sobota, 10 maja 2014

Podstawowe wyposażenie grzybiarza

Dzisiaj kilka słów o tym co grzybiarz powinien mieć ze sobą wybierając się do lasu na grzybobranie.

Zacznę od tego, że grzybiarz powinien mieć głowę na karku i używać rozumu - zakładając, że go posiada. To dużo ważniejsze od tego w jaki sposób i do czego będzie zbierał znalezione grzyby. Podczas grzybobrania nie ma miejsca na gdybanie czy eksperymenty. Od pełnego kosza ważniejsze jest nasze zdrowie i życie więc zdrowy rozsądek jest bardzo istotny. Podstawową zasadą jest to, że zbieramy TYLKO takie grzyby, które dobrze znamy i jesteśmy na 200 % pewnie co do ich przydatności. Nawet drobna wątpliwość powoduje, że wolę zostawić grzyba w lesie - nie chcę i nie będę ryzykować. Wybierając się do lasu trzeba mieć chociaż podstawowe pojęcie o różnych gatunkach tego co chcemy zbierać albo iść z kimś kto takie pojęcie ma.


Do czego zbierać grzyby? Mądry grzybiarz będzie zbierał znalezione skarby do wiklinowego kosza. W torebkach foliowych czy plastikowych wiadrach mogą się zaparzyć i wtedy nawet prawdziwki stają się szkodliwe. Poza tym nosząc grzyby w przewiewnych koszach rozsiewamy ich zarodniki po całym lesie przyczyniając się do rozprzestrzeniania grzybni. Za naprawdę niewielkie pieniądze są dostępne kosze różnej wielkości i maści więc każdy znajdzie coś dla siebie a jest to inwestycja na całe lata.

Zawsze, nawet idąc na spacer w okolice lasu, mam jeszcze ze sobą awaryjną składaną torebkę czyli "anużkę" w myśl powiedzenia, że "a nuż znajdę więcej grzybów ?" Jest przewiewna, uszyta z cienkiego płótna, nadaje się do wyprania po grzybobraniu a mieści się nawet w kieszeni.

Czym oczyścić grzyby ? Konieczny jest nóż do wstępnej obróbki grzybów. Przycinamy nim dolną część trzonków albo przekrawamy cały owocnik żeby sprawdzić czy grzyb nie ma lokatorów - po co nosić do domu robale ? Wystarczy mały, wygodnie leżący w dłoni, może być składany. Fajne są nożyki z pędzelkiem albo szczoteczką na drugim końcu - można od razu oczyścić grzyby z piasku i resztek ściółki.

Przyda się naładowany telefon komórkowy, oczywiście jeśli ktoś posiada. Zdarza się, że szukając grzybów kręcimy się w kółko i tracimy orientację a wtedy może przydać się możliwość zadzwonienia po pomoc. Jeśli telefon ma wbudowany aparat fotograficzny to tym lepiej - znalezionym nieznanym grzybom można zrobić fotki i potem w domu, na spokojnie, poszukać podobnych w mądrych książkach. Znam takich, którzy do lasu, zwłaszcza takiego którego nie znają, zawsze chodzą z GPS-em mając pewność, że nie zgubią się i zawsze trafią z powrotem. Chodząc na grzyby regularnie i mając swoje "tajne" miejscówki można je sobie zapisać w urządzeniu żeby zawsze do nich trafić.

Ja chodzę do lasu z małym plecaczkiem, w którym mam butelkę wody - mogę ugasić pragnienie, przemyć twarz czy ręce. Mam też ze sobą mały, podręczny atlas grzybów. Nie wszystkie grzyby znam a nawet jeśli znam to mogę nie pamiętać wszystkich informacji o nich czy ich bliźniakach i w takiej sytuacji atlas bardzo się przydaje. Podczas odpoczynku mogę sobie poczytać czy porównać znaleziska z tymi pokazanymi w atlasie.

Wędrowanie po lesie przez kilka godzin może być wyczerpujące więc powinno mieć się ze sobą jakąś kanapkę, batonika czy choćby kilka cukierków. Spadek cukru we krwi może spowodować osłabienie a nawet omdlenie. O tym, że powinno mieć się przy sobie jakiś dokument tożsamości albo kartkę z danymi kontaktowymi chyba mówić nie muszę - w razie jakiegokolwiek wypadku to po prostu ważne.

O ubraniu grzybiarza i jak zbierać grzyby porozmawiamy innym razem.

Jeśli macie coś do dodania albo chcielibyście o coś zapytać to bardzo proszę :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie na adres izapyzakulinska@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...