Placki z żółciaka siarkowego, z podagrycznikiem

Maj to pora najobfitszego występowania żółciaka siarkowego. Pisałam już o tym żółtym, nadrzewnym grzybie wiele razy. Nazywany jest leśnym kurczakiem nie tylko z powodu żółciutkiego koloru, ale też dlatego, że ma smak oraz konsystencję mięsa z piersi kurczaka. Wybrałam się po żółciaka na wycieczkę za miasto i zobaczcie co z niego zrobiłam.
placuszki grzybowe, z grzybami, grzyb, zolciak siarkowy, podagrycznik, chwasty, posożyt, jedzenie z lasu i laki

Te placki grzybowe z żółciaka to prawdziwy hit ostatnich dni. Są po prostu przepyszne. I mówię to ja, zagorzała wielbicielka placków ziemniaczanych! Pomysł podrzuciła mi grzybnięta koleżanka Bożenka, ale oczywiście pokombinowałam sama z dodatkami. Jednak baza, czyli starty żółciak siarkowy, pozostała taka sama. Myślę, że podobne placki można zrobić też z innych, jędrnych grzybów.

Teraz jeszcze kilka słów o chwaście, który też przyniosłam z wycieczki i dodałam do swoich placków, czyli o bardzo pospolitym zielsku znienawidzonym przez ogrodników. Jeśli już pojawi się w ogródku to bardzo ciężko się go pozbyć i rozrasta się bardzo intensywnie. Ale na szczęście jest jadalny i na dodatek zdrowy. Kiedyś wykorzystywano go chętnie, dziś nieco zapomniany, ale wraca do łask i do naszej kuchni.  O jakiej roślinie mowa? To oczywiście...

Podagrycznik pospolity, 

roślina z rodziny selerowatych. Używali go już Neandertalczycy, a potem starożytni Rzymianie. Ma lekko słodkawy i gorzkawy smak oraz zapach przypominający marchewkę. Używa się świeżych roślin lub suszonych, w postaci naparów. Nazwa podagrycznika ma ścisły związek z jego właściwościami. Naparem z suszonych liści leczono przede wszystkim podagrę czyli dnę moczanową, ale też stany zapalne stawów, artretyzm, zapalenia dróg moczowych, nerek i żylaków. Działa także odtruwająco i oczyszczająco na organizm.
chwast, podagrycznik, ziola, z laki i lasu, rosliny dzikie, jadalne zielsko, dzikusy
Liście podagrycznika łatwo rozpoznać wśród innych roślin selerowatych. Pędy na górze mają jakby 3 mniejsze listki, niżej, po bokach, po 2 czyli 3+2+2
Jak wykorzystać podagrycznik?

Świeże, młode liście podagrycznika nadają się do surówek, sałatek, zup, zapiekanek, farszy. Ich jedzenie wspomaga przemianę materii. Z rozdrobnionych świeżych liści można robić maseczki nakładane na skórę, o działaniu rozgrzewającym i poprawiającym jej oddychanie. Można nimi też okładać rany, bo przyspiesza gojenie. W medycynie ludowej wykorzystuje się zarówno ziele jak i korzenie/kłącza podagrycznika.

Jakie właściwości ma podagrycznik?

Podagrycznik ma działanie lekko uspokajające, przeciwzapalne, moczopędne. Zawiera sporo witaminy C, witaminę A, żelazo, miedź, mangan, magnez, potas, flawonoidy czyli przeciwutleniacze, saponiny o działaniu moczopędnym, wykrztuśnym i przeciwzapalnym, żywice, limonen o działaniu bakteriobójczym, felandren działający grzybobójczo. 
listki, podagrycznik, zielsko, chwasty, zebrane w lesie, prosto z lasu, jadalny chwast
Na tym zdjęciu widać 3 liście podagrycznika w różnym stadium rozwoju. Najsmaczniejsze i najbardziej soczyste są młode liście tej rośliny
liscie, pogadrycznik, zielsko, chwast, pospolity, chwasty, budowa rosliny
Ogonki liściowe podagrycznika też ułatwiają jego rozpoznanie. Mają proste brzegi, żłobienie na całej długości, którym dobrze spływa deszczówka i gładką, nieowłosioną powierzchnięJ.
Placki z żółciaka siarkowego, z podagrycznikiem 

czas przygotowania: 30 minut
składniki: 
  • PLACKI: 200 g obgotowanego żółciaka siarkowego
  • duża garść młodych liści podagrycznika 
  • kilka łodyżek świeżego koperku
  • 1 duża szalotka 
  • 1 duży ząbek czosnku 
  • 2 średnie jajka 
  • 1/3 szkl. maślanki 
  • 1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu czarnego 
  • 3/4 łyżeczki soli 
  • 3 łyżki mąki pszennej 
  • do smażenia - olej roślinny  

  • SOS: po 2-3 łyżki twarożku naturalnego, śmietany 18% i maślanki
  • 1 łyżka dobrego ketchupu pomidorowego
  • 1 ząbek czosnku 
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki mielonej
  • do smaku - sól, świeżo mielony pieprz czarny  
placuszki grzybowe, placki z grzybów, placki z grzyba, placki z zolciaka siarkowego, zolciak siarkowy, lesny kurczak, kurczak z lasu
Jak zrobić placki z żółciaka siarkowego?

Jędrnego, młodego żółciaka umyłam dokładnie i wrzuciłam do wrzącej wody. Gotowałam 5 minut od ponownego zagotowania, odcedziłam. Podana waga żółciaka to waga grzyba już ugotowanego. Kiedy żółciak ostygł starłam go na tarce jarzynowej o dużych oczkach na wiórki.
skladniki na placki grzybowe, grzyb, placki grzybowe, zolciak siarkowy, jak zrobic placki z grzybow
Podagrycznik i koperek opłukałam, osuszyłam. Pokroiłam niezbyt drobno. Cebulę obrałam, pokroiłam w drobną kosteczkę. Obrany czosnek posiekałam. Na patelni rozgrzałam łyżkę oleju. Wrzuciłam cebulkę i smażyłam, mieszając, aż się zeszkliła. Na koniec dodałam czosnek i smażyłam razem dosłownie chwilę.
pacuszki grzybowe, jak zrobic placki z grzybow, zolciak siarkowy, grzyby, grzyb jadalny
placuszki zolciakowe, placki grzybowe, placki z grzybow, grzyb, zolciak siarkowy, jak zrobic placki, smazone placki grzybowe
Do miski ze startym żółciakiem dodałam posiekanego podagrycznika, koperek, przesmażoną cebulę z czosnkiem. Wbiłam jajka, wlałam maślankę i wsypałam mąkę oraz przyprawy. Wymieszałam wszystko dokładnie żeby składniki się połączyły. Smażyłam na patelni z rozgrzanym olejem nakładając masę łyżką, ugniatając lekko i formując zgrabne placuszki. Smażyłam z obu stron aż ładnie się zrumieniły. Ostrożnie przy przewracaniu, bo placki są delikatne. Podałam z sosem. Nie macie podagrycznika? Zamiast niego możecie użyć dużej garści pokrojonego w paski świeżego szpinaku albo po prostu pomińcie ten składnik. Z tej ilości składników wyszło mi 14 placków.
smazenie plackow, placki grzybowe, placki z grzybow, zolciak siarkowy, danie z zolciaka siarkowego, co zrobic z zolciaka
Jak zrobić sos do placków z żółciaka? 

W miseczce wymieszałam twarożek, śmietanę, maślankę i ketchup. Dodałam posiekany drobno czosnek, doprawiłam do smaku solą, pieprzem i papryką mieloną. Jak wykorzystałam 3 produkty mleczne, bo po prostu wszystkiego miałam akurat po trochu. Możecie ten sos zrobić na bazie samej śmietany lub gęstego jogurtu naturalnego.
placki z grzybow, placki z zolciaka siarkowego i podagrycznika, podagrycznik, grzyby i chwasty, jedzenie z lasu i laki


6 komentarzy:

  1. Właśnie przywiozłam do domu dużego młodego żółciaka, a że placki wyglądają bardzo apetycznie, postanowiłam spróbować. Obgotować go we wodzie z solą czy bez?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bez, doprawiasz później masę na placki czy coś innego co robisz z żółciaka

      Usuń
  2. Placuszki hulają po grzybowych grupach Iza,dobre mniam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i dobrze, niech ludzie sobie robią takie i niech im smakuje

      Usuń
  3. Dzisiaj znalazłam ogrooomnego żółciaka na porannym bieganiu; jak dobrze, że zawsze mam ze sobą torbę na ewentualne znaleziska:-)). A pod nim...rósł podagrycznik! Właśnie pałaszuję placki z Pani przepisu, przepyszne!!!

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger