Grzybolubka purchawkowata - nicniczka purchawkowata

Grzybolubka, nicniczka, purchawkowata Asterophora lycoperdoides to przykład gdy jeden gatunek grzyba rośnie sobie na drugim. Małe, podobne do drobnych purchaweczek grzybolubki porastają jako pasożyt kapelusze owocniki rozkładających się mleczajów albo gołąbków.

Ten gatunek jest wpisany na Czerwoną Listę Grzybów Wielkoowocnikowych ze statusem R czyli rzadkie. 

Znasz Trzęsaka listkowatego ? to ciekawy grzybek - poszukaj go w lesie ! Owocnik Grzybolubki purchawkowatej dorasta do 2,5 cm średnicy i  5 cm wysokości. Górna część jest początkowo biała, wypukła, prawie okrągła. Na powierzchni chropowata, szorstka a nawet guzkowata. Z wiekiem pęka i pokrywa się gliniastobrązowawymi zarodnikami.

Owocnik czasami wytwarza blaszki od spodu okrągłego albo poduszeczkowatego kapelusika. Są wtedy grube i szeroko ustawione, ale mniej wyraźne niż u tradycyjnych grzybów blaszkowych. Koloru białawego. Częściej można obserwować owocniki purchawkowate bez blaszek.

Trzon krótki i równy, na powierzchni aksamitny, włókienkowaty. Początkowo biały, później brązowiejący. U podstawy widoczna biała grzybnia.

Miąższ początkowo biały, z wiekiem szarobrązowy. Smak i zapach mączne.

Grzybolubki rosną atakując stare i już gnijące gołąbki i mleczaje - najczęściej Mleczaja czarniawego albo Gołąbka gęstoblaszkowego. Rosną w grupach po kilka, kilkanaście owocników. Można spotkać je od lata do jesieni, w różnych typach lasów, zarówno liściastych jak i iglastych.

źródło : 
W. Wojewoda "Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski.", IB PAN, Kraków 2003
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006   Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger