Tartaletki z duszonymi jabłkami i słodką, rumianą bezą polecają się na deser. Myślę, że nikt nie odmówi skosztowania takiego mini jabłecznika, bo przecież wszyscy kochają szarlotkę. Ktoś zaprzeczy?
|
Czy takie tartaletki nie wyglądają apetycznie? Aż chce się zjeść! |
Czy jabłka są zdrowe?
Stare przysłowie mówi, że "jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora". To mądrość ludowa, ale potwierdzona naukowymi badaniami. Od tysięcy lat ludzie znają i jedzą jabłka, doceniając ich walory smakowe i zdrowotne. Polska jest jednym z głównych producentów jabłek więc każdy z nas dobrze je zna i ma swoje ulubione odmiany. Do moich należy odmiana Red Jonaprince, o słodkim, twardym i jednocześnie kruchym miąższu oraz ciemnoczerwonej skórce. W sadach koło Grójca hoduje się m.in. właśnie te jabłka, a region grójecki nazywany jest największym sadem Europy.
O zaletach Jabłek Grójeckich pisałam już Wam kilka razy i będę pisać więcej, bo to wspaniałe jabłka.
Jabłka zawierają dużo błonnika i pektyn, dzięki czemu, najlepiej jedzone na surowo i ze skórką, dobrze regulują pracę jelit, chroniąc przed zaparciami. Osoby jedzące dużo jabłek mają większe szanse na uchronienie się przed nowotworami jelita grubego. Duża ilość błonnika i pektyn zmniejsza wchłaniania cholesterolu i reguluje poziom cukru we krwi. Jabłka podczas trawienia oczyszczają z toksyn, np. z metali ciężkich, które przyjmujemy nieświadomie z innymi pokarmami lub po prostu oddychając bardzo zanieczyszczonym powietrzem, i organizmowi łatwiej je usuwać. Jednak jabłka duszone czy gotowane też są zdrowe - podaje się je przy niestrawności, chorobie wrzodowej i rewolucjach gastrycznych, zarówno małych dzieciom jak i dorosłym.
Zobacz przepis na Ciasto kakaowe z całymi jabłkami
|
Moje ulubione jabłka czyli Jabłka Grójeckie odmiany Red Jonaprince |
100 g jabłka to ok. 50-70 kcal i mnóstwo witamin takich jak C, B6, A, E, K, niacyna, ryboflawina, tiamina i kwas foliowy. Zawierają też dużo minerałów - wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Indeks glikemiczny wynosi tylko 38. Zawartość witamin i cukru w jabłku zależy od wielkości i odmiany. Bardziej zielone i kwaśne mają więcej wit. C, ale te mocno czerwone więcej antocyjanów i karotenoidów. Naukowcy z Oxfordu przeprowadzili badania na setkach osób i doszli do wniosku, że regularne jedzenie jabłek, przynajmniej 1 sztuki dziennie, znacznie ogranicza wystąpienie zawału serca lub udaru i ułatwia wchłaniania wapnia, co jest szczególnie ważne dla osób po 50 rokiem życia.
Podsumowując:
Zjedz jabłko! Tak smakuje zdrowie i piękno.
Mnie do jedzenia jabłek, pod każdą postacią, nie trzeba namawiać. Lubię je i jem często, do czego i Was zachęcam. Dziś już zjadłam 2 surowe jabłka, ale zjem też jedną tartaletkę. Zapraszam po przepis na ten pyszny deser.
|
Kruche ciasto, duszone jabłka i zaparzana, opalona beza - takie tartaletki smakują obłędnie! |
Tartaletki z jabłkiem i bezą
czas przygotowania:
składniki na 8 sztuk:
- CIASTO - 250 g mąki pszennej typ 450
- 50 g mielonych migdałów
- 150 g masła
- 60 g cukru pudru
- 3 żółtka z niedużych jajek
- 2 szczypty soli
- NADZIENIE - 6-7 dużych Jabłek Grójeckich odmiany Red Jonaprince
- sok 1 średniej cytryny
- BEZA - 100 g białek (3 białka ze niedużych jajek)
- 200 g cukru
- szczypta soli
|
Zjeść ciastko czy mieć ciastko? Jedno zjem teraz, drugie będę mieć na później |
Jak zrobić kruche ciasto?
Zimne masło pokroiłam na nieduże kawałki. W misce wymieszałam mąkę, zmielone migdały, cukier puder i sól. Dodałam masło. Roztarłam rekami aż masa była podobna do mokrego piasku i nie było widać kawałków tłuszczu. Wlałam żółtka i szybko zagniotłam ciasto.
Ciasto podzieliłam na 8 części. Każdą rozwałkowałam na placek śr. ok. 14 cm i przekładałam do foremek śr. 10 cm. Wylepiłam je dokładnie ciastem tak żeby pokryło równomiernie wnętrze formy. Foremek nie trzeba niczym smarować, bo ciasto kruche jest wystarczająco tłuste i po upieczeniu dobrze odchodzi. Ciasto nakłułam widelcem. Tak przygotowane foremki z ciastem odstawiłam do lodówki na przynajmniej godzinę.
|
Foremki wylepiam świeżo zagniecionym ciastem i dopiero wtedy schładzam całość. To wygodniejsze niż wylepianie form wcześniej schłodzonym ciastem. |
|
Jabłka na nadzienie kroję w kostkę i duszę dodając tylko sok z cytryny. Cukru nie trzeba, bo Red Jonaprince są wystarczająco słodkie |
Jak zrobić nadzienie jabłkowe do tartaletek?
Umyte jabłka obrałam i usunęłam z nich gniazda nasienne. Miąższ pokroiłam w niedużą kostkę i przełożyłam do rondla. Wlałam sok z cytryny, wymieszałam. Dusiłam na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, aż jabłka zmiękły i część z nich się rozpadła. Nie dodałam ani grama cukru, bo jabłka odmiany Red Jonaprince są słodkie i nie trzeba ich dosładzać. Poza tym miąższ tych jabłek jest na tyle twardy, że podczas duszenia nie rozpada się szybko na mus, a ja bardzo lubię kawałki owoców w nadzieniu.
Jeśli tak jak ja użyjecie dobrych jabłek to nie wyrzucajcie skórek.
Ze świeżych lub suszonych skórek jabłkowych można ugotować smaczną herbatkę o działaniu przeciwzapalnym i dezynfekującym jamę ustną oraz gardło.
|
Lubię kiedy nadzienie jabłkowe nie jest zupełnie gładkie i czuć w nim kawałki owoców |
Jak zrobić bezę zaparzaną?
Do rondelka wsypałam 135 g cukru. Wlałam 100 ml zimnej wody i zaczęłam podgrzewać. Gotowałam syrop przez ok. 10 minut aż zgęstniał i osiągnął temperaturę 120 st.C. Zmierzyłam ją przy pomocy termometru cukierniczego. To ważne, bo tylko syrop odpowiednio podgrzany dobrze zaparzy białka, dzięki czemu beza będzie bezpieczna do zjedzenia bez pieczenia/suszenia i zachowa odpowiednią konsystencję.
|
Syrop do zaparzenia bezy musi mieć 120 st.C - warto mieć w domu termometr cukierniczy jeśli chce się robić dobre desery |
|
Ale jeśli nie macie termometru to też dacie radę. Ostatnia kropla spływająca z łyżeczki musi pociągnąć za sobą cienką, cukrową nitkę |
Jeśli nie macie termometru cukierniczego to po prostu trzeba taki syrop obserwować. Po ok. 10 minutach gotowania na jego powierzchni zaczną pojawiać się duże bąble. Wtedy nabieramy łyżeczką trochę syropu i powalamy mu ściekać. Syrop jest gotowy kiedy ostatnia spadająca z łyżeczki kropla pociąga za sobą zastygającą nitkę cukrową.
W czystej misce ubiłam białka o temp. pokojowej. Takie po prostu lepiej się ubijają. Do białek dodałam odrobinę soli i resztę cukru czy 65g. Kiedy piana była sztywna, cieniutkim strumieniem, nie przerywając miksowania, wlewałam wrzący syrop. Następnie dalej ubijałam pianę przez kilka minut aż beza przestygła.
|
Lubię częstować swoimi wypiekami i kilka tartaletek też trafiło w dobre ręce |
Jak zrobić tartaletki z jabłkami i bezą?
Schłodzone foremki z ciastem wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 200 st.C, grzanie góra/dół. Piekłam 15-18 minut. Następnie podpieczone korpusy z kruchego ciasta wypełniłam duszonymi jabłka i piekłam dalej przez 15 minut, zmniejszając jednak temperaturę do 180 st.C. Po upieczeniu wyjęłam foremki z tartaletkami z piekarnika i odstawiłam żeby ciastka zupełnie z nich wystygły.
|
Zanim wyjmiecie ciastka z foremek powinny dobrze ostygnąć, bo inaczej mogą się połamać - to ciasto jest bardzo kruche |
Kiedy ciastka ostygły ostrożnie wyjęłam je z foremek. Bezę przełożyłam do rękawa cukierniczego i wyszprycowałam na wierzch ciastek. Można ją też po prostu nałożyć grubszą warstwą przy pomocy łyżeczki tworząc fale. Bezę opaliłam lekko palnikiem do deserów. Jeśli takiego nie macie przełóżcie tartaletki na blachę i wstawcie na kilka minut do piekarnika, na najwyższą półkę, pod grzałkę. Zresztą to opiekanie wcale nie jest konieczne - można zostawić białą bezę albo delikatnie oprószyć ją mielonym cynamonem czy startą czekoladą.
Smaczna Pyza radzi: białka lepiej się ubijają jeśli mają temperaturę pokojową. Najlepiej ubijać je w stalowej lub szklanej misie. Musi być czysta i dla pewności warto przetrzeć ją kawałkiem ręcznika papierowego z niewielką ilością soku z cytryny bądź octu, w celu odtłuszczenia.
|
Jabłka red jonaprince są soczyste, słodkie, twarde i kruche. Idealne do jedzenia na surowo, ale też do wypieków czy dań wytrawnych |
|
Mini szarlotki to dobry pomysł, bo nie trzeba kroić dużego ciasta na porcje |
prezentują się zjawiskowo :)
OdpowiedzUsuńdziękuję, starałam się
UsuńTartaletki z jabłkami apetycznie wyglądają , upiekę je na Walentynki . Iza , dziękuje za przepis. Pozdrawiam serdecznie :-)
OdpowiedzUsuńbardzo proszę! będzie mi bardzo miło jeśli skorzystasz z przepisu i tartaletki będą Wam smakować :)
UsuńWitam! Fajny przepis :) Czy można ubić zwykłą bezę (nie zaparzana) i nałożyć na jabłka i zapiekać razem??
OdpowiedzUsuń