Grzyby gatunkami. Szyszkogłówka kolczasta - szyszkolubka kolczasta

Szyszkogłówka kolczasta Auriscalpium vulgare to mały grzybek, jedyny przedstawiciel rodzaju Auriscalpium, kształtem przypominający malutką łyżeczkę. Nie jest jadalny i nie nadaje się do gara. Mam jednak do niego jakąś dziwną słabość i będąc w lesie wypatruję go pilnie. Wygląda niepozornie, ale bardzo ciekawie i nie można pomylić go z żadnym innym gatunkiem.

Ponieważ wiele lat temu, kiedy na niego natrafiłam, bardzo mnie ten gatunek zaciekawił więc pomyślałam sobie, że Wam też o nim napiszę. Warto rozglądać się uważnie podczas leśnych wędrówek bo możemy spotkać wiele ciekawych organizmów, niekoniecznie takich które da się przerobić. Świat grzybów jest bardzo ciekawy i ogromny. Tak wielki, że życia mi nie wystarczy by poznać go choć w części tak jakbym chciała. Ale warto wiedzę poszerzać i ciągle uczyć się czegoś nowego, prawda ? 

Czy wiesz co grzybiarz powinien zabrać ze sobą do lasu ?Szyszkogłówka kolczasta ma mały kapelusik, średnicy najwyżej 2 cm. Może być wypukły albo płaski, nerkowaty albo półkolisty. Koloru beżowobrązowego, czerwonawobrązowego, ciemnobrązowego lub prawie czarnego, szczególnie na starość. Powierzchnię ma kosmato-filcową, lekko strefowaną ze sterczącymi włoskami.

Hymenofor czyli warstwa rodzajna od spodu kapelusza kolczasta. Kolce jasne, cielistobrązowe, gęste, sterczące, spływające na trzon.

Trzon cienki, wysoki do 8 cm, zwężający się ku górze. Koloru ciemnobrązowego, czerwonobrązowego, na powierzchni szorstki i pokryty krótką szczecinką. W stosunku do kapelusza przyrośnięty ekscentrycznie lub bocznie.

Miąższ u młodych szyszkolubek białawy, z wiekiem ciemnieje. Jest łykowaty, skórzasty.Bez określonego smaku i zapachu.

Szyszkogłówki kolczaste można spotkać przez cały rok, ale najłatwiej wypatrzeć je późną wiosną kiedy pojawiają się młode, jaśniejsze owocniki a roślinność w najniższej partii lasu jest jeszcze uboga. Rosną w lasach sosnowych i mieszanych. To pospolity gatunek, saprofit, wyrastający na szyszkach sosnowych a czasami pozornie na ziemi gdy szyszka jest zagrzebana w podłożu.

Szyszkolubka kolczasta to grzyb niejadalny dla ludzi jednak w środowisku jest potrzebny jak wszystko co żyje. Na owocnikach ubiegłorocznych, które przezimowały pod śniegiem, często można zauważyć rozwijające się zielenice.


źródło : B. Gumińska i W. Wojewoda "Grzyby i ich oznaczanie" 
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006     2 komentarze:

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger