Grzyby gatunkami. Borowik usiatkowany

Borowik usiatkowany Boletus reticulatus jest uznawany za oddzielny gatunek borowika stosunkowo niedawno. Wcześniej uważano, że jest po prostu wczesną odmianą borowika szlachetnego. Przez wiele osób jest tak traktowany nadal i nazywany prawdziwkiem. Nic dziwnego bo to bardzo smaczny i wartościowy grzyb. Susz z tego gatunku jest bardzo aromatyczny.

Dowiedz się jak suszyć grzyby! 

Borowik usiatkowany to jeden z pierwszych grzybów rurkowych, które pojawiają się wiosną w naszych lasach. Niestety, bardzo często jego owocniki są mocno zaczerwione.

A Ty jaki nożyk zabierasz ze sobą na grzybobranie? Czy masz tak jak ja swój ulubiony?

borowik usiatkowany , siatkuś , prawdziwek , prawusek , grzyby gatunkami , atlas grzybów , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu , orawa , grzyby orawy ,
borowik usiatkowany , siatkuś , prawdziwek , prawusek , grzyby gatunkami , atlas grzybów , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu , orawa , grzyby orawy ,


Jak wygląda borowik usiatkowany?

Kapelusz borowika usiatkowanego czasami dorasta aż do 30 cm średnicy. U młodych osobników półkulisty, potem łukowaty i płasko poduchowaty. Koloru ciemnobrązowego, orzechowobrązowego, skórzastobrązowego, szarobrązowego. Brzeg tępy, białawy. Powierzchnia aksamitna,  lekko zamszowa, sucha. W czasie opadów nieco lepka a w okresach suchych spękana w małe poletka, jakby strupki.

Rurki wykrojone przy trzonie. Długo pozostają białe, z wiekiem jednak stają się żółte a na starość żółtozielone.

Trzon może dorastać do 25 cm wysokości i 7 cm grubości. Początkowo beczułkowaty, bulwiasty, później pałkowaty, walcowaty, w środku pełny. Koloru jasnobrązowego z dobrze widoczną na całej, lub prawie całej, powierzchni wyraźną siateczką jaśniejszą od koloru trzonu. Siateczka jest kremowa a z wiekiem brązowieje.

Miąższ u młodych owocników zwarty, jędrny, z wiekiem staje się gąbczasty i miękki. Smak i zapach grzybowe, bardzo przyjemne.

Gdzie szukać borowika usiatkowanego? 

Borowiki usiatkowane wyrastają od maja do września. Pojawiają się w lasach liściastych i mieszanych, przeważnie pod dębami i bukami. Czasami można je spotkać także w lasach iglastych.

Czy borowik usiatkowany jest jadalny? 

Tak. To bardzo dobry i smaczny grzyb. Bardzo często jest nie rozpoznawany i zbierany jako borowik szlachetny. Niestety, borowiki usiatkowane są lubiane także przez owady i ślimaki więc bardzo często już malutkie owocniki są zaczerwione i obgryzione.

źródło:
B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie.” 1983borowik usiatkowany , siatkuś , prawdziwek , prawusek , grzyby gatunkami , atlas grzybów , poznaj nowe gatunki , las , prosto z lasu , orawa , grzyby orawy ,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger