Rosół z prośnianek

Dzisiaj zupa, która zaskakuje smakiem. Rosół albo polewka z grzybów. Taka czysta zupa grzybowa, postna i bardzo prosta. Robi się ją z kilku składników, bez mięsa i bez warzyw. Dziwne? Trochę tak, a jednak zapewniam Was, że smakuje jak lekki rosół. Kiedy pogrzebałam w starszych recepturach okazało się, że jest dobrze znana na Kurpiach, a ja przecież po Babci ze strony Mamy Kurpianka jestem! 

Gdzie leżą Kurpie?

Zrobiłam mały test. Zapytałam znajomych gdzie leżą Kurpie, gdzie znajduje się region kurpiowski, i wiecie co? Mało kto umiał dobrze odpowiedzieć. A Wy wiecie? No to trochę geografii. Kurpiami nazywa się krainę leżącą w Puszczy Zielonej nazywanej Kurpiowską, w dorzeczu rzeki Narwi. Dokładnie między Narwią a dawnymi Prusami Wschodnimi. Od wschodu ogranicza ją rzeka Pisa, od zachodu Orzyc. Dzisiaj Kurpie są na pograniczu trzech województw, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 

polewka z gasek, gaski zielonki, gaska zielona, prosnianki, kuchnia regionalna, kurpie, zupa kurpiowska, domowe jedzenie, zupa dnia, rosolek grzybowy, grzyby, grzyb, zieleniatki


W średniowieczu tereny Kurpiów należały do książąt mazowieckich, później do królów polskich. Od XVI w. był tu rezerwat królewski gdzie polować mogli tylko królowie. Pozwalano tam osiedlać się tylko, za specjalnym pozwoleniem, bartnikom, smolarzom, rybakom i myśliwym. Z ich usług korzystali władcy i tylko królewskiemu prawu podlegali. Po najeździe szwedzkim coraz więcej ludności zaczęło osiadać w tym rejonie. Nazywano ich Kurpiami od kurpiów, łykowych łapci, które sami robili i chodzili w nich.

Ludność na Kurpiach, nazywana też Puszczakami, trudniła się przede wszystkim zbieractwem, łowiectwem i bartnictwem, jak to w puszczy. Nic więc dziwnego, że potrawy z grzybami, dziczyzną i miodem należą do tradycyjnych dań tego regionu. A grzybów w lasach kurpiowskich zawsze było dużo i nadal można wybrać się w te rejony na obfite grzybobrania. Ponieważ dominują tam lasy sosnowe to jesienią gąsek zielonek, nazywanych prośniankami, na pewno jest sporo. Jeśli Wy też nazbieracie takich gąsek to spróbujcie rosołu z prośnianek, może przypadnie Wam do gustu?


Zupa z gąsek zielonek

czas przygotowania: 60 minut + czas czyszczenia grzybów
składniki:
  • 1 kg gąsek zielonek
  • 3 liście laurowe
  • 5 kulek ziela angielskiego
  • ok. 1-1,5 l wody
  • do smaku - sól
rosol z prosnianek, zupa gaskowa, zupa z zieleniatek, gaski zielonki, gaska zielona, grzyby, bulion grzybowy, zupa z grzybow, zupa dnia, domowe jedzenie, kurpie, kuchnia regionalna
gaska zielonka, zieleniatka, siwka, gaska siwa, gaska nieksztaltna, grzyby jadalne, kurpie, grzybobranie, zupa grzybowa, rosol z gasek

Jak zrobić rosół z prośnianek? 

Gąski trzeba najpierw bardzo dokładnie oczyścić bo zwykle są mocno zapiaszczone. Pomaga krótkie moczenie w wodzie z solą i wielokrotne płukanie. Trzeba też dokładnie sprawdzić czy nie są zaczerwione co bardzo często się zdarza.

Oczyszczone większe gąski pokroiłam na kawałki. Małe można zostawić w całości. Grzyby przełożyłam do garnka, zalałam zimną wodą. Dodałam ziele angielskie i liście laurowe. Gotowałam na małym ogniu ok. 1 godziny. Na koniec posoliłam do smaku.

I to już koniec. To jest cała zupa czyli właściwie wywar z grzybów, z wyraźnym aromatem przypraw. Można go jeszcze zabielić kwaśną, wiejską śmietaną, ale ja tego nie robię.

Taki rosół z gąsek podaje się z ugotowanymi oddzielnie ziemniakami, okraszonymi stopioną słoniną albo boczkiem smażonym z cebulką. Można podać zupę i ziemniaki na oddzielnych talerzach, ale można też nałożyć na talerz trochę takich ziemniaków i zalać zupą. Zapewniam Was, że to jest bardzo smaczny, jesienny posiłek. Prosty, ale niezwykły.

rosol z prosnianek, zupa z gasek, gaski zielonki, prosnianki, gaska zielonka, kurpie, zupa dnia, potrawy regionalne, domowe jedzenie, bulion grzybowy


13 komentarzy:

  1. Witam ja dodaje jeszcze parę plasterków marchewki,pietruszki i selera. Pozdrawiam Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie ...takiego przepisu au naturell :-) szukałam.! Dziękuję i zabieram się za gotowanie.Pozdrawiam Teri

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie slyszałam o takim rosole. Spróbuję - Dona

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiedy bylem maly moja Babcia gotowala taką zupe i nazywala sie "pieprzówka". Ten sam smak, po 25 latach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. takiej nazwy nie znam, ale rzeczywiście powinna być dobrze doprawiona pieprzem

      Usuń
  5. Robimy bardzo podobnie. Mąż uwielbia taki rosół.

    OdpowiedzUsuń
  6. Właśnie takiej szukałam pamiętam z dziecinstwa i chciałam sprawdzic czy dobrze zapamiętałam przepisów dużo ale to nie ten smak czystego wywaru Mam gąski biorą się za gotowanie. Dzięki za wiadomosci z geografii historii

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teraz taką zupę to już chyba mało kto robi, bo jak to bez kostki rosołowej?! a zapewniam, że właśnie taka prosta jest najsmaczniejsza

      Usuń
  7. Ale Ci zazdroszczę wiedzy :) ja cały czas boje sie zbierać gąski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie jestem pewna - nie zbieram! ostrożność jest bardzo ważna i mądra

      Usuń
  8. Dobry wieczór,

    Czy z gąsek siwych też wyjdzie?

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger