Nalewka aroniowo-jabłkowa. Aroniówka z jabłkiem

Nalewka z aronii i jabłek jest łagodna, chociaż sama świeża aronia ma taką  mało przyjemną goryczkę i cierpkość. Znawcy zalecają dodanie do niej, podczas gotowania, garści liści wiśniowych. Tylko, że ja nie miałam takich liści ani wiśniowego drzewka w pobliżu!

Robienie nalewki aroniowo-jabłkowej to znak, że nadchodzi jesień. Kiedy zbierałam aronię, prawie dziko rosnącą na Podlasiu, zupełnie zapomniałam o tych wiśniowych liściach. Żeby rosła w ogrodzie to może potknęłabym się o wiśniowe drzewo, ale tam aronią obsadzono skraj lasu i dookoła łąki więc wyszło jak wyszło. Ale na cierpkość aronii jest też inny sposób i to z niego właśnie skorzystałam.

Nazbierałam aronii tyle, że wystarczy na sporo całkiem aroniówki. Będą dwie wersje. Dzisiaj taka, w której owoce zostały najpierw ugotowane, zupełnie tak jak w przypadku nalewki z owoców czarnego bzu. Druga, z surowych owoców, dopiero naciąga więc przepis na nią będzie kiedy indziej.

Nastawcie też nalewkę korzenną z samych jabłek!

aroniowka z jablkami, aronia, nalewka z aronii i jablek, nalewka aroniowo jablkowa, jablka, owoce, przetwory, nalewka gotowana, jesien,

Aroniówka z jabłkami

czas przygotowania: 2 tygodnie mrożenia + 30 minut gotowania + czas studzenia + kilka tygodni dojrzewania
składniki: 
  • 500 g aronii
  • 500 g jabłek - u mnie papierówki
  • 400 g zwykłego cukru
  • 400 ml spirytusu 96%
  • 1 l wody

nalewka aroniowo jablkowa, jablka, aronia, owoce, jesien, nalewki domowe, przetwory, aroniowka

Jak zrobić nalewkę z aronii i jabłek?

Aronię po zebraniu dokładnie przebrałam, opłukałam i osuszyłam. Wsypałam owoce do foliowego woreczka, szczelnie zamknęłam i schowałam do zamrażarki na 2 tygodnie. Taki zabieg pozbawi ją goryczki.

owoce aronii, zdrowe, witaminy, aroniowka, nalewka z aronii i jablek, nalewka aroniowa, przetwory, spizarnia

Taką przemrożoną aronię wsypałam do garnka. Jabłka umyłam, pokroiłam na nieduże kawałki razem z gniazdami nasiennymi. Wlałam wodę, wsypałam cukier. Całość doprowadziłam do wrzenia i gotowałam na malutki ogniu przez pół godziny. Owoce razem z płynem zostawiłam w garnku, pod przykryciem do całkowitego ostudzenia. Spokojnie można ugotować je wieczorem i zostawić w garnku do rana następnego dnia.

Kiedy wszystko ostygło zlałam płyn osączając dokładnie owoce. Do zlanego soku dodałam spirytus i wymieszałam. Nalewkę przelałam do dużego słoja, zakręciłam i odstawiłam na 1-2 tygodnie żeby się nieco przegryzła. Po tym czasie ostrożnie zlałam ją do butelek filtrując przez waciki umieszczone w lejku. Zakręcone butelki schowałam na kilka tygodni żeby nalewka dojrzała, ale to nie trwa długo i  właściwie to można ją pić już po 2-3 tygodniach.

dzem z aronii i jablek, mus aroniowo jablkowy, aronia, jablka, przetwory, nie marnuj jedzenia, owoce, nalewka aroniowa, sloiki, spizarnia

Co zrobić z owocami po zlaniu soku?

Szkoda wyrzucać tę masę bo jeszcze ma dużo smaku. Owoce, jakie zostały na sicie po zlaniu soku przetarłam przez sito, a uzyskany przecier można zużyć od razu do naleśników albo przesmażyć, tak jak ja, z dodatkowym cukrem i zapasteryzować w słoiczkach na później. Z tej ilości wyszło mi 2 i pół słoika, takiego dżemowego, przecieranego, gęstego musu aroniowo-jabłkowego. Nie ważyłam cukru, który dosypałam do przecieru - dodałam go mniej więcej 1/2 szklanki, tak żeby dżem nie był zbyt słodki.

nalewka aroniowo jablkowa, nalewki domowe, aroniowka z jablkami, aronia, jablka, owoce, spizarnia, na zime, alkohol


4 komentarze:

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger