Grzyby gatunkami. Gąska niekształtna - gąska siwa

Gąska niekształtna Tricholoma portentosum to bliska kuzynka gąski zielonki i często spotykam oba gatunki rosnące blisko siebie, w tym samym czasie, bo lubią swoje towarzystwo. Gąski pojawiają się jesienią w lasach sosnowych, na piaszczystym podłożu, pośród mchów i porostów. Czasami można je zbierać jeszcze w grudniu.

Gąska niekształtna często nazywana jest gąską siwą, siwiatką, siwką, gąską szarą, siwuszką bądź siwulą. Jeśli znacie jeszcze inne, regionalne jej nazwy to chętnie je poznam.

W październiku rośnie jeszcze sporo różnych grzybów więc trzeba się ciepło ubrać i ruszyć z koszykiem do lasu. Udanego grzybobrania! 

gaska siwa, gaska nieksztaltna, siwula, grzyby jadalne, atlas grzybow, jaki to grzyb, grzybobranie
gaski nieksztaltne, siwki, siwule, gaski siwe, grzyby jadalne, grzybobranie, na grzyby, atlas grzybow, jaki to grzyb


Jak wygląda gąska niekształtna? 

Kapelusz gąski niekształtnej może dorastać do 12 cm średnicy. Za młodu półkulisty, z wiekiem stożkowaty i płaski, zwykle z tępym wybrzuszeniem na środku i pofalowanymi, lekko podwiniętymi brzegami. Koloru siwego, popielatego, szarego, czasami lekko brązowawego lub zielonawego z niebieskawym odcieniem. Powierzchnia gładka, po deszczu lub o poranku mokra, śliska i lepka, po wyschnięciu błyszcząca. Z promieniście ułożonymi ciemniejszymi smugami. Przeważnie mocno ubrudzona resztkami ściółki i piaszczystego podłoża .

jaki to grzyb, atlas grzybow, gaska siwa, gaska nieksztaltna, grzyby gatunkami, siwula, siwka, siwki

Od spodu kapelusza hymenofor blaszkowaty. Blaszki cienkie, szerokie, raczej gęste, różnej długości. Początkowo koloru białego, białosiwego, z wiekiem z żółtawym lub żółtozielonym połyskiem. Jakby nieco wodniste. Przy trzonie zatokowato wycięte, ostrza ząbkowane.

grzyby gatunkami, jaki to grzyb, atlas grzybow, grzybobranie, gaski siwe, gaski nieksztaltne, siwki, gaska nieksztaltna, gaska siwa

Trzon gąski siwej osiąga 6-10 cm wysokości. Cylindryczny, pełny, na powierzchni gładki lub lekko włókienkowaty. Koloru białawego, z lekkim żółtawym lub siwym odcieniem, lekko błyszczący.

Miąższ gąski niekształtnej biały, pod skórką kapelusza szarawy, wodnisty. Nie zmienia koloru po uszkodzeniu. Zapach mączny, smak delikatny, słodkawo orzechowy.

gaska nieksztaltna, gaska siwa, siwki, siwule, jaki to grzyb, atlas grzybow, grzybobranie, na grzyby, grzyby jadalne

Gdzie szukać gąsek siwych?

Gąski siwe, niekształtne, rosną od września do grudnia w lasach sosnowych, sporadycznie także w świerkowych. To grzyb mikoryzowy czyli współżyje z konkretnymi gatunkami drzew, przeważnie z sosną zwyczajną. Gąski lubią piaszczyste podłoże z mchami i porostami. Często pojawiają się razem z gąskami zielonkami. Czasami wyrastają pojedynczo, ale najczęściej jednak rosną w grupach, gromadnie. Przeważnie są, tak jak zielonki, mocno zagrzebane w ściółce, a przez to mocno nią oblepione.

Czy gąska niekształtna to grzyb jadalny? 

Tak, gąska siwa go gatunek jadalny. Nadaje się do gotowania, duszenia, kiszenia i marynowania. Uważana jest za grzyb bardzo smaczny.

gaska siwa, gaska zielonka, grzyby jadalne, grzybobranie, na grzyby, jaki to grzyb, grzyby gatunkami
blaszki, kapelusz, gaska nieksztaltna, grzyby gatunkamki, gaska siwa, siwula, siwki

6 komentarzy:

 1. I enjoy your recipes and articles about cooking and Poland. This one about mushrooms is interesting. I have enjoyed may days searching the forests of Poland for muchroom and in most cases have found many. And the walk is always good for your health. Pozdrawiam serdecznie. Kuba

  OdpowiedzUsuń
 2. droga Puzo. A tu moja dzisiejsza zdobycz z lasu kilo Boston, USA. To jest "Kura lasu" a po polsku, jak Pani podaje zagwica listkowata. Jester milosniczka Pani blogu. Co z tym grzybem mozna zrobic? Mam go 5 kg. Pozdrawiam serdecznie. Donata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jadłam tylko raz, po prostu usmażoną, u nas to jest bardzo rzadki grzyb i pod ochroną, ale znajomi po prostu suszą i mielą na przyprawę. Pewnie zamarynować czy udusić też można. Przepisu żadnego nie mam.

   Usuń
 3. Wysyp "siwych zielonek" u nas jest, bo tak są nazywane w okolicy (skraj Puszczy Mielnickiej). Zielone też są, ale są szybciej wyzbierane ;)).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielonki łatwiej rozpoznać, siwek się boją albo nie znają

   Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger