Żyj smacznie i zdrowo - ważny program edukacyjny


Program „Żyj smacznie i zdrowo” skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych w całej Polsce. Główne cele kampanii to przekazanie w atrakcyjnej formie zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie młodzieży do pierwszych eksperymentów w kuchni, oraz wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków. Dodatkowo organizatorom zależy na zwróceniu uwagi na tak ważne problemy społeczne jak marnowanie żywności, energii i wody.

Jesteśmy tym co jemy więc powinniśmy dbać o nasze zwyczaje kulinarne. W ramach tego programu młodzi ludzie, ich rodzice i nauczyciele, uczą się jak to robić. Stosowanie zasad zdrowego odżywania i samodzielne przygotowywanie smacznych posiłków jest łatwiejsze niż myśli wiele osób. 

Program popularyzuje 10 zasad racjonalnego żywienia : 

1) Stawiam na wodę - to niezbędny składnik potrzebny do życia
2) Więcej ruchu panie brzuchu - sport to nie tylko zdrowie, ale także przyjemność
3) Błonnik jest cool więc jem go na full - daje sytość i energię 
4) Nie tylko króliki lubią marchewkę - owoce i warzywa są smaczne i dostarczają wielu składników odżywczych
5) Ryby często jadane to zdrowie, serce i świetna pamięć gwarantowane - świetne źródło kwasów Omega 3
6) Pij mleko - będziesz miało zdrowe kości i zęby
7) Jedz wszystko - ale w rozsądnych ilościach 
8) Do szkoły po śniadaniu i ze śniadaniem - to najważniejszy posiłek dnia 
9) 5 posiłków w ciągu dnia jest na szóstkę - prawidłowy model żywieniowy
10) Obiad obiadowi nierówny - skład powinien być różnorodny

W poprzednich edycjach programu wzięło udział ponad 100 000 uczniów z 2000 szkół. W III edycji dotychczas zgłosiło się ponad 1760 szkół, co stanowi blisko 25% szkół gimnazjalnych w Polsce, 2500 nauczycieli oraz blisko 67 000 uczniów. A do końca programu zostały jeszcze 4 miesiące!

Jaki jest mechanizm akcji ? Na początku każdy zainteresowany udziałem nauczyciel wypełnia formularz zgłoszeniowy dostępny na www.zyjsmacznieizdrowo.pl. Po dokonaniu zgłoszenia każdy
z nauczycieli otrzymuje bezpłatnie zestaw edukacyjny z materiałami dydaktycznymi. Następnie po przeprowadzeniu lekcji w oparciu o przesłane materiały nauczyciel może zgłosić swoją klasę do udziału
w konkursie „Żyj smacznie i zdrowo”. W tym roku można przygotować prace konkursowe
w 3 kategoriach: plakat społeczny, film społeczny oraz wydarzenie społeczne nawiązujące do celów programu. W III edycji do wygrania jest 30 nowoczesnych tablic multimedialnych oraz 30 zestawów kulinarnych dla każdego ucznia!

Na stronie programu www.zyjsmacznieizdrowo.pl. - można znaleźć szereg żywieniowych porad i wskazówek, wziąć udział w interesujących konkursach oraz zadać pytanie - odpowie na nie dietetyczka, Agnieszka Piskała oraz profesjonalny kucharz, Jerzy Pasikowski. 

Na profilu facebookowym znajdziecie smaczne i zdrowe przepisy, ciekawostki żywieniowe, zagracie jeszcze przez kilka dni o atrakcyjne nagrody w konkursie oraz obejrzycie filmy edukacyjne i kulinarne z udziałem gimnazjalistów.

Program organizuje marka Winiary. Patronami akcji są : 
- Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych
- Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego 
- Federacja Polskich Banków Żywności

Wiem, że wśród moich czytelników są osoby mające dzieci w różnym wieku. Zainteresujcie się tym programem, zwrócicie na niego uwagę podczas zebrania w szkole a w domu uczcie swoje dzieciaki życia wedle dobrych zasad. Poczytajcie i wdrażajcie w życie bo warto. Wedle przysłowia "czym skorupka za młodu . . . "
Zamieszczone materiały pochodzą z zasobów organizatora akcji.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger