Wereszczaka po litewsku

Co to jest wereszczaka pisałam niedawno pokazując wersję warszawską. Ale dania o takiej nazwie były zupełnie odmienne i różne wersje nie były do siebie podobne ani trochę. W Warszawie nazywaną tak kiełbasę duszoną w sosie z cebuli i piwa a na Litwie schab drobno krojony, nawet siekany, gotowany z dodatkiem kwasu buraczanego. Ten pomysł wydawał mi się nieco dziwaczny więc musiałam go wypróbować. 

Wereszczaka w takiej postaci bardzo nam smakuje bo sos jest kwaskowy i wyrazisty w smaku. Zaletą tego dania jest też fakt, że robi się je szybko. Zachęcam Was do spróbowania bo to ciekawy, zapomniany sposób przygotowania duszonego mięsa.
 

wereszczaka litewska, przepis na wereszczake, schab duszony w kwasie buraczanym, zakwas na barszcz, wieprzowina, schab srodkowy, szybkie danie, co na obiad, kwas buraczany, mieso w sosie buraczkowym


Wereszczaka litewska czyli schab duszony z kwasem buraczanym 

czas przygotowania:  20 minut
składniki na 3-4 porcje:
  • 500 g schabu wieprzowego środkowego b/k
  • 30 g świeżej słoniny 
  • 100-200 ml kwasu buraczanego 
  • 100-200 ml bulionu jarzynowego albo jarzynowo-mięsnego 
  • 2 duże ząbki czosnku 
  • 1 sucha kromka chleba razowego na zakwasie 
  • 1-2 liście laurowe 
  • 2 kulki ziela angielskiego 
  •  
  • do smaku - sól, pieprz czarny świeżo mielony  

wereszczaka litewska, przepis na wereszczake, wereszczaka po litewsku, zakwas na barszcz, wieprzowina, schab srodkowy, szybkie danie, co na obiad, kwas buraczany, mieso w sosie buraczkowym


Jak zrobić wereszczakę po litewsku?

Schab wieprzowy, bez kości, oczyściłam z błon i tłuszczu. Pokroiłam najpierw na dość cienkie plastry a następnie w paseczki. Jeśli wolicie pokrójcie mięso w niedużą kostkę. Słoninę pokroiłam w drobną kostkę. Czosnek obrałam, posiekałam bardzo drobno. Kawałek suchego razowego chleba zmieliłam na proszek - można utłuc w moździerzu.

wereszczaka litewska, przepis na wereszczake, schab duszony w kwasie buraczanym, zakwas na barszcz, wieprzowina, schab srodkowy, szybkie danie, co na obiad, kwas buraczany, mieso w sosie buraczkowym
wereszczaka litewska, przepis na wereszczake, schab duszony w kwasie buraczanym, zakwas na barszcz, wieprzowina, schab srodkowy, szybkie danie, co na obiad, kwas buraczany, mieso w sosie buraczkowym, wereszczaka po litewsku


Do rondla włożyłam czubatą łyżkę pokrojonej drobno słoniny, postawiłam na ogniu. Kiedy słonina się stopiła i zaczęła skwierczeć dodałam mięso. Smażyłam na dużym ogniu żeby je lekko zrumienić ze wszystkich stron. Dorzuciłam liście laurowe, ziele angielskie i wlałam kwas z buraków oraz bulion, w sumie jakieś 300 ml płynu. Do potrawy dodałam też. zmielony chleb, ok. 3-4 łyżek, i czosnek.

Mięso dusiłam w sosie, na małym ogniu, jakieś 10-15 minut aż sos zgęstniał. Doprawiłam do smaku odrobiną soli i świeżo mielonym pieprzem.

Wereszczakę podałam z kaszą gryczaną i koperkiem.

Proporcje kwasu buraczanego i bulionu dodawanych do potrawy musicie dobrać sobie sami i zdecydować czy wlejecie więcej kwasu a mniej bulionu, czy odwrotnie. Od ilości kwasu buraczanego zależy zarówno kolor gotowego dania jak i jego smak - dodając go więcej uzyskacie kwaśniejszy sos o intensywniejszym kolorze.. Można też użyć samego kwasu albo wywaru z buraków.

Inspiracją do przygotowania tego dania był przepis z książki "Kucharka litewska" autorstwa Wincenty Zawadzkiej, wydanej w Wilnie, w 1854r.  

Smaczna Pyza poleca! 

wereszczaka po litewsku, przepis na wereszczake, schab duszony w kwasie buraczanym, zakwas na barszcz, wieprzowina, schab srodkowy, szybkie danie, co na obiad, kwas buraczany, mieso w sosie buraczkowym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger