Grzyby gatunkami. Lisówka pomarańczowa

Lisówka pomarańczowa Hygrophoropsis aurantiaca bywa nazywana też fałszywą kurką a nawet kurką jadowitą. Mniej wprawny grzybiarzom może sprawiać kłopot i mylić się z pieprznikami jadalnymi czyli pospolitymi kurkami. Jednak kiedy uważnie ogląda się zbierane grzyby pomyłka jest mało prawdopodobna. Dlatego jak zawsze zachęcam do przeczytania dokładnego opisu gatunku a potem sami w lesie ocenicie czy te wyżej wymienione grzyby są do siebie podobne tak bardzo. I pamiętajcie - nie zbieramy niczego czego nie jesteśmy pewni na 200%

Dla przypomnienia - pieprznik jadalny czyli kurka ma ogólnie masywniejsze, grubsze owocniki. Jest koloru żółtego i ma grubsze, rzadkie blaszki a właściwie listewki.

lisówka pomarańczowa, kurka jadowita, fałszywa kurka, grzyby gatunkami, atlas grzybów


Kapelusz lisówki pomarańczowej dorasta do 9 cm średnicy. Ma kolor od bladożółtego do mocno pomarańczowego. Jest dość cienki, za młodu wypukły z podwiniętym brzegiem, z czasem płaski a starszy lejkowato zapadnięty pośrodku z brzegiem powyginanym, pofałdowanym. Powierzchnia sucha, matowa, gładka albo lekko filcowata.

Od spodu kapelusza hymenofor blaszkowaty. Blaszki cienkie, gęsto ustawione, kilkukrotnie rozgałęzione, lekko pionowo zbiegające na trzon. Bywają pofałdowane. Koloru intensywnie pomarańczowego.

Trzon lisówki pomarańczowej ma kolor taki jak kapelusz czyli żółtawy lub pomarańczowy, u podstawy zwykle dużo ciemniejszy. Wysoki do 5 cm, walcowaty, smukły i cienki, zwężający się ku dołowi. Początkowo pełny, z wiekiem pusty w środku. Powierzchnia lekko filcowata lub naga.

Miąższ elastyczny, włóknisty, dość miękki, soczysty. Koloru białego lub kremowego, niezmienny po uszkodzeniu. Smak i zapach słabo wyczuwalne, określane jako kwaśno gorzkie. Lisówka pomarańczowa uważana jest za grzyb niejadalny a nawet lekko toksyczny. Niektóre źródła podają, że zjedzona w niewielkiej ilości nie zaszkodzi, ale już w większej może wywołać zaburzenia gastryczne.

Lisówki pomarańczowe rosną od września do listopada. Pojawiają się pojedynczo lub w grupach, w różnych typach lasów. Wyrastają na ziemi, na naturalnym humusie i resztkach drewna. To grzyb pospolity, saprofit.


źródło:
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
B.Gumińska, W. Wojewoda "Grzyby i ich oznaczanie", PWRiL, Warszawa 1985
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007
A.Grzywacz, J.C.Nieto "Grzyby leśne" PWRiL, Warszawa 1990
W. Wojewoda „Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski”, PAN, Kraków 2003

1 komentarz:

  1. Pozdrawiam Serdecznie - pieprznik jadalny czyli kurka-- jest nie tylko grubsza- ale też w porównaniu do lisówki pomarańczowej- o wiele twardsza - chociaż masywniejsza jest kurka a lisówka jest delikatniejsza - ale mniej spostrzegawczy grzybiarze mogą się pomylić - atlas -fotografia swoje a życie swoje -Wystarczy aby ktoś bardziej doświadczony powiedział wyrzuć bo to trujący grzyb - i powinno się taką radę zapamiętać -

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger