Smardzówka czeska

Dzisiaj przedstawię Wam smardzówkę czeską Ptychoverpa bohemica krewniaczkę już pokazywanych kilka dni temu smardzy stożkowatych




Smardzówki mają dzwonkowaty, pofałdowany mocno kapelusz osadzony na dość równym trzonku.  Trzon na początku jest króciutki i wydaje się jakby z ziemi wyrastał sam kapelusik. Potem jednak to właśnie trzonek rośnie i wydłuża się a przyrośnięty tylko na jego szczycie kapelusz pozostaje w tym samym rozmiarze.

Smardzówki zwykle mają kolor ochrowy, jasno lub ciemniej brązowy. Trzon jest kremowy, w miarę wzrostu nawet do kilkunastu cm robi się pusty w środku. Cały grzyb jest niezwykle delikatny i kruchy. Pachnie też delikatnie, lekko grzybowo. Niektórzy zapach smardzówek określają jako spermatyczny i jest to szczególnie wyczuwalne na początku obróbki cieplnej.

Te grzyby można spotkać od marca do maja. Pojawiają się nawet jeszcze przed smardzami. Lubią lasy liściaste i miejsca wilgotne - mokra wiosna bardzo im służy. Wyrastają najczęściej w gromadach więc jeśli znajdziemy jedną to dobrze rozejrzyjmy się wokół bo najprawdopodobniej niedaleko będzie ich więcej.

opr. na podstawie : E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006  

W Polsce smardzówki czeskie są objęte ścisłą ochroną !  Na Słowacji można je zbierać tak jak smardze :)

Smardzówki można stosować w kuchni tak jak smardze.

MOJE DANIA ZE SMARDZÓWKAMI : 

- filet grillowany ze smardzówkami



10 komentarzy:

  1. Mnie, jako wytrawnej czarownicy, udało sie znaleźć ostatnio tylko Piestrzenicę kasztanowatą, ale tego nie polecamy do kuchni ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w wielu miejscach piestrzenice są jadane, ale te grzyby zawierają trujący związek giromytrynę mogący powodować uszkodzenia różnych narządów więc nie warto ryzykować

      Usuń
  2. Wiesz zapytam mamy czy zna ...ale pewnie zna bo moi rodzice "z lasu" tzn wychowali sie tuz przy lesie..

    OdpowiedzUsuń
  3. O kurcze takiego grzyba jeszcze nie jadłam

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie dziś,tzn.28.04.2016 znalazłam na swojej działce...smardza!Jestem tym widokiem bardzo zdziwiona,bo nie wiem skąd mógł się tam znaleźć.Jest pod ochroną i ...jeden,więc go nie zerwę ale jest na co popatrzeć!Aha,wyrósł przy piwoniach!Pozdrawiam...Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alicjo, od 2014r. smardze w Polsce nie są już pod ścisłą ochroną - te, które wyrosną na prywatnej działce, w ogródku lub w uprawianym przez człowieka parku czy sadzie można śmiało zebrać!

      Usuń
  5. Może się mylę ale na pierwszy rzut oka grzybek z drugiego zdjęcia bardziej mi wygląda na smardza (mitrówkę) półwolnego...(morchella semilibera)?

    ps. piękne i niestety nie częste (nawet w necie)wpisy i przepisy na temat smardzowatych :)

    pozdrawiam
    seBapiwko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zapewniam, że to jednak smardzówka a wpis o mitrówkach w przygotowaniu :)

      Usuń
  6. właśnie dziś zrobiłem z nich pyszny sos grzybowy a jutro kluchy z kapustą

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger