Krążkownica wrębiasta

Krążkownica wrębiasta Discina ancilis - kolejny wiosenny grzyb jadalny. Mało znany bo o tej porze roku niewiele osób szuka już grzybów i je zbiera. Ale wytrawni grzybiarze, spragnieni świeżyzny, wiedzą, że kosze już dawno trzeba było odkurzyć.


Owocnik krążkownicy wrębiastej ma od 3 do 15 cm średnicy. Za młodu przypomina krążek, talerzyk lub miseczkę a potem rozpościera się na nieregularnie pofałdowany płat. Jest osadzony na bardzo krótkim, ale grubym i pofałdowanym trzonie.  Żebra trzonu łączą się płynnie ze spodnią częścią owocnika.

Krążkownica ma kolor brązowy. Strona wierzchnia/wewnętrzna, rodzajna, pomarszczona a nawet jamkowata, intensywnie brązowa, czerwonobrązowa, ochrowobrązowa, szarobrązowa. Spód gładki, lekko pilśniowy, jaśniejszy, czasami prawie biały szczególnie gdy suchy.

Miąższ kruchy, łamliwy, dość cienki, nieco łykowaty. Smak i zapach słabe, trudne do określenia. Krążkownica jest odporna na zamrożenie.

Krążkownicę wrębiastą znajdziemy od kwietnia do czerwca w ciepłych lasach iglastych i mieszanych. Wyrasta pozornie na ziemi, przy pniakach a tak naprawdę na zmurszałym, rozkładającym się w ziemi drewnie. Jest saprofitem.

To grzyb jadalny. Nadaje się do duszenia i gotowania, ale nie każdy lubi jego nieco chrząstkowatą konsystencję.

źródło :
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007 
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006 

2 komentarze:

  1. Dzięki Twojemu blogowi dowiedziałam się o kilku ciekawych grzybach ; p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cieszy mnie to :) mam nadzieję, że poznasz jeszcze wiele nowych i ciekawych gatunków :)

      Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger