krótkotrzonowy.

 


Pieniążnica szerokoblaszkowa , monetka szerokoblaszkowa

Pieniążnica szerokoblaszkowa , monetka szerokoblaszkowa

Pieniążnica, monetka, szerokoblaszkowa Megacollybia platyphylla - grzyb z charakterystycznymi białymi sznurami grzybni przy podstawie trzonu. Te sznureczki nazywają się ryzomorfy. Na niektórych zdjęciach taki ryzomorf jest dobrze widoczny.

Do Pieniążnicy szerokoblaszkowej podobny jest jadalny Drobnołuszczak jeleni o różowiejących blaszkach



Grzybolubka purchawkowata - nicniczka purchawkowata

Grzybolubka purchawkowata - nicniczka purchawkowata

Grzybolubka, nicniczka, purchawkowata Asterophora lycoperdoides to przykład gdy jeden gatunek grzyba rośnie sobie na drugim. Małe, podobne do drobnych purchaweczek grzybolubki porastają jako pasożyt kapelusze owocniki rozkładających się mleczajów albo gołąbków.

Ten gatunek jest wpisany na Czerwoną Listę Grzybów Wielkoowocnikowych ze statusem R czyli rzadkie. 

Znasz Trzęsaka listkowatego ? to ciekawy grzybek - poszukaj go w lesie ! 




Sromotnik smrodliwy,  sromotnik bezwstydny

Sromotnik smrodliwy, sromotnik bezwstydny

Sromotnik smrodliwy, sromotnik bezwstydny Phallus impudicus  albo po prostu śmierdziel - jeśli będzie rósł tam gdzie zbieracie grzyby to na pewno go poczujecie i to ze sporej odległości. 

Ma zapach gnijącego mięsa i dzięki temu zwabia różne owady, które żywiąc się jego zarodnikami rozsiewają je.

Koniecznie przeczytaj kto to są Leśne Duszki a dowiesz się skąd się wzięły grzyby!

sromotnik smrodliwy, śmierdziel, śmierdzący grzyb, grzyby gatunkami, atlas grzybów


Twardówka anyżkowa - twardówka muszlowata

Twardówka anyżkowa - twardówka muszlowata

Twardówka anyżkowa, twardówka muszlowata, Lentinellus cochleatus wyróżnia się charakterystycznym, anyżowym zapachem. Ma także wyraźnie ząbkowane blaszki co jest jej znakiem rozpoznawczym razem z aromatem.

Skąd czerpać wiedzę na temat grzybów ? Nieodzowne są atlasy, ale przede wszystkim wycieczki do lasu z osobami, które znają grzyby bardzo dobrze i mogą nam je pokazać w naturalnym środowisku.




Płomykowiec galaretowaty. Płomykówka galaretowata

Płomykowiec galaretowaty. Płomykówka galaretowata

Płomykowiec galaretowaty  Guepinia helvelloides - piękny grzyb i o tak charakterystycznym wyglądzie, że raczej nie można pomylić go z żadnym innym gatunkiem. Te małe płomyczki są w Polsce pod całkowitą ochroną chociaż można je jeść i to nawet na surowo tak jak galaretka kolczastego albo czarki. Są jednak tak rzadkie i piękne, że lepiej zostawić je w spokoju i podziwiać jeśli już uda nam się je znaleźć.  Są od dziś ozdobą mojego atlasu bo długo marzyłam żeby zobaczyć je na żywo i niedawno mi się to udało.



Piestrak jadalny, piestrówka - polska trufla

Piestrak jadalny, piestrówka - polska trufla

Piestrak jadalny, piestrówka, Choiromyces meandriformis to grzyb z rodziny truflowatych - taka nasza polska trufla. Nie dorównuje smakiem ani aromatem truflom prawdziwym, ale za to można go u nas znaleźć chociaż występuje raczej rzadko.

Przyznam, że sama jeszcze nie zbierałam piestraków i zdjęcia pochodzą od koleżanki Doroty, która natrafiła na nie i zebrała na Orawie. Od niej też dostałam poza zdjęciami trochę ususzonych owocników, z których postaram się za zimą coś dobrego przygotować.





Grzybiec purpurowozarodnikowy

Grzybiec purpurowozarodnikowy

Grzybiec purpurowozarodnikowy Porphyrellus porphyrosporus - nieczęsto spotykany grzyb z rodziny borowikowatych. Gatunek wpisany na Czerwoną Listę Grzybów Wielkoowocnikowych ze statusem R czyli rzadkie.

Grzybiec to o kuzyn także gorzkiego w smaku Goryczaka żółciowego, ale ze względu na bardzo ciemne ubarwienie całego owocnika raczej ciężko go pomylić z prawdziwkiem.




Muchomor zielonawy - muchomor sromotnikowy

Muchomor zielonawy - muchomor sromotnikowy

Muchomor zielonawy Amanita phalloides jest bardziej znany pod starą nazwą jako Muchomor sromotnikowy. Nazywa się go też leśną śmiercią - jeden średniej wielkości owocnik może spowodować śmierć dorosłego, zdrowego człowieka więc dziecko nie zniesie nawet części tego.

Złą sławę muchomor sromotnikowy zawdzięcza zawartym w owocniku mykotoksynom. To związki powodujące poważne zmiany w organizmie człowieka - uszkadzają komórki narządów wewnętrznych, czasami nawet ich martwicę a co za tym idzie organy, np. wątroba, przestają działać. W razie wątpliwości co do tego gatunku absolutnie nie wolno próbować tego grzyba ! Przed grzybobraniem warto czytać i przeglądać atlasy a na grzyby chodzić z ludźmi znającymi się na nich. Nie można też nigdy zapominać o używaniu rozumu i rozwadze.

Pamiętajcie - najważniejszą zasadą grzybiarza jest to, że zbiera i je tylko takie grzyby jakich jest pewien na 200 % . Tu nie ma miejsca na gdybanie i ryzyko bo w grę wchodzi zdrowie i życie nasze oraz naszych bliskich ! 

Czy muchomora zielonawego można pomylić z kanią ? Według mnie to właściwie niemożliwe, ale są tacy co potrafią....


Kapelusz Muchomora sromotnikowego dorasta do 15 cm średnicy. Początkowo półkulisty, potem dzwonkowaty, łukowaty aż do rozpostartego. Na powierzchni gładki, ale może  być promieniście włókienkowaty, jakby paskowany. Rzadko widoczne resztki, strzępki białej osłonki, z której wyrastał. W czasie suszy matowy, po deszczu błyszczący. Koloru zielonawego, oliwkowego, żóltozielonego, białozielonego, czasami ciemniejszy na środku.Brzeg gładki, bez prążków.

Od spodu kapelusza białe blaszki - gęste, wybrzuszone, ale dość wąskie. U młodych owocników zakryte białą osłoną.

Trzon pełny, walcowaty, biały, białawy albo zielonkawy lub oliwkowozielony. Lekko zwężający się ku górze a przy podstawie bulwiasty z wystającymi, skórkowatymi kawałkami pochwy, resztkami osłony. Na powierzchni z widocznym szarozielonym, zygzakowatym wzorkiem. W górnej części przyrośnięty, zwisający i bruzdowany biały pierścień - pozostałość po osłonie blaszek.

Miąższ delikatny, kruchy, biały i tylko pod skórką kapelusza lekko zielonkawy. Zapach przyjemny, słodkawy. U starszych owocników nawet mdlący, ziemniaczany. Smak łagodny, przyjemny.

Muchomor sromotnikowy to grzyb śmiertelnie trujący ! Nie należy nawet przeprowadzać próby smakowej w razie wątpliwości co do gatunku. 

Najłatwiej pomylić z innymi grzybami młode muchomory sromotnikowe. Mogą wtedy być podobne do małych gołąbków grynszpanowych albo gąsek. Wbrew obiegowej opinii ciężko pomylić je z czubajką kanią.

Muchomory sromotnikowe wyrastają od czerwca do października. Pojawiają się pojedynczo albo w grupach. Można spotkać je zwłaszcza w lasach liściastych pod dębami lub bukami, ale także ogrodach, parkach, rzadko w lasach iglastych. Bywają lata i miejsca gdy rosną masowo.

źródło : B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie”
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007  


***********************************************************************

Część ludzi uważa, że grzyby trujące mają jakiś gorzki czy nieprzyjemny smak a to bardzo często nieprawda. Ci, którzy zjedli muchomora sromotnikowego i przeżyli wspominają, że był bardzo dobry i smaczny, wręcz słodkawy. Pachniał też ładnie.

Nieprawdziwe są i w bajki należy włożyć przesądy jakoby trujące grzyby traciły truciznę po obgotowaniu czy zamarynowaniu w occie. Część toksyn może rzeczywiście zostać wypłukana przez wodę, ale tylko część. Kolejne bajki mówią, że do gotujących się grzybów należy włożyć cebulą albo srebrną łyżeczkę - i te sczernieją gdy grzyby nie będą jadalne. Nie należy ufać takim opowiadaniom bo może to się skończyć tragicznie.

Po zjedzeniu grzybów należy zwrócić baczną uwagę na wszelkie objawy niedyspozycji żołądkowych jakie wystąpią od kilku godzin po posiłku do nawet kilka dni po nim. Czasami bywa tak, że pierwsze objawy pojawiają się po kilku, kilkunastu godzinach a po 3 dniach ustępują, ale niestety toksyna działa dalej. Dlatego tak ważne jest żeby nie lekceważyć żadnych bóli brzucha, wymiotów czy biegunki jeśli jedliśmy grzyby leśne. Lepiej wywołać alarm niepotrzebnie udając się do lekarza niż zbagatelizować sprawę bo kilka dni później po prostu może być za późno na ratunek.



Ciasta domowe. Pyszna szarlotka na półkruchym cieście

Ciasta domowe. Pyszna szarlotka na półkruchym cieście

Szarlotka albo jak kto woli jabłecznik, to ciasto, za które wiele osób da się pokroić. Mój mąż nawet dawno temu powiedział, że odda się za szarlotkę.... Cóż, słowo się rzekło i jesteśmy razem już ponad 20 lat. A ja zawsze powtarzałam, że trzeba uważać na słowa....

Nie znam nikogo kto nie lubiłby ciasta z jabłkami. Można je przygotowywać na różne sposoby, mniej lub bardziej klasycznie. Moją ulubioną jest Szarlotka na orzechowym spodzie, ale inne też chętnie zjem. To ciasto na każdą okazję a zrobienie go do naprawdę żadna wielka filozofia.  




Rydze - mleczaj rydz, mleczaj jodłowy, mleczaj świerkowy

Rydze - mleczaj rydz, mleczaj jodłowy, mleczaj świerkowy

Rydze - pod tą nazwą kryją się przynajmniej 3 gatunki mleczajów. Rydzem nazywa się już nie tylko coraz rzadszego Mleczaja rydza Lactarius deliciosus, ale także Mleczaja jodłowego Lactarius salmonicolor i Mleczaja świerkowego Lactarius deterrimus. Wymieniłam je w takiej kolejności jak są smakowo oceniane - najsmaczniejszy jest pierwszy a najmniej ostatni. I próżno dyskutować, które z nich są mniej czy bardziej prawdziwe bo dla ich wielbicieli rydz to rydz i już. Dlatego też "wrzuciłam" je w jednym wpisie bo i tak dużo osób ich od siebie nie odróżni. Rydzem czasami nazywa się także Mleczaja smacznego o białym, bardzo obfitym mleczku.

Rydze powinno zbierać się do oddzielnego kosza ponieważ ich pomarańczowe może zabrudzić inne grzyby.

rydz , grzyby gatunkami , atlas grzybów , grzyby jadalne , poznaj nowe gatunki , prosto z lasu , las , grzybobranie




































Kowal. Konie. Ginące zawody. Migawki z Orawy cz. 5

Kowal. Konie. Ginące zawody. Migawki z Orawy cz. 5

Podczas orawskich wakacji miałam okazję przyjrzeć się z bliska pracy prawdziwego kowala. Ramziaty, koń Dorotki, był uprzejmy zgubić podkowę a nawet dwie i trzeba było zawezwać fachowca. Dla takiego mieszczucha jak ja przyglądanie się całemu procesowi podkuwania koni to była duża atrakcja. Zaopatrzona z aparat i zgodę pana Jacka towarzyszyłam mu przez kilka godzin pracy. Do podkucia była także Latona i oba konie dostały po nowym komplecie końskich butków.

Na Orawę pojechałam jednak w zupełnie innym celu - na grzybobranie

Uwaga - dużo zdjęć !

dwie stare podkowy Ramziatego, dla mnie i Żarłoczka na szczęście !



Kolczak rudawy

Kolczak rudawy

Kolczak rudawy  Hydnum rufescens  to mniejszy brat Kolczaka obłączastego. Też ma hymenofor kolczasty a różni się przede wszystkim kolorem i wielkością. Będąc na Orawie zauważyłam, że oba te gatunki mało kto tam zbiera chociaż rosną masowo. Cóż, w pogoni za prawdziwkami czy rydzami inne, mniej wartościowe grzyby są pomijane.

Jak myślicie, w jaki sposób najlepiej zbierać grzyby - lepiej je ucinać czy wykręcać ?





Grzybobranie i co dalej? Jak suszyć grzyby ?

Grzybobranie i co dalej? Jak suszyć grzyby ?

Grzyby suszone - nie wyobrażam sobie bez nich wielu dań i zawsze mam ich spory zapas. Nawet jeden suszony kapelusz borowika potrafi podrasować smak i aromat całego dania. Do potraw wigilijnych i świątecznych grzyby suszone muszą trafić obowiązkowo. U nas w domu zawsze jest na wigilijnym stole kapusta z grzybami grzyby smażone w cieście oraz pierogi z kapustą i grzybami. Myślę, że w większości polskich domów jest podobnie. Żaden porządny barszcz czy bigos też nie obejdzie się bez suszonych grzybów. 

Nie wyobrażam sobie używania w kuchni grzybów suszonych kupionych w sklepie z tej prostej przyczyny, że przemysłowo suszy się grzyby nawet z robakami. Kilka razy oglądałam takie paczuszki i kiedy przyjrzycie się dobrze to zauważycie jakie są dziurawe a czasami nawet ażurowe. Mnie to zwyczajnie brzydzi. Dlatego używam tylko tych, które sama zbiorę i ususzę.

Jak dobrze ususzyć grzyby ? Jak to zrobić żeby ich nie zmarnować i móc cieszyć się ich smakiem i aromatem ? Zaraz postaram się Wam o tym opowiedzieć.







Grzybobranie i co dalej? Jak suszyć grzyby ?

Grzybobranie i co dalej? Jak suszyć grzyby ?

Grzyby suszone - nie wyobrażam sobie bez nich wielu dań i zawsze mam ich spory zapas. Nawet jeden suszony kapelusz borowika potrafi podrasować smak i aromat całego dania. Do potraw wigilijnych i świątecznych grzyby suszone muszą trafić obowiązkowo. U nas w domu zawsze jest na wigilijnym stole kapusta z grzybami grzyby smażone w cieście oraz pierogi z kapustą i grzybami. Myślę, że w większości polskich domów jest podobnie. Żaden porządny barszcz czy bigos też nie obejdzie się bez suszonych grzybów. 

Nie wyobrażam sobie używania w kuchni grzybów suszonych kupionych w sklepie z tej prostej przyczyny, że przemysłowo suszy się grzyby nawet z robakami. Kilka razy oglądałam takie paczuszki i kiedy przyjrzycie się dobrze to zauważycie jakie są dziurawe a czasami nawet ażurowe. Mnie to zwyczajnie brzydzi. Dlatego używam tylko tych, które sama zbiorę i ususzę.

Jak dobrze ususzyć grzyby ? Jak to zrobić żeby ich nie zmarnować i móc cieszyć się ich smakiem i aromatem ? Zaraz postaram się Wam o tym opowiedzieć.







Zrób to sam. Domowa przyprawa warzywna

Zrób to sam. Domowa przyprawa warzywna

Dzisiaj podam Wam przepis na domową przyprawę z suszonych warzyw i ziół. To taka domowa vegeta, kucharek czy jarzynka - pod taką nazwą znajdziecie coś podobnego w sklepach. Moja jest jednak dużo smaczniejsza i nie zawiera niczego dziwnego. Jest w niej trochę soli, ale tylko trochę i w celu konserwacji a poza tym jest zrobiona z naturalnych składników, które są ogólnie dostępne.

Przygotowując własną mieszankę przyprawową proporcje można modyfikować wedle własnego smaku i gustu. Można dodać jakieś ulubione zioła, zmielone suszone grzyby czy zrezygnować np. z czosnku jeśli go unikacie.

Który majonez lubicie najbardziej ? Ja majonez domowy robię sama bo to łatwe i szybkie !

domowa vegeta, przyprawa z suszonych warzyw, przyprawa do zup i sosow, domowe przetwory, jak zrobić domowa wegeta, smaczna pyza



Obiad. Trąbki. Zielenina. Grzyby duszone na gęsto, ze śmietaną i zieleniną

Obiad. Trąbki. Zielenina. Grzyby duszone na gęsto, ze śmietaną i zieleniną

Po kolejnym grzybobraniu na Orawie znowu danie z moimi ulubionymi trąbkami - u mnie nie rosną więc musiałam się nimi nacieszyć. Podczas wakacji szkoda czasu na gotowanie a do knajp nie zawsze po drodze. Duszone grzyby i makaron to dobre połączenie a całe to gotowanie trwało nie więcej jak 10-15 minut. W taki sam sposób możecie przygotować sobie danie z innych, świeżych grzybów - większe trzeba pokroić, ale nie za drobno bo grzyby kurczą się mocno podczas obróbki cieplnej.

Jeśli nazbierasz kurek to koniecznie przyrządź je z czosnkiem i pietruszką - są pyszne !





Bacówka. Oscypek. Jagnięcina. Migawki z Orawy cz. 4

Bacówka. Oscypek. Jagnięcina. Migawki z Orawy cz. 4

Bardzo lubię sery z mleka owczego bądź mieszanego. To, że się teraz mleko owcze miesza z krowim jest normalne. Po prostu tego pierwszego jest zbyt mało do produkcji serów a popyt na nie ogromny. Poza tym ser z mleka mieszanego jest chętniej kupowany przez ceprów - jest łagodniejszy w smaku i mniej intensywnie pachnie. Jadłam oba rodzaje i oba mi smakują, chociaż jako mieszczuch wolę właśnie ten mieszany. Oczywiście trzeba popytać zaufanych miejscowych żeby wiedzieć gdzie dobry ser kupić.

Będąc na Orawie wybrałam się na bacówkę. Tak, NA bacówkę a nie DO niej. Tam się tam mówi - może dlatego, że bacówka na hali więc idzie/jedzie się na halę ... Jak mówił tak mówił, grunt, że dotarłam tam i to nie jeden raz w ciągu 10 dni pobytu.

Obejrzyjcie kilka zdjęć, migawek, jakie zrobiłam będąc na bacówce. Będą nie tylko sery, ale także stwory napotkane na hali. Wegetarianom i wrażliwcom radzę nie oglądać do końca. I proszę bez tekstów o mordowaniu czy czegoś takiego... To po prostu życie i realizm....




Zupa. Grzyby. Ziemniaki. Kartoflanka - trąbczanka

Zupa. Grzyby. Ziemniaki. Kartoflanka - trąbczanka

Jak się zbiera grzyby to też się je zjada. Przynajmniej część. Trąbki to jedne z moich ulubionych grzybków, po które musiałam sobie pojechać aż na Orawę. Kiedy masowo się pojawiają można szybko nazbierać ich dużą ilość - po prostu kosi się ich całe łany. U Dorotki część trafiła do słoików z marynatą a część na suszarkę. Trochę trąbek wykorzystałam od razu, na świeżo, do pysznej kartoflanki bo uwielbiam takie szybkie zupy.

Zobacz przepis na inną kartoflankę - z gąsówkami. A może wolisz Zupę grzybową z makaronem ?




Jej Puszystość Beza Pavlovej - Tort bezowy z bitą śmietaną i świeżymi owocami.

Jej Puszystość Beza Pavlovej - Tort bezowy z bitą śmietaną i świeżymi owocami.

Tort bezowy czyli inaczej beza Pavlovej to według mnie deser na specjalną okazję. Nie znam nikogo kto nie skusiłby się chociaż na mały kawałek tego pysznego deseru i z doświadczenia wiem, że na małym kawałku ciężko skończyć.

Wykonanie nie jest trudne, ale żeby wszystko się udało wymaga cierpliwości i kilku drobnych zabiegów. Starałam się opisać cały proces dokładnie - tak żebyście mogli upiec, przygotować sobie, taką bezę w domu. Jestem pewna, że Wasi goście będą zachwyceni !




Goryczak żółciowy - szatan. Nie daj się oszukać !

Goryczak żółciowy - szatan. Nie daj się oszukać !

Goryczak żółciowy Tylopilus felleus - znacie go na pewno bo to bardzo pospolity grzyb naszych lasów. Mnóstwo osób cieszy się na jego widok bo z pewnej odległości do złudzenia przypomina prawdziwka. Jednak uważny grzybiarz szybko zauważy pomyłkę. Goryczak, popularnie nazywany szatanem, jest niejadalny. Przeczytaj i obejrzyj jak dokładnie wygląda. Nie daj się oszukać w lesie!

W atlasie znajdziesz opisy wielu innych grzybów - zarówno tych jadalnych jak i nie nadających się do spożycia. 




Lejkowiec dęty. Lejkowce dęte - kominki

Lejkowiec dęty. Lejkowce dęte - kominki

Lejkowce dęte Craterellus cornucopioides popularnie nazywane są kominkami lub cholewkami. Rzeczywiście czarne, lejkowate grzybki wyglądają jak pokryte sadzą kominy albo osmalone wysokie buty. Są tak charakterystyczne, że prawie niemożliwe jest pomylenie ich z innym gatunkiem. To bardzo smaczne grzyby jadalne - kto jadł pierogi z kominkami albo zupę kominkową ten wie o czym mówię.


Niestety, u siebie, w "swoich" lasach, kominków szukałam na próżno. Udało mi się zobaczyć je i zebrać troszeczkę dopiero na Orawie. Są dowodem na to, że marzenia, nawet takie malutkie, czasami się spełniają :D









Wykręcać czy ucinać ? Jak zbierać grzyby ?

Wykręcać czy ucinać ? Jak zbierać grzyby ?

Lubicie chodzić na grzyby ? Ja po prostu uwielbiam ! Niezbyt często bywam w lesie bo mieszkam w centrum miasta, ale jeśli już uda mi się wyskoczyć w knieje to jestem w swoim żywiole. Lubię sobie dreptać między drzewami, szukać i zbierać. A kiedy już coś znajdę to powstaje dylemat - wyrywać tego grzyba czy odciąć nożem trzon tuż przy ziemi ?

Jakie grzyby zbierać ? Tego możecie dowiedzieć się zaglądając do mojego atlasu


Kolczakówka piekąca - kolczakówka kroplista

Kolczakówka piekąca - kolczakówka kroplista

Kolczakówka piekąca, inaczej kroplista, Hydnellum peckii  jest bardzo rzadkim grzybem. 
W Polsce ten gatunek jest pod całkowitą ochroną. Znajduje się na Czerwonej Liście Grzybów Wielkoowocnikowych ze statusem E czyli "wymierające".

To grzyb niejadalny, ale jakże piękny - przyznacie. Dla właśnie takich cudeniek warto zabierać ze sobą do lasu aparat fotograficzny. Spotkanie takich okazów w lesie robi niesamowite wrażenie i warte jest pokazania szerszej publiczności no niniejszym czynię. Patrzcie i podziwiajcie, tak jak ja, te leśne klejnoty.

Poznaj inne gatunki grzybów ! 








Śniadanie. Omlet z białek i płatków owsianych, z owocami

Śniadanie. Omlet z białek i płatków owsianych, z owocami

Robiłam ciasto kruche i zostały mi same białka jajek. Na bezę czy małe beziki jakoś nie było nastroju a mrozić nie chciałam. Zaczęłam się zastanawiać co z tych białek zrobić na szybko ? I wymyśliłam omlet bo kiedyś rzuciło mi się w oczy coś podobnego podczas przeglądania jakiegoś pisma kulinarnego. Pomysł na pewno nie odkrywczy, ale dla mnie coś nowego i bardzo smakowitego.

Żarłoczek uwielbia omlety, ale takie jajeczne z dodatkami - za Omlet z kurkami  i serem pleśniowym dałby się pokroić ! Zupełnie jak ja za Omlet z warzywami i szynką !




Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger