Niezapominajka

Wiecie, że 15 maja jest świętem przyrody? Od 2002 roku oficjalnie określa się ten dzień Dniem Polskiej Niezapominajki. Obchodzenie tego święta zapoczątkował radiowiec stacji Polskie Radio Program I, nieżyjący już Andrzej Zalewski, na przekór sztucznie pompowanym Walentynkom.

kwiaty,  niezabudki, niezapominajka, wiosan, święto
Niezapominajka Myosotis L. to z greckiego mysie uszko, roślina z rodziny ogórecznikowatych i symbolizuje pamięć. Kolor niebieski w języku kwiatów wyraża wzniosłe uczucia i nadzieję spełnienia marzeń. Niezabudka jest bardzo popularna i lubiana w Polsce. Rośnie dziko na wielu kontynentach, ale jest też chętnie sadzona w przydomowych ogródkach. Dla Holendrów kwiatem narodowym są tulipany, dla mieszkańców Tyrolu szarotki, dla Anglików hiacynty a dla Francuzów narcyzy. Polacy mogą za taki kwiat uważać skromną, ale jakże wdzięczną niezapominajkę. Niezapominajka jest także symbolem kwiatowym stanu Alaska.

Zobacz przepis na szybkie do zrobienia i bardzo pyszne Babeczki kokosowe z ananasem. Na zdjęciu z niezapominajkami wyglądają pięknie.

Dzień Polskiej Niezapominajki ma przypominać o ochronie naszej wspaniałej, rodzimej przyrody. Ma promować jej walory i dbanie o zachowanie bioróżnorodności. Ma także przypominać o szacunku jaki winniśmy okazywać Ojczyźnie czyli całemu krajowi, ale też swojemu miejscu pobytu i tradycjom.  Ten dzień ma też zwrócić uwagę na to abyśmy pamiętali o ważnych dla nas chwilach i wydarzeniach. Przypomina jak istotne jest budowanie serdecznych relacji nie tylko z rodziną, ale też z przyjaciółmi i nowo poznanymi ludźmi a potem dbanie o to żeby te relacje były trwałe i głębokie.

Nie zapominajmy o tym co ważne

Niezapominajki

Autor: Maria Konopnicka
Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.
2 komentarze:

  1. Wierszyk z naszych pamiętników, kocham niezapominajki sa niezapomniane i zawsze piękne :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię niezapominajki, zawsze szukam nowych kolorów do posadzenia u mamy w ogrodzie. Pięknie się rozrastają i wyglądają wiosną wśród zielonej trawy :-)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger