Makaron z grzybami to zawsze dobry pomysł. Żółciak siarkowy udaje nieco kurczaka i dobrze nadaje się na farsz do dużych, makaronowych rurek. Nadziałam więc grzybem cannelloni i wsadziłam do pieca. Wyszła z tego świetna zapiekanka na obiad.
|
duże rurki makaronowe są idealne żeby wypełnić je farszem grzybowym |
Duże makaronowe rurki, nawet powiedziałabym rury, są idealne do zapiekania. Można je faszerować mięsem, warzywami albo tak jak ja dzisiaj, grzybami. Zwykle zapieka się je w całości, ułożone poziomo. Ale jak widzicie można zrobić to inaczej. Postawione na sztorc wyglądają ciekawie. Są pojemne i mieści się w nich dużo pysznego farszu. Takie
nadzienie z żółciaka znów podszywa się pod nadzienie mięsne i nawet nie wszystkie podniebienia zorientują się z czego jest zrobione. Leśny kurczak z powodzeniem wciela się w rolę prawdziwego kurczaka i smakuje jak zwykle bardzo dobrze.
Dopiero zaczął się czerwiec, a już znajomi z różnych stron Polski donoszą, że można zbierać dorodne borowiki, kurki i koźlarze. Pokazują nawet pełne grzybów kosze, a ja cierpię patrząc na tyle dobra. Niestety, u mnie cały czas bardzo sucho więc cieszę się ogromnie, że udało mi się w łęgach upolować spóźnionego żółciaka. Jak tak dalej pójdzie to w tym roku raczej nie nacieszę się grzybami na Mazowszu. Na szczęście trochę żółciaka zamroziłam i mam
zapasy suszonych grzybów z ubiegłego roku. Ale zobaczymy jeszcze jak to będzie. Na razie zapraszam na pyszną zapiekankę z makaronu i pysznego żółciaka.
|
makaron cannelloni dobrze nadziany i zapieczony to pyszne danie |
Makaron rurki faszerowany grzybami, pod beszamelem
czas przygotowania: 90 minut
składniki:
- 250 g makaronu cannelloni - dużych rurek
- FARSZ GRZYBOWY - 750 g żółciaka siarkowego
- 1 duża marchewka
- kawałek korzenia selera wielkości jajka
- 2 szalotki lub 1 duża zwykła cebula
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 100 ml wody
- 4-5 łyżek koncentratu pomidorowego 30%
- 4 łyżeczki przyprawy 'pomidory suszone z czosnkiem i ziołami'
- 4-5 łyżek startego oscypka lub sera żółtego
- 3-4 łyżki bułki tartej
- do smaku - sól, pieprz czarny mielony
- SOS - 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- ok. 300 ml mleka
- 4 łyżki startego parmezanu lub innego twardego sera długodojrzewającego
- do smaku: sól, pieprz, świeżo starta gałka muszkatołowa
- do wysmarowania formy - 1 łyżka masła
|
makaron i grzyby to bardzo dobre połączenie i można z nich zrobić przepyszne dania |
Jak zrobić farsz grzybowy z żółciaka?
Kawałek żółciaka siarkowego dokładnie oczyściłam i umyłam. Wrzuciłam na wrzątek i obgotowałam dosłownie przez 2-3 minuty, tylko tyle żeby stracił surowość. Odcedziłam i kiedy nieco ostygł zmieliłam w maszynce do mięsa. Marchewkę i selera oczyściłam, starłam na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Szalotki obrałam, pokroiłam w drobną kostkę.
|
żółciak siarkowy nazywany jest leśnym kurczakiem i w potrawach świetnie zastępuje mięso |
Na dużej patelni rozgrzałam nieco olej. Wrzuciłam rozdrobnione warzywa i smażyłam, mieszając, przez kilka minut. Dodałam zmielonego grzyba i smażyłam kolejne kilka minut. Podlałam niewielką ilością wody, dodałam koncentrat pomidorowy i przyprawę pomidorową, dusiłam całość ok. 5 minut. Na koniec doprawiłam do smaku solą oraz pieprzem. Odstawiłam do przestudzenia. Do przestudzonego farszu dodałam 3 łyżki startego, wędzonego sera i bułkę tartą. Wymieszałam dokładnie.
|
faszerowanie makaronowych rurek jest nieco pracochłonne, ale powstanie z tego pyszna zapiekanka |
Jak przygotować cannelloni do faszerowania?
Duże, makaronowe rurki nie zawsze wymagają wcześniejszego gotowania. Jeśli zapieczemy je w taki sposób, że całe będą zalane sosem to zmiękną właśnie od niego. Ja jednak zaplanowałam, że moje będą ułożone pionowo i sosu nie będzie dużo więc musiałam najpierw je nieco zmiękczyć. W tym celu gotowałam rurki przez 3 minuty w osolonej wodzie. Najlepiej zrobić to partiami żeby się nie posklejały. Obgotowany makaron wyławiałam łyżką cedzakową i kładłam na czystej ściereczce, tak żeby się nie zlepił. Każdą rurkę przecięłam na pół, na krótsze kawałki.
|
wypełnione farszem grzybowym rurki ustawiałam w naczyniu jedna przy drugiej, tak żeby do siebie przylegały |
Formę żaroodporną do zapiekanek wysmarowałam wewnątrz masłem. Obgotowane rurki nadziewałam farszem grzybowym, nakładając go przy pomocy małej łyżeczki. Ustawiałam taki nadziany makaron pionowo, jedna rurka przy drugiej. Starałam się żeby każda była równomiernie wypełniona, ale od góry zostawiałam nieco pustego miejsca, w które później trafi sos.
|
dobrze nadzianymi rurkami wypełniłam całe naczynie do zapiekania |
Jak zrobić sos beszamelowy z serem?
W rondelku rozpuściłam masło. Wsypałam mąkę i smażyłam razem, mieszając, przez 3-4 minut, na niedużym ogniu żeby mąka się nie zrumieniłam. Wlałam zimne mleko i gotowałam cały czas mieszając aż sos zgęstniał. Doprawiłam do smaku solą, pieprzem i świeżo startą gałką muszkatołową. Dodałam też starty parmezan. Takim sosem polałam wierzch ustawionych faszerowany rurek, starając się żeby pokrył je wszystkie. Posypałam resztą oscypka
|
wierzch faszerowanego makaronu polałam gęstym sosem serowo- beszamelowym |
Tak przygotowaną zapiekankę wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 190 st.C, grzanie góra/dół, i piekłam przez ok. 30 minut. Wierzch powinien się odrobinę przyrumienić. Po upieczeniu dobrze jest odstawić takie danie na 10 minut żeby odpoczęło i odrobinę przestygło. Przed samym podaniem posypałam wierzch odrobiną przyprawy pomidorowej, tej samej, którą doprawiałam farsz, i koperkiem.
|
pół godziny w gorącym piekarniku i zapiekanka makaronowo-grzybowa gotowa do podania |
bardzo fajny, pomysłowy przepis. na pewno wypróbuję, danie wygląda bardzo smakowicie!
OdpowiedzUsuńto dobry pomysł na smaczny obiad, polecam serdecznie!
UsuńŻółciaka nigdy nie zbierałem, więc zrobię ten przepis z innymi grzybkami :)
OdpowiedzUsuńgrzyby można dać takie jakie się ma, ale zachęcam do poszukiwań żółciaka - bardzo trudno pomylić go z innym gatunkiem, a to naprawdę dobry grzyb
Usuń