Grzyby gatunkami. Twardziak muszlowy

Twardziak muszlowy Panus conchatus - grzyb z rodziny żagwiowatych o ładnym, fioletowawym kolorze szczególnie młodych owocników. Jest nieco podobny do boczniaka ostrygowatego, który ma jednak większe i przeważnie stalowoszare kapelusze.

Ten gatunek znajduje się na Czerwonej Liście Grzybów Wielkoowocnikowych w Polsce ze statusem "R"-rzadkie

Czy wiesz, że grzyby to leśne duszki, które dawno temu zamieszkały w lesie bo nie mogły dotrzeć dalej? Patrząc na dzisiejszego twardziaka podejrzewam, że ten leśny duszek miał fioletowy kubraczek. Zgodzicie się ze mną?

twardziak muszlowy , łyczak muszlowy , grzyby gatunkami , atlas grzybów , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu , podlasie


Jak wygląda twardziak muszlowy

Kapelusz twardziaka muszlowego może mieć 13 cm średnicy. Jest muszlowaty, skośnie lejkowaty, czasami rozpostarty  lub płaski. Ma kolor bladofioletowy, fioletoworóżowobrązowy, z wiekiem przebarwia się koncentrycznie do cielistobrązowego i ochrowobrązowego. Powierzchnia kapelusza naga, gładka, skórzasta. Może być łuseczkowato popękana. Brzeg u młodych owocników podwinięty, później najczęściej rozprostowuje się, ale pozostaje dość nierówny i pofalowany.

Blaszki gęste i mocno zbiegają na trzon. Początkowo białoszare z liliowym odcieniem, później cielistoochrowe. Ostrza blaszek ostre i czasami biało oprószone.

Trzon dorasta do 3 cm wysokości i 2 cm grubości. Przeważnie ustawiony ekscentrycznie w stosunku do kapelusza, rzadko centralny. Czasami prawie wcale niewykształcony. Kiedy jest to krótki, dość masywny, twardy i pełny w środku. Koloru takiego jak kapelusze. Mocno przytwierdzony do podłoża, na którym wyrasta i często zrośnięty filcową podstawą z innymi.

Miąższ zwarty, jędrny a nawet łykowaty i skórzasty. Koloru białego i niezmienny po przekrojeniu. Zapach korzenny, miły, smak gorzkawy szczególnie u starszych okazów.

Gdzie rosną twardziaki muszlowe?

Twardziaki muszlowe wyrastają od czerwca do listopada. Pojawiają w lasach liściastych i  mieszanych, na pniakach po drzewach liściastych takich jak brzoza czy buk. Przeważnie rośnie w kępkach.

Czy twardziak muszlowy jest grzybem jadalnym? 

Nie, to grzyb niejadalny


źródło:
E. Gerhardt "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik", KDC, Warszawa 2006
W. Wojewoda „Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski”, PAN, Kraków 2003

twardziak muszlowy , łyczak muszlowy , grzyby gatunkami , atlas grzybów , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu , podlasie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger