Grzyby gatunkami. Borowik górski

Borowik górski Boletus subappediculatus, przedstawiciel borowików, który rośnie tylko w rejonach podgórskich i górskich.  Jest niezbyt częsty a być może po prostu mało znany i niewiele osób go zbiera. Ja spotkałam się z nim na Orawie. Surowy prawie nie pachnie, ale za to po ususzeniu jest bardzo aromatyczny więc później nadaje daniom pięknego zapachu.  

Borowiki to chyba najbardziej cenione i chętnie zbierane grzyby. Nie bez przyczyny borowika szlachetnego nazywa się królem grzybów. Borowik górski na pewno jest równie cennym znaleziskiem więc szukajcie go w lasach świerkowych i jodłowych.

W wielu starszych atlasach borowik górski jest opisywany jako tylko odmiana borowika żółtobrązowego (przeczepkowego).

borowik górski , atlas grzybów , na grzyby , grzybobranie , orawa , grzyby orawy , grzyby gatunkami , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu


Jak wygląda borowik górski?

Kapelusz borowika górskiego dorasta do 13 cm średnicy. Za młodu półkulisty, później łukowaty a w końcu poduchowaty, wrośnięto włóknisty. Brzeg u młodych osobników podwinięty, później ostry, nieco nieregularny. Kapelusz jest koloru żółtobrązowego, płowobrązowego, co czerwonobrązowego w późniejszym stadium.

Rurki u młodych owocników jasno żółte, potem cytrynowożółte, z wiekiem oliwkowozielonożółte. Nie zmieniają barwy, ale przy przecięciu mają brązowy odcień. Pory nie zmieniają koloru po uciśnięciu.

Trzon dorasta do 12 cm wysokości i 4 cm grubości. U młodych borowiczków jajowaty, beczułkowaty, z wiekiem walcowaty lub wrzecionowaty. Podstawa ukorzeniona stożkowato. Na całej powierzchni żółty, pokryty delikatną siateczką ciemniejącą ku dołowi trzonu i zanikającą w miarę wzrostu grzyba. 

Miąższ jędrny u młodych owocników, później bardziej miękki. O ładnym jasnożółtym kolorze a w dolnej części trzonu różowawy. Smak i zapach świeżego owocnika słabo wyczuwalny.

Gdzie szukać borowików górskich?

Borowiki górskie rosną w sierpniu i wrześniu. Można spotkać je w podgórskich i górskich lasach iglastych pod świerkami i jodłami.  Wyrasta pojedynczo lub w grupach. Niezbyt częsty.

Czy borowik górski to grzyb jadalny?

Tak, borowik górski jest grzybem jadalnym i bardzo smacznym. Doskonale nadaje się do suszenia bo w tej postaci ma dość silny i bardzo przyjemny aromat.


źródło:
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 200 


borowik górski , atlas grzybów , na grzyby , grzybobranie , grzyby gatunkami , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu
borowik górski , atlas grzybów , na grzyby , grzybobranie , grzyby gatunkami , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu
borowik górski , atlas grzybów , na grzyby , grzybobranie , grzyby gatunkami , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu

4 komentarze:

  1. Cudne grzybki,też uwielbiam i zbierać i sama obrabiam ,żeby mieć pewność ,że lokatorów nie będzie.W moich regionach -dolnośląskich nie spatkalam tego pięknego grzyba.Bardzo ciekawy i pouczający temat o grzybach.Muszę się przyznać ,że z tych już opisywanych ,myślalam o niektórych ,że to tzw.szatany,zwłaszcza te wyglądające jak gąbka.Pozdrawiam serdecznie i śledzę pilnie te wiadomości i o grzybach i o potrawach.Esia

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie przeczytać o tym grzybie teraz. Wybieram się w góry i może będzie mi dane spotkać tego grzyba.

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie takiego znalazłam. Dzięki za info.😀

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger