wpisz czego szukasz

Wpisz czego szukasz

Ładowanie...

czwartek, 22 września 2016

Grzyby gatunkami. Trzęsak pomarańczowożółty

Trzęsak pomarańczowożółty Tremella mesenterica to grzyb niejadalny, ale za to dodaje słonecznego promyka w nie zawsze kolorowym lesie. Można go spotkać w ciągu całego roku jeśli tylko pogoda jest mokra więc najczęściej wczesną wiosną albo późną jesienią, ale czasem też zimą gdy nie ma mrozów.

 Trzęsaki to grupa kilku gatunków. Niektóre z nich np. trzęsak listkowaty są jadalne.

trzęsak pomarańczowożółty, trzęsak pomarańczowy, grzyby gatunkami, atlas grzybów, grzyby galaretowaty


Owocnik trzęsaka pomarańczowożółtego ma konsystencję galaretowatą, żelatynową. Za młodu dość jędrny chociaż raczej łykowaty, na starość traci formę i nieco się rozpływa. Obrasta gałązkę przedostając się przez szczelinki w korze.

Trzęsak pomarańczowożółty jest złożony z listkowatych, pofałdowanych i lekko przeźroczystych płatów. Pojedynczy ma kilka cm średnicy. Początkowo jego kolor jest jaskrawożółty, pomarańczowożółty, z wiekiem blednie. W okresie bezdeszczowym marszczy się i zasycha tworząc jaskrawopomarańczową błonkę przylegającą do gałęzi. Bardzo rzadko można spotkać odmianę zupełnie bezbarwną.

Zapach słaby, trochę owocowy, smak nieokreślony.

Cała powierzchnia owocnika pokryta jest warstwą rodzajną. Ten grzyb rozmnaża się dość specyficznie. Młode owocniki tworzą najpierw bezpłciowe konidia a dopiero później pojawiają się podstawki, na których dojrzewają powstałe w procesie płciowym zarodniki.

Trzęsak pomarańczowożółty pojawia się w ciągu całego roku. Rośnie na martwych gałęziach drzew liściastych. Jest dość pospolitym gatunkiem. To saprofit, wywołuje brunatną zgniliznę drewna.

trzęsak pomarańczowożółty, trzęsak pomarańczowy, grzyby gatunkami, atlas grzybów, grzyby galaretowaty
trzęsak pomarańczowożółty, trzęsak pomarańczowy, grzyby gatunkami, atlas grzybów, grzyby galaretowaty

źródło :  
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007  

1 komentarz:

Jeśli spodobał Ci się ten post zostaw pod nim swój komentarz, ale nie dodawaj w nim linku do swojej strony. Polub profil mojego bloga na kanałach społecznościowych - FB, Google+, Instragram, Twitter a także Pinterest. Będzie mi bardzo miło gościć Cię znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie na adres izapyzakulinska@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...