Grzyby gatunkami. Boczniaki ostrygowate

Boczniak ostrygowaty Pleurotus ostreatus - grzyb, który pewnie doskonale znacie, ale ze sklepu czyli w jego wersji hodowlanej. Ale warto poszukać ich w terenie bo takie mają więcej smaku. Przy odrobinie szczęścia napełnicie cały kosz już przy pierwszym stanowisku boczniaków! Dzikie boczniaki ostrygowate są ciemniejsze, intensywniej pachną, są też bardziej jędrne. 

Boczniaki to bardzo smaczne a nawet zdrowe grzyby. Można je smażyć - sznycle z boczniaków są przepyszne! Można je też dusić. gotować a malutkie sztuki marynować. Nigdy ich nie suszyłam, ale pewnie na proszek grzybowy też byłyby dobre.


boczniak ostrygowaty , grzyby gatunkami , atlas grzybów , na grzyby , grzybobranie , poznaj nowe gatunki , grzyb jadalny , prosto z lasu , las
Jak wyglądają boczniaki ostrygowate?

Kapelusz pojedynczego boczniaka ostrygowatego może dorastać nawet do 25 cm średnicy. Są tacy, którzy twierdzą, że widzieli jeszcze większe. Młodziutkie kapelusiki są łukowate, potem rozpościerają się płasko. Są wachlarzowate, łopatowate, muszlowate lub lejkowate. Boczniaki są koloru szarobrązowego, niebieskoczarnego, stalowoniebieskiego, brązowego a nawet z odcieniem fioletowym. Powierzchnia kapeluszy jest gładka i sucha. Brzeg początkowo podwinięty, później powyginany.

Trzon. Boczniaki przyrastają do podłoża bardzo krótkim, ekscentrycznym, mięsistym i sprężystym trzonem, pokrytym białym, pilśniowym a nawet włochatym nalotem. Czasem taki boczny trzon jest bardzo słabo widoczny i wydaje się jakby kapelusze przyrośnięte były brzegiem kapelusza.

Blaszki gęste, szerokie, różnej długości. Zbiegające na trzon i przy nim poprzecznie połączone. Początkowo białawe, później siwe i fioletowawe.

Miąższ u bardzo młodych owocników miękki, później staje się sprężysty a na starość łykowaty. Trzon twardy, z wiekiem nawet zdrewniały. Zapach grzybowy, bardzo przyjemny, smak kwaskowaty.

Gdzie rosną boczniaki ostrygowate?

Boczniaki rosną od września do grudnia a potem wiosną już od lutego i nawet do czerwca. Ich grzybnia do zaowocowania potrzebuje przynajmniej kilku nocy z lekkimi przymrozkami. Pojawiają się w lasach, przy drogach, na żywych lub martwych pniach i pniakach drzew liściastych, szczególnie topoli, wierzb, buków i brzóz. Sporadycznie wyrastają na drewnie iglastym. Są saprofitami, ale mogą też pasożytować na żywicielu.

Boczniaki wyrastają w kępkach, najczęściej ułożone dachówkowato przyrastając do pniaka tak jak ostrygi przyrośnięte do skały. Mogą też obrastając pieniek tworzyć duże skupiska kształtem przypominające kwiat róży a całość takiego tworu waży wtedy wiele kilogramów.

Czy boczniaki ostrygowate to grzyby jadalne?

Tak, boczniaki to bardzo smaczne grzyby jadalne. Ten gatunek znajduje się na liście grzybów dopuszczonych do obrotu handlowego w Polsce. Jest często uprawiany. Posiada właściwości lecznicze m.in. jest polecany cukrzykom bo ma zdolności stabilizowania poziomu cukru we krwi.

Do jedzenia zbiera się owocniki raczej młode i delikatne. Starsze mogą być łykowate i niesmaczne.


źródło:
E. Gerhardt „Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik” 2006 
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007
B. Gumińska i W. Wojewoda "Grzyby i ich oznaczanie" 1983
W. Wojewoda „Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski” IB PAN, Kraków 2003 boczniak ostrygowaty , grzyby gatunkami , atlas grzybów , na grzyby , grzybobranie , poznaj nowe gatunki , grzyb jadalny , prosto z lasu , las
boczniak ostrygowaty , grzyby gatunkami , atlas grzybów , na grzyby , grzybobranie , poznaj nowe gatunki , grzyb jadalny , prosto z lasu , las

9 komentarzy:

 1. Jeden z najlepiej prowadzonych blogów jakie w Polsce widziałem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy już Pani nic normalnego nie gotuje i piecze ? czekam bardzo na fajne przepisy, takie jak dawniej!
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nawet mnie należy się trochę urlopu więc naszykowałam trochę wpisów o grzybach żeby czytelnikom się nie nudziło i mieli co czytać a przepisy na dania pojawią się już po niedzieli :)

   Usuń
 3. Jadłem. Mam jedno stanowisko na brzozie w pobliskim lesie. Mimo,ze zerwałem tylko małe owocniki i smażyłem dosyć długo smak tych grzybow nie przypadł mi do gustu.Kiedyś jeszcze ich aprobuję. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że nie chodzi o smak a o konsystencję, pewnie były twardawe bo boczniaki dzikie mają zupełnie inną konsystencję niż te hodowlane, które są bardzo delikatne, ale za to smaku mają niewiele

   Usuń
 4. U nie rosną na odrzuconej rok temu w dołek w ziemi słomie. Nie wiem skąd się wzięły, ale wcześniej miałam pomysł, by je wszczepić zakupioną grzybnią. Widać warunki im sprzyjają i jest ich rzeczywiście zatrzęsienie. Zbieramy tylko młodsze, duszę, smażę, robię zupy. Dzikie są smaczniejsze od hodowlanych, i rosną w sprzyjających warunkach nawet powyżej 25cm.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy to boczniak, ale coś podobnego rośnie mi na ściętym pniu orzecha włoskiego. Jutro zrobię zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tej porze roku i na drewnie orzecha to prawdopodobnie boczniaki, ale możesz mi przesłać zdjęcie na maila dla pewności

   Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger