Grzyby gatunkami. Atlas grzybów. Kolczak obłączasty

Kiedy pierwszy raz natrafiłam na Kolczaki obłączaste Hydnum repandum, biorąc je do ręki byłam przekonana, że zbieram jaśniejszą odmianę kurek, pieprznika bladego. Dopiero po przyjrzeniu się owocnikom zauważyłam, że od spodu zamiast listewek, blaszek, te grzybki mają malutkie kolce. Dobrze, że w plecaku miałam ze sobą podręczny atlas...

Do czego najlepiej zbierać grzyby ? 


Kapelusz kolczaka obłączastego może dorastać do 15 cm średnicy. Początkowo łukowaty, z wiekiem rozpościera się i wypłaszcza a na środku może tworzyć się małe wgłębienie. Kształt jest nieregularny, powyginany. Powierzchnia kapelusza sucha, matowa, początkowo jakby zamszowa, z wiekiem naga. Kolor białawy, żółtawy, kremowy. Często owocniki kolczaków obłączastych są pozrastane kapeluszami.

Od spodu kapelusza hymenofor, czyli warstwa zarodnikonośna, kolczasta. Kolce są małe, kruche, mogą lekko zbiegać na trzon. Koloru bladokremowego, żółtawego. Można je łatwo uszkodzić palcami. Czyszcząc kolczaki przed gotowaniem dobrze jest te kolce zeskrobać bo później nieapetycznie wyglądają pływając na powierzchni dania lub z marynacie.

Trzon walcowany, gruby, pełny w środku. Często ustawiony ekscentrycznie w stosunku do kapelusza. Koloru kapelusza a przeważnie jaśniejszy, białawy. Po uszkodzeniu, przecięciu, może zabarwiać się chromowożółto.

Miąższ mięsisty, gruby, twardy, kruchy, dość suchy, koloru białawego lub żółtawego. Smak łagodny, u starszych owocników może być kwaskowy. Zapach przyjemny. Zebrane kolczaki dość długo pozostają świeże i rzadko bywają zaczerwione.

Kolczaki obłączaste pojawiają się od lipca do listopada. To pospolity gatunek. Wyrastają w lasach liściastych i iglastych, przeważnie gromadnie.

Kolczaki obłączaste można kupić w niektórych rejonach Polski. To gatunek dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa. Możecie je marynować, smażyć, dusić, gotować - wykorzystuje się je podobnie jak kurki.

źródło : B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie”
M. Fluck „Atlas grzybów. Oznaczanie, zbiór, użytkowanie”
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006 P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007  




Na tym zdjęciu są dwa gatunki kolczaków - z prawej, te jaśniejsze i większe, to kolczaki obłączaste a z lewej, ciemniejsze i mniejsze to kolczaki rudawe.

19 komentarzy:

  1. Dla takiego grzybowego laika jak ja .... to jest po prostu kurka;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nawet laik zauważy, że kolczak nie ma od spodu kapelusza blaszek czy listewek tylko kolce, smakuje też inaczej

      Usuń
  2. Dzięki za opis . Z nalazłem setki , rano idę je zbierać .

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzis znalazlam kolczaki zabralam do domu mimo ze napotkani grzybierze mowili ze tomuchomory. Teraz gotuje sos.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba nie ma innego grzyba - z kolcami - ja nie raz mówiłem że to ręcznik frote -podobny?-Znajduje sie je często obok rydzów - Ale trzeba mieć 100% pewność że jest jadalny - z kurkami raczej bym ich nie pomylił - Pozdrawiam Serdecznie -

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. patrząc z góry można czasami się pomylić, szczególnie kiedy rosną niedaleko siebie a grzybów z kolcami jeszcze kilka się znajdzie :)

      Usuń
  5. Jak pozbyć się lekkiej goryczki w smaku kolczaka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie da się. Kolczaki, szczególnie większe i starsze okazy są po prostu gorzkawe i dlatego wiele osób w ogóle nie zbiera tych grzybów

      Usuń
    2. oczyść z kolców pod kapeluszem

      Usuń
    3. Samo usunięcie kolców nie pozbawi staruch grzybów goryczki.

      Usuń
  6. Kolczaki są fantastyczne Ja je kiszę jak ogórki tzn do słoja litrowego wkładam kolczaki dodaję sól, koper chrzan , zile bobkowe , cynamon i cukru trochę Zalewam wrzącą wodą -zakręcam . po otwarciu słoja dodaję cukru bo kolczaki mają trochę smaku orzechów a z cukrem są naprawdę dobre

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. duszone nie bardzo lubię, ale może kiszenie to właśnie dobry sposób na nie? jeśli nazbieram to może spróbuję, dzięki za podpowiedź

      Usuń
  7. Dziś miałam przyjemność znaleźć, nazbierać i skosztować. Jak dla mnie przyjemne w smaku fajne w zapachu i jeszcZe fajniejsze w opracowaniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawy grzybek. Tu na Podlasiu rzadko go spotykam, częściej w górach i tam miejscowi bardzo rzadko co zbierają, uważają za gorszy sort

      Usuń
  8. Ja zbierac kolczki zaczelam kilka lat temu w Norwegii. Robilam je już roznie. Szukam nowych przepisów. Absolutnie jednak odradzam zbieranie starych okazow,sa kwaśne i niesmaczne. CHYBA WLASNIE DLATEGO uważane sa za , jak Pani pisala, gorszy sort.

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam serdecznie.Proszę o podpowiedź.Czy stary grzyb to znaczy że duży?Dzisiaj po raz pierwszy w życiu, zebrałam piękne kolczaki.Mając w kieszeni atlas grzybów śmiało je zbierałam .I teraz mam problem.Grzybki są małe i duże.Niczym się nie różnią od siebie po za wielkością.Dziękuję za podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stary grzyb to grzyb, który już długo rośnie, ma dojrzałe albo mocno dojrzewające zarodniki i jest już nie pierwszej jędrności. Może być łykowaty i suchy lub wręcz przeciwnie, mocno nasiąknięty wodą. Jeśli Twoje grzyby wszystkie, te duże też, są równie jędrne i ładne to po prostu takie urosły. Oczywiście te mniejsze są pewnie młodsze, ale niewiele.

      Usuń
  10. Znalazłem nie raz mylac z kurkami i myślałem do tej pory że on nie jadalny i mam takie pytanko bo mam ochotę ich spróbować czy występują jakieś trujące ,nie jadalne kolczaki? ???!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolczaki to kolczaki, pomylić można tylko z kurkami, ale spód kapelusza wszystko wyjaśnia i podobnych z kolcami trujących nie ma

      Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger