Konfitura z fiołków

Konfitury fiołkowe to coś cudownego! Jeśli tylko macie możliwość zebrania większej ilości pachnących fiołków to też zróbcie takie przetwory. Taka kwiatowa konfitura ma cudowny kolor, wspaniały smak i piękny zapach.

konfitury_z_kwiatow, dzem_fiolkowy, fiolki, fiolek_wonny, platki_kwiatow, przetwory


Ja wiem, że teraz trudno namawiać kogokolwiek na wyjście z domu, ale wiele osób ma swoje ogrody lub działki, albo mieszka pod lasem, i może bezpiecznie nazbierać sobie takich kwiatków, jeśli tylko akurat tam rosną. Innym po prostu radzę zapamiętać ten pomysł i będzie jak znalazł do wykorzystania za rok.

fiolki, kwiaty_jadalne, konfitura_z_platkow, konfitury_fiolkowe, pachnace_kwiatki

Fiołek wonny Viola odorata kwitnie właśnie teraz, na przełomie marca i kwietnia. Jest rośliną jadalną i leczniczą. Wykorzystać można całą roślinę, od korzenia przez liście do kwiatów. Zwykle wykorzystuje się kwiaty, które można kandyzować, zrobić z nich syrop na kaszel, nalewkę czy właśnie konfitury. Liście czasami dorzuca się do wiosennych sałatek czy zup.

Zobacz przepis na bardzo wiosenną Sałatkę z fiołkami

Ziele fiołka wonnego ma działanie wykrztuśne, ponieważ rozrzedza zalegający w drogach oddechowych śluz. Działa też napotnie, odkażająco, moczopędnie i rozkurczowo. Nie powinno się jednak używać go zbyt dużo, bo przedawkowanie może objawiać się np. biegunką, nudnościami i wymiotami. Jak wszystko należy stosować z umiarem.

Fiołki wonne  rosną dziko i poznacie je po dość intensywnym zapachu. Mają też przeważnie ciemniejsze kwiaty niż inne odmiany fiołków. Z powodu pięknego zapachu, wczesnej pory kwitnienia i możliwości wykorzystania kulinarnego są często hodowane w ogrodach. 

fiolki,, fiolek_wonny, dzem_kwiatowy, platki_kwiatow, konfitury_fiolkowe

Konfitura z fiołków


czas przygotowania: kilka godzin
składniki na 4 słoiczki poj. 150 ml
  • 100 g płatków fiołka wonnego
  • 300 g zwykłego cukru
  • 500 ml wody
  • 4-5 łyżek soku z cytryny
  • 1 łyżka naturalnej pektyny w proszku

kwiaty_jadalne, fiolek_wonny, viola_odorata, konfitura_fiolkowa, dzem_z_fiolkow

Jak zrobić konfitury z fiołków?


Zrobienie konfitury z fiołków jest proste, ale najpierw trzeba nazbierać kwiatów i je przygotować. A to jest czaso- i pracochłonne. Małe te kwiatki więc naskubanie kilka szklanek trwa. Ale można potrenować nie tylko cierpliwość, ale też przysiady czy skłony więc do dzieła!

Zebrane kwiaty rozsypałam w domu na białej ściereczce i zostawiłam na godzinę. Jeśli jakieś małe owady kryły się między płatkami to powinny teraz uciec. Z kwiatowych główek oderwałam same fioletowe płatki, bo tylko one są potrzebne do przetworu. To znowu trwa i jest dość żmudnym zajęciem, ale konfitura fiołkowa jest wyjątkowa i warto trochę się namęczyć.

konfitura_z_platkow_fiolkow, fiolki_wonne, dzem_fiolkowy, fiolek_wonny, skladniki_konfitury_kwiatowej

konfitury_fiolkowe, fiolki_wonne, ucierane_platki_kwiatow, dzem_z_fiolkow

Płatki fiołków wsypałam do miski. Dodałam 2 łyżki cukru, sok z cytryny i pektynę w proszku. Rozcierałam płatki przez kilka minut. W niedużym garnku zagotowałam wodę. Dodałam pozostałą część cukru i gotowałam kilka minut. Następnie dorzuciłam papkę kwiatową i dokładnie rozmieszałam ją w syropie. Całość gotowałam na niedużym ogniu przez ok. 15 minut, co chwilę mieszając. Konfitury powinny mieć konsystencję rzadkiego kiślu, ale stygną zgęstnieją.

Ugotowane konfitury zestawiłam z ognia, ale mieszałam jeszcze przez chwilę aż zanikła piana na powierzchni. Przelałam je do wyparzonych, gorących jeszcze słoiczków, zamknęłam wyparzonymi zakrętkami i odstawiłam do wystudzenia.

Jeśli ktoś boi się o trwałość przetworu może słoiki zapasteryzować wstawiając je do garnka z gorącą wodą sięgającą do 3/4 wysokości słoiczków i gotować na malutkim ogniu przez 15 minut. 

Smaczna Pyza radzi: pektynę, naturalny, roślinny środek żelujący do przetworów, można kupić w e-sklepach i czasami supermarketach stacjonarnych. Pozyskuje się ją ze skórek jabłek lub cytrusów. Zawierają ją produkty typu żelfix/dżemiks, ale lepiej kupić właśnie taką pektynę solo, bez dodatków. 

konfitury_kwiatowe, fiolek_wonny, fioleczki, kwiaty_jadalne, dzem_fiolkowy, platki_fiolka_wonnego
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger