środa, 12 października 2016

Nalewka malinowa. Malinówka jak marzenie

Malinówka pachnie latem, soczystymi malinami, ma piękny kolor i jest pyszna. I to wszystko co mam do powiedzenia bo co tu dużo gadać, trzeba spróbować i tyle. Jest jak letnie marzenie, cudowna po prostu.

Nalewka malinowa jest najlepsza na malinach leśnych, ale tych niestety nie miałam. Zrobiłam ją z malin ogrodowych, dużych, dojrzałych, takich które mam problem donieść do domu bo zawsze podjadam. Tym razem po prostu kupiłam ich odpowiednio więcej, tak żeby wystarczyło na podjadanie i do słoja. Teraz kiedy ją zlałam będę musiała mocno się pilnować żeby spokojnie dojrzała. Łatwo nie będzie, niestety, ale dam radę.

Moja kolekcja nalewek przybiera ładne kształty. Butelki z kolorowymi trunkami stoją i zawartość powoli sobie dojrzewa. Jedne potrzebują mniej, inne więcej czasu, ale już wiem, że degustacje będą pyszne. 

nalewka z malin, malinowka, nalewki domowe, jak zrobic nalewke malinowa, przetwory domowe, domowe nalewki, smaczna pyza
widzicie jak moja malinówka ma piękny kolor?


Malinówka - nalewka malinowa


czas przygotowania: 20 minut + 4 tygodnie nastawu + 3 miesiące dojrzewania
składniki: 

nalewka z malin, malinowka, nalewki domowe, jak zrobic nalewke malinowa, przetwory domowe, domowe nalewki
maliny na nalewkę muszą być świeżo zebrane i zupełnie zdrowe

Jak zrobić nalewkę z malin? 

Owoce do nalewki powinny być świeże i zdrowe. Przebrałam je usuwając resztki liści, wsypałam do słoja. Zasypałam maliny cukrem, skropiłam sokiem wyciśniętym z cytryny, zamknęłam słój i odstawiłam go na parapet okienny na 2-3 dni. Owoce powinny puścić sok, ale trzeba ich pilnować żeby nie sfermentowały.

nalewka z malin, malinowka, nalewki domowe, jak zrobic nalewke malinowa, przetwory domowe, domowe nalewki
owoce trzeba przebrać a następnie wsypać do słoja, w którym mamy zamiar nastawić nalewkę

Po 3 dniach owoce i sok jaki się wytworzył zalałam wódką wymieszaną ze spirytusem i wodą - mieszamy wlewając spirytus i wódkę do wody, nie odwrotnie. Słój ponownie zamknęłam i odstawiłam w widne miejsce czyli na parapet. Przez kilka pierwszych dni codziennie potrząsałam mocno słojem żeby ew. pozostały na dnie naczynia cukier miał szansę się rozpuścić.

nalewka z malin, malinowka, nalewki domowe, jak zrobic nalewke malinowa, przetwory domowe, domowe nalewki, smaczna pyza

Nalewka stała sobie spokojnie przez 4 tygodnie. Po tym czasie zlałam cały płyn ze słoja a owoce dokładnie odcisnęłam przez gazę i tę resztę soku połączyłam z nalewką. Dodałam po trochu ekstraktu waniliowego i cytrynowego. Wymieszałam i przelałam nalewkę do butelek filtrując ją jeszcze przez lejek z wacikiem. Zamknięte butelki odstawiłam w ciemne miejsce na przynajmniej 1-3 miesiące.

nalewka z malin, malinowka, nalewki domowe, jak zrobic nalewke malinowa, przetwory domowe, domowe nalewki, smaczna pyza


4 komentarze:

 1. Oj, ale mam teraz ochotę na maliny...

  OdpowiedzUsuń
 2. Robiłem, piłem jest przepyszna!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z moich doświadczeń z nalewkami wynika, że jednak pewniejszym sposobem jest wpierw zalanie alkoholem a dopiero później zasypanie odsączonych owoców cukrem. Ta kolejność nie pozwala na fermentację i lepiej wyciąga to so najlepsze z owoców. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. metod robienia nalewek jest kilka i wszystkie mają swoje wady i zalety, latem kiedy jest gorąco rzeczywiście lepiej od razu zalać owoce alkoholem, ale też niektórzy mówią, że lekko sfermentowany owoc daje inny i czasami lepszy smak nalewce

   Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie na adres izapyzakulinska@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...