Grzyby gatunkami. Piaskowiec kasztanowaty

Piaskowiec kasztanowaty Gyroporus castaneus to dość rzadki grzyb z rodziny piaskowcowatych, ale z wyglądu przypomina podgrzybka brunatnego

Ten gatunek znajduje się na Czerwonej Liście Grzybów Wielkoowocnikowych w Polsce ze statusem „R – rzadki”. Jest ciemniej umaszczonych bratem piaskowca modrzaka.

piaskowiec kasztanowaty , prosto z lasu , las , grzybobranie , na grzyby , atlas grzybów , poznaj nowe gatunki , grzyby gatunkami

Jak zbudowany się piaskowiec kasztanowaty? 

Kapelusz piaskowca kasztanowatego dorasta do 12 cm średnicy. Za młodu łukowaty, później płasko rozpostarty a nawet z lekko wywiniętymi ku górze ostrymi brzegami. Powierzchnia sucha, naga, delikatnie pilśniowa. Koloru brązowego, cynamonowego, czerwonobrązowego, rdzawobrązowego, kasztanowobrązowego. Młode owocniki ciemniejsze, na starość bledną. Podczas okresu bardziej suchego kapelusz może być spękany.

Rurki długie, ale przy samym trzonie krótsze. Początkowo białe, z wiekiem kremowe i żółte. Przy mocniejszym naciśnięciu lekko brązowieją. Pory okrągłe, nieduże.

Trzon dorasta do 8 cm wysokości i 3 cm grubości. Gruby, walcowaty, pałkowaty, z nieregularnymi wgłębieniami i jakby nieforemny. U młodych owocników pełny, ale watowaty a z wiekiem komorowaty lub pusty.  Powierzchnia ziarenkowata, zamszowa, koloru takiego jak kapelusz.

Miąższ początkowo twardy i ścisły, później kruchy. Biały i niezmienny po przekrojeniu. Smak i zapach słabe.

Gdzie rośnie piaskowiec kasztanowaty? 

Piaskowce kasztanowate pojawiają się od lipca do listopada. Można spotkać je w lasach liściastych, mieszanych i iglastych a nawet w parkach, na terenie całej Polski, na piaszczystym podłożu. Lubi ciepłe stanowiska, szczególnie pod dębami.

Czy piaskowiec jest grzybem jadalnym?

Tak, to grzyb jadalny, nawet bardzo smaczny, ale dość rzadki więc zasługujący na oszczędzenie.


źródło:
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 200 
B. Gumińska, W. Wojewoda "Grzyby i ich oznaczanie", PWRiL, Warszawa 1985
E. Gerhardt "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik", KDC, Warszawa 2006
W. Wojewoda „Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski”, PAN, Kraków 2003


piaskowiec kasztanowaty , prosto z lasu , las , grzybobranie , na grzyby , atlas grzybów , poznaj nowe gatunki , grzyby gatunkami

2 komentarze:

  1. A to ja nie wiedziałam, że jest taki rzadki o go ostatnio zerwałam i naprawdę śliczny i miał tak kapelusz wykrzywiony nieco inną barwę taką jaśniejszą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. spokojnie, gorsze się oranie w ściółce i zaśmiecanie lasu czyli niszczenie środowiska gdzie rosną grzyby, a samo zebranie owocnika wielkiej szkody nie czyni

      Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger