Soplówka bukowa, soplówka gałęzista

Soplówka bukowa Hericinum coralloides - bardzo rzadki grzyb o przepięknych, niezwykłych owocnikach. W Polsce podlega jest gatunkiem chronionym.

        Zdjęcie nie najlepsze, ale ma już kilka lat - od tamtej pory nie spotkałam więcej soplówki....


Owocnik soplówki bukowej osiąga rozmiary do ok. 40 cm średnicy. Z wyglądu przypomina koralowca - jest nieregularnie rozgałęziony. Z krótkiego trzonu, jednej grubej, krótkiej gałęzi, wyrasta dużo innych gałązek, grubszych i cieńszych, zakończonych miękkimi kolcami. Te równolegle ułożone kolce obrastają całe gałązki - na nich znajduje się warstwa rodzajna. Mają długość do 2 cm. Młoda soplówka jest śnieżno biała, potem robi się kremowa a nawet ochrowożółta

Miąższ soplówki bukowej jest zwarty, kruchy, później nieco gąbczasty. Koloru białego, z wiekiem żółtawego i nie ma wyraźnego do określenia smaku ani zapachu.

Soplówka bukowa wyrasta w lasach liściastych, mieszanych, łęgowych, w parkach, na martwych pniach i pniakach drzew liściastych, zwłaszcza buków na co wskazuje nazwa. Sporadycznie może pojawić się na jeszcze żywym drzewie w miejscu jego uszkodzenia. Lubi wilgotne środowisko. Owocniki pojawiają się od sierpnia do listopada, wyrastają pojedynczo albo w grupach. To saprofit i pasożyt.

To grzyb jadalny i podobno bardzo smaczny, ale tylko młode owocniki. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i podlegającym ochronie więc zbierać go nie można.  Poza tym jest tak piękny, że szkoda go zrywać - kto natrafił na nie w jesiennym lesie ten dobrze wie jakie robi wrażenie !źródło : B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie”
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007 


8 komentarzy:

 1. Fajny masz Pyzuniu ten cykl o grzybach, bardzo lubię czytać ciekawostki zwłaszcza o tych o których nigdy nie słyszałam.Sama nie zbieram grzybow bo pop prostu nie znam się na nich ale poczytać lubię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i właśnie dlatego pokazuję różne grzyby - niektóre sama spotkałam tylko raz do tej pory, tak jak właśnie powyższą soplówkę, ale wszystkie są piękne i warte poznania :)

   Usuń
 2. Witam Panią.Na początku myślałam,że to jakiś kwiat a tu taki dziwny grzybek.Naprawdę człowiek nie wie co koło niego rośnie.Piękny ten grzybek i ciekawy.Pozdrwiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak morski koralowiec trochę, albo krzaczek jakiś, prawda ?

   Usuń
  2. Tak dokładnie jak koralowiec,albo oszroniony zimą krzaczek:))

   Usuń
 3. Zaglądam tu często gdy piszesz o grzybach,dużo jeszcze nie znam uczę się chodząc z atlasem po lesie ale takiego cuda moje oczy nie widziały:)

  OdpowiedzUsuń
 4. wow... brak mi słów - ale piękny!

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger