Kapusta kiszona z burakami i kminkiem

Kolejny pomysł na pyszną, domową kiszonkę czyli Smaczna Pyza znowu sieje ferment!  

Dzisiejsza propozycja, i ostatnio moja ulubiona surówka, to kapusta kiszona razem z tartym burakami, o piękny kolorze i wspaniałym smaku. Właściwie jest to już gotowa surówka, nie wymagająca doprawiania, będąca dobrym dodatkiem do wielu dań obiadowych. Możecie przygotować ją w mniejszych słoikach, takich do zużycia przy jednym, dwóch podejściach. 

Do znudzenia będę powtarzać, że kiszonki to samo zdrowie! Zawierają mnóstwo witamin i związków mineralnych. Świetnie regulują przemianę materii, są niskokaloryczne, a proces fermentacji sprawia, że kiszone warzywa stają się lżej strawne. Powinniśmy jeść lub pić kiszonki i napoje fermentowane nawet codziennie, ale nie można przesadzać z ilościami, szczególnie mając nie przyzwyczajony do nich żołądek.

Kapustę można też ukisić w kawałkach zalewając ją solanką - spróbuj! 

kiszonki, warzywa kiszone, surówka z kapusty kiszonej, kiszone buraki, sieje ferment, fermentacja, przetwory,


Kapusta kiszona razem z burakami, zieleniną i kminkiem

czas przygotowania: 20 minut + czas leżakowania kapusty + kilka dni kiszenia
składniki:
  • 1 kg kapusty białej
  • 350 g buraków ćwikłowych
  • 1 pęczek koperku
  • 1/2 pęczka natki pietruszki
  • 2 łyżeczki ziarenek kminku
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka świeżo startego chrzanu
  • 20 g soli niejodowanej - 1 łyżka 
  • ew. starter czyli 1-2 łyżki wody z kiszonych ogórków

surowka z kiszonej kapusty, kiszonki, domowe przetwory, buraki kiszone, z kminkiem, kminek, warzywa kiszone, kiszonka w sloiki, sieje ferment

Jak przygotować kapustę kiszoną z burakami?

Główkę kapusty oczyściłam z wierzchnich, uszkodzonych liści. Przekroiłam na pół a następnie na ćwiartki. Poszatkowałam cienko - ja zrobiłam to nożem, ale możecie użyć szatkownicy lub robota kuchennego.

Rozdrobnioną kapustę przesypałam do miski i posypałam solą. Mieszałam przez kilka gniotąc kawałki warzywa w rękach. Odstawiłam na godzinę żeby kapusta zmiękła i puściła sok.

Buraki umyłam, cienko obrałam, starłam na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Czosnek obrałam, posiekałam, dodałam do buraków. Dodałam też odrobinę startego na najdrobniejszych oczkach tarki jarzynowej chrzanu. Wymieszałam. Zieleninę posiekałam.

kapusta kiszona z burakami, warzywa kiszone, surowka z kiszonej kapusty, sieje ferment, fermentacja, kisimy w domu


Do wyparzonego słoja nakładałam warstwami kapustę, buraki i przesypywałam je zieleniną. Warstwy kapusty ubijałam drewnianym, wyparzonym tłuczkiem. Na wierzch wlałam resztę soku z kapusty jaki został mi w misce. Dodałam też 2 łyżki wody z kiszących się od 3 dni w kamionkowym garnku ogórków. To nie jest konieczne, ale ten dodatek będzie starterem do procesu kiszenia i kapusta ukisi się szybciej.

Ważne! Nie nakładajcie warzyw wyżej niż do 3/4 wysokości słoika bo nawet jeśli je dobrze ubijecie to w procesie kiszenia powstające gazy podniosą je mocno. Wierzch warzyw musi być przykryty płynem - jeśli kapusta puści zbyt mało soku dolejcie więcej wody od ogórków albo po prostu zwykłej, przegotowanej i ostudzonej wody.  Nie za dużo i nie do pełna, wystarczy 1-2 cm nad powierzchnię kapusty.

Słój zakręciłam, ale niezbyt mocno i odstawiłam na kilka dni. Jeśli jest bardzo ciepło to po 3-4 dniach kapusta będzie już ukiszona i można ją jeść. Po napoczęciu kiszonki ugniećcie resztę tak żeby wierzch był nadal przykryty sokiem.

Po kilka dniach słój można wynieść w chłodne miejsce żeby spowolnić proces kiszenia albo nawet schować go do lodówki. Przed wyniesieniem dokręcam mocno zakrętkę. U mnie stoi na blacie kuchennym i codziennie zjadamy przynajmniej niewielką porcję takiej surówki. Kapusta im dłużej się kisi tym jest oczywiście kwaśniejsza.

Niektórzy uważają, że kapustę podczas kiszenia należy odgazowywać czyli odkręcać słoiki i ugniatać kapustę żeby zbierające się gazy uszły. Przyznam, że tego nie robię - jeśli nie nałożycie kapusty zbyt dużo do słoika i nie zakręcicie od razu mocno zakrętki to gazy powoli będą uchodzić same. Odkręcanie słoików może wpłynąć na trwałość kiszonki. Ważna jest też temperatura w pomieszczeniu gdzie stoją kiszonki. Najlepiej żeby była w przedziale 20, max. 25 st. C, nie więcej bo w wyższej proces kiszenia przebiega zbyt gwałtownie. 

kapusta kiszona z burakami, buraczki kiszone, kiszone warzywa, kiszonki, fermentacja, sieje ferment, samo zdrowie

18 komentarzy:

  1. Witam
    Przepis super, tylko czy można zakisić w ten sposób kapustę z burakami na zimę. Co zmienić w przepisie, żeby można było przechowywać taka kiszonkę w piwnicy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niczego nie trzeba zmieniać tylko po kilku dniach wynieść kiszonkę w chłodne miejsce

      Usuń
    2. Witam, co trzeba zrobić z kminkiem?

      Usuń
    3. dosypać do poszatkowanej kapusty razem z solą

      Usuń
  2. Czy tak zakiszona kapuste nie potrzeba odgazowywac? , jak kisze sama to po ok 2 dniach zawsze odgazowuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można, ale otworzenie słoika może wpłynąć na trwałość kiszonki - lepiej nie nakładać więcej niż do 3/4 wysokości naczynia i nie zakręcać słoików na siłę, tylko lekko, żeby gazy same uchodziły a dopiero po kilku dniach dokręcić

      Usuń
  3. Pięknie wygląda, zaraz po powrocie do domu muszę zrobić sobie taką kapustkę. I to pewnie od razu w ilości odpowiedniej do przechowania - zapas na zimę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też muszę zrobić zapas bo ta kapusta bardzo mi przypadła do gustu

      Usuń
  4. Fajny pomysl - kapusta i buraczki - samo zdrowie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiszonki są skarbnicą witamin i mikroelementów, a ich zrobienie w domu nie jest trudne

      Usuń
  5. Witam, chciałabym się dowiedzieć do czego dodajemy kminek i na jakim etapie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. kminek dosypuję razem z solą do poszatkowanej kapusty

      Usuń
    2. Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Mam jeszcze małe pytanie-czy buraki i wszystkie pozostałe składniki można wymieszać z kapustą i taką mieszanką wypełniać słoiki, czy konieczne są warstwy?

      Usuń
    3. Jak najbardziej można wszystko wymieszać razem kiedy kapusta już puści sok

      Usuń
    4. Wtam czy tę kapustkę można zrobić bez chrzanu?

      Usuń
    5. Można. Chrzan jest tu dodatkiem smakowy, który można pominąć

      Usuń
  6. Witam Czy mozna pasteryzowac kiszonki? Nie przepadam za przekiszonymi Nie stracą witamin? Czy moze dorabiac zimą ? kapusta i buraki sa dostepne zimą. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pasteryzowanie zabije witaminy i dobre bakterie, zmieni też smak. Zdecydowanie lepiej dorabiać na bieżąco kiszonki z tych warzyw, które są dostępne zimą

      Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger