sobota, 26 września 2015

Grzyby gatunkami. Nagoć sawinowa

Nagoć sawionowa Gymnosporanginum sabinea to grzyb z rodziny rdzowatych. Jest pasożytem roślin nago- i okrytozalążkowych. Nagoć to grzyb dwudomowy czyli taki, który do pełnego rozwoju potrzebuję dwóch różnych roślin. Jedno stadium rozwija się na roślinie okrytozalążkowej a drugie na nagozalążkowej. W Polsce znanych jest 5 gatunków nagoci. 

Pozornie nagoć jest podobna np. do trzęsaka, ale to zupełnie inna rodzina grzybów. 

grzyby gatunkami , grzyby nadrzewne , nagoć sawiniowa , mykologia , na grzyby , las , grzybobranie


Gdzie rośnie nagoć?

Nagoć sawinowa, którą dzisiaj Wam pokazuję rosła na przydomowym jałowcu sawinie. Inne, bardziej pospolite chociaż i tak dość rzadkie nagocie pojawiają się na gałązkach jałowca pospolitego.

Początkowo nagoć rozwija się na drzewach takich jak jarzębina, grusza, jabłoń czy głóg. Jałowiec jest ich drugim żywicielem na którego przenoszą się jeśli rośnie w pobliżu. Jest więc grzybem, który może pojawić się w przydomowym ogrodzie lub ogródku sąsiadującym z sadem. Ale występuje oczywiście też w dzikim środowisku jeśli tylko znajdzie sobie dwa domy czyli odpowiednie drzewo i krzew jałowca.

Kiedy można znaleźć nagoć i jak wygląda?

Owocniki nagoci pojawiają się na jałowcu w drugiej połowie kwietnia lub w maju. Owocniki nazywają się telium. Są to podłużne, wrzecionowate, maczugowate wyrostki. Mają kolor żółty, pomarańczowy a z czasem brązowy. Kiedy jest mokro nabrzmiewają przybierając bardziej galaretowatą konsystencję. Są wtedy miękkie, delikatne i łatwo je uszkodzić. Podczas suchych okresów zasychają, twardnieją i są prawie płaskie. Rosną w skupieniach oblepiając gałąź, często otaczając ją dookoła szerokim pierścieniem.

Nagoć sawinowa to grzyb niejadalny tak jak inni przedstawiciele tego gatunku.

Zdjęcia są autorstwa Ewy z bloga Ewa w kuchni. Przysłała mi je wiosną z prośbą o oznaczenie co to takiego wyrosło Jej w ogródku.

źródło :
B. Gumińska i W. Wojewoda "Grzyby i ich oznaczanie" 

grzyby gatunkami , grzyby nadrzewne , nagoć sawiniowa , mykologia , na grzyby , las , grzybobranie
grzyby gatunkami , grzyby nadrzewne , nagoć sawiniowa , mykologia , na grzyby , las , grzybobranie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie na adres izapyzakulinska@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...