Grzyby gatunkami. Kubek prążkowany - kubecznik prążkowany

Kubek prążkowany Cyathus striatus - mały, niepozorny grzybek w kształcie malutkich kubeczków. Niejadalny, ale przyznacie, że ma bardzo ciekawą formę. Mnie kojarzy się z malutkimi muszelkami a zbiorniki zarodników zgromadzone na dnie wyglądają jak perełki.
Owocniki Kubka prążkowanego są nieduże. Osiągają rozmiary do 1,5 cm wysokości i 2 cm szerokości. Początkowo są jajowate, maczugowate lub w kształcie pucharka, ale zamknięte. Powierzchnia zewnętrzna jest mocno owłosiona, strzępiasta, w kolorze ciemnobrązowym. Dojrzewając owocniki stają się bardziej spłaszczone na szczycie a z czasem otwierają się. Potem pęka biała błonka zamykająca je i otwiera się miseczka, kubeczek, o białych, podłużnie prążkowanymi ściankach. Ścianki w miarę dojrzewania ciemnieją. Po otwarciu a dnie każdego kubka można zobaczyć szarosrebrzyste ziarenka zarodników - perydiole. Te "zbiorniczki" są przyczepione do dna cieniutkimi sznureczkami a podczas deszczy zostają stopniowo wypłukane.

Kubek prążkowany rośnie od maja do listopada, ale jest trwałym grzybem i można go spotkać w ciągu całego roku. Pojawia się na martwych szczątkach drewna liściastego i iglastego i innych resztkach roślin. Wyrasta gromadnie, w dużych skupiskach. To pospolity gatunek, ale mało zauważalny ze względu na swoje rozmiary i kolor. Lubi miejsca zacienione i wilgotne.

źródło : B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie”
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger