Świąteczne słodkości. Konkurs !

Jeden konkurs zakończyliśmy a ja już śpieszę zaproponować Wam następny. Tym razem chciałabym porozmawiać o świątecznych wypiekach i słodkościach na tę okazję. Ciekawa jestem jakie ciasta, ciasteczka czy desery przygotowuje się u Was na świąteczny stół.

U mnie na pewno będzie kolorowy keks bo to przysmak Żarłoczka. Upiekę też struclę z makiem i piernik, który sobie teraz dojrzewa. Nie obędzie się także bez kilku rodzajów drobnych ciasteczek i klusek z makiem bo taka jest u nas tradycja.  



Żeby wziąć udział w konkursie należy pod tym wpisem konkursowym dodać komentarz zawierający przepis na jakieś świąteczne ciasto lub deser. Mogą to być pomysły już zrealizowane w poprzednich latach albo coś co zamierzacie dopiero zrobić w tym roku. Mile widziane zdjęcia, które możecie przysyłać do mnie na adres mailowy. Chętnie dowiem się bez jakiś słodkości nie wyobrażacie sobie Bożego Narodzenia.

Nagrodami w konkursie są dwa zestawy foremek silikonowych i dodatków do pieczenia widoczne na niżej zamieszczonych zdjęciach.

Zestaw nr 1 zawiera : formę do wypieku ciasta w kawałkach, stempelek do ciastek, srebrne perełki cukrowe, drobne kolorowe perełki cukrowe, 3 aromaty do ciasta, 4 barwniki żelowe do ciast , 2 op. lukru i 1 op. wiśni kandyzowanych.
Zestaw nr 2 zawiera : 2 foremki do wypieku gofrów w piekarniku, złote perełki cukrowe, op. przyprawy korzennej, op. polewy czekoladowej, 1 op. lukru, 1 op. posypki czekoladowej, 1 op. pisaków cukrowych, 1 op. kandyzowanej skórki cytrynowej





REGULAMIN KONKURSU :
1) Konkurs organizuję ja czyli Pyza - zaczyna się dzisiaj, 25 listopada, a trwać będzie do 02 grudnia b.r. włącznie.
2) Zwycięzców wybiorę sama, subiektywnie, wybór nie podlega dyskusji. Nagrody funduje organizator. Po wybraniu zwycięzców i otrzymaniu od nich danych teleadresowych paczki będą wysłane w ciągu 7 dni roboczych. Wysyłka tylko w granicach RP.

3) Nagrodami w konkursie są 2 zestawy złożone z dodatków do wypieków i foremek silikonowych.
4) W konkursie może wziąć udział każdy kto ma na to ochotę i wykona zadanie konkursowe. Ilość zgłoszeń od jednej osoby nie jest ograniczona. Można dodawać przepisy nowe a także napisane i prezentowane wcześniej jeśli są zgodne z tematem konkursu.
5) Aby wziąć udział w konkursie (wykonać zadanie) należy zostawić komentarz pod tym postem o konkursie - w komentarzu powinien znaleźć się przepis na wypiek. Komentarz konkursowy powinien być podpisany, imieniem i nazwiskiem albo nickiem, i nie zawierać linków do własnego bloga czy strony www - takie wpisy będą kasowane !

6) Komentarze ze zgłoszeniami konkursowymi jednej osoby nie mogą następować bezpośrednio po sobie. W jednym komentarzu może być jeden przepis - takie z kilkoma w jednym wpisie nie będą publikowane.
7) Bardzo mile widziane zdjęcia ilustrujące przepis, które możecie przysyłać na mail - izapyzakulinska@gmail.com albo przez wiadomość prywatną w profilu bloga na FB a ja zamieszczę je w specjalnym albumie i podlinkuję tutaj. Nie wolno wklejać samodzielnie zdjęć konkursowych na tablicy fanpagu bloga Smaczna Pyza.
8) Nadsyłane zdjęcia nie muszą być wykonane specjalnie na potrzeby konkursu. Nie jest wymagana żadna karteczka z napisem.

9) Przepis nie musi być autorski, ale powinien być spisany Waszymi własnymi słowami. Teksty skopiowane z sieci będą usuwane. Zdjęcie ilustrujące musi być autorstwa osoby zgłaszającej. Osoby dopuszczające się kopiowania cudzych treści i przyłapane na tym zostaną wykluczone z zabawy.   
10) Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na blogu, w ciągu 2 dni od zakończenia konkursu.
11) Laureaci zobowiązani są podać dane potrzebne do wysyłki w ciągu 3 dni kalendarzowych od dnia, w którym zostaną podane wyniki -  po tym czasie nagroda zostanie przyznana innej osobie.


Zapraszam do udziału w konkursie ! 

118 komentarzy:

  1. Składniki na kruche ciasto:

    1 i ¾ szklanki mąki
    200 g masła lub margaryny
    100 g cukru pudru,
    1 cukier waniliowy
    1 żółtko,
    2 łyżki śmietany,
    3 łyżki mielonych orzechów

    Krem:
    1 kostka masła lub margaryny,
    200 g mielonych orzechów,
    1 szklanka mleka,
    1 cukier waniliowy,
    2 łyżki cukru pudru

    Masa jabłkowa:
    5 jabłek,
    garść rodzynek,
    1 łyżka kisielu pomarańczowego

    Polewa:
    tabliczka gorzkiej czekolady,
    2 łyżki wody,
    1 łyżka masła lub margaryny

    Do posypania:
    wiórki kokosowe

    1. CIASTO: szybko zagnieść wszystkie składniki i wstawić na godzinę do lodówki.
    2. KREM: ubić margarynę z cukrami. Orzechy zalać gorącym mlekiem i odstawić na pół godziny. Następnie po łyżce dodawać do masy, ubijając mikserem.
    3.MASA JABŁKOWA: obrane i pokrojone jabłka dusić w niewielkiej ilości wody. Pod koniec dodać rodzynki i kisiel, dokładnie wymieszać.
    4. PRZYGOTOWANIE ORZECHOWCA: z ciasta upiec dwa placki, na jeden rozłożyć jabłka, przykryć drugim. Następnie rozsmarować krem, polać polewą, posypać wiórkami.
    5. SMACZNEGO !

    Moja uwaga: to ciasto jest przepyszne, wymaga trochę nakładu pracy ale warto!
    Zdjęcie przesyłam e-mailem.
    Pozdrawiam :)
    Agnieszka
    janczakowieaa@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ciekawe ciasto, musi być pyszne :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/879142435452018/?type=3&theater

      Usuń
  2. Witam,
    chciałabym zgłosić swój przepis na KEKS Z FASOLI
    Składniki:
    -puszka białej fasoli
    -1 dojrzały banan
    -3 jajka
    -3 łyżeczki stevi
    -1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    -2 łyżki otrębów owsianych
    -3 łyżki zmielonych migdałów
    -kilka śliwek suszonych
    -kilka moreli suszonych
    -garść rodzynek
    -garść orzechów nerkowca

    Przygotowanie:
    1.Fasolę zblendować na gładką masę z bananem i jajkami.
    2.Do masy dodać stevię, proszek do pieczenia, otręby i zmielone migdały.
    3.Rodzynki namoczyć, morele,śliwki i nerkowce pokroić na mniejsze kawałki.
    4.Dodać wszystko do masy i dokładnie wymieszać.
    5.Ciasto przelać do "keksówki" wyłożonej papierem do pieczenia, a na wierzchu ułożyć kilka użytych przez nas bakalii.
    6.Ciasto piec około 35 minut w 180 stopniach (termoobieg).

    Pozdrawiam
    Magdalena Kuchaja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o proszę, jaka ciekawostka ! jadłam kiedyś zwykłe ciasto z fasoli i było całkiem dobre :) zdjęcia w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/879142212118707/?type=3&theater

      Usuń
  3. Witam, ja proponuje przepis na orzeszki.
    Ciasto : 30 dag mąki, pół kostki margaryny, pół szklanki cukru pudru, pół łyżeczki sody oczyszczonej, łyżeczka octu, śmietana 18% około 150 gr, 1 żółtko
    Nadzienie : pół kostki margaryny, 1 szklanka cukru, 3 łyżki kakao, 2 szklanki mleka w proszku, 1\3 szklanki mleka, aromat np.rumowy albo trochę dobrego alkoholu.

    Składniki ciasta zagniatamy w kulę - jeżeli jest zbyt gęste, to dodajemy śmietany. Ciasto ma być plastyczne, lepimy z niego niewielkie kulki. Formę do orzeszków rozgrzewamy na kuchennym palniku, i do wgłębień kładziemy kulki ciasta - trzeba zrobić próbę aby ocenić, czy skorupki z ciasta będą miały właściwy kształt po upieczeniu. Skorupki orzeszków pieczemy na złoty kolor obracając patelnią. Pieczemy do wyczerpania ciasta i studzimy.

    Na nadzienie topimy tłuszcz w rondlu, dodajemy cukier, kakao i aromat lub alkohol, zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Do powstałej masy dodajemy partiami mleko w proszku i mieszamy mikserem do połączenia. Nadziewamy puste skorupki i łączymy po dwie formując orzech. Odkładamy orzechy do lodówki by stężały, ja posypuję je jeszcze cukrem pudrem wymieszanym z odrobiną cynamonu, pychota.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. fajne te orzeszki :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/879270845439177/?type=3&theater

      Usuń
    2. A jakie smaczne :) Dodam tylko, że w przepisie na ciasto powinno być 1\4 szklanki cukru pudru - wkradł mi się błąd :)

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam. Ulubione ciasto, ktore gosci na moim stole przy kazdej okazji to zwykly biszkopcik z kremem budyniowym, owocami i galaretka.
    Dodatki:
    Galaretka
    Owoce wg uznania
    Cukier waniliowy
    Woda
    Sok z cytryny

    Biszkopt:
    7 jaj
    7 lyzek maki tortowej
    7 lyzek cukru
    Wykonanie:
    Bialka ubijamy na sztywno(mozna dodac szczypte soli, bedzie latwoej i szybciej), dodajemy cukier ubijajac dalej, po okolo 3 minutach pojedynczo zoltka. Po dokladnym wymieszaniu dodac make, polaczyc dokladnie. Blaszke wylozyc papierem, wylac ciasto. Wstawic do piekarnika na 50min (temp. Okolo 180 stopni). Po upieczeniu biszkopt z blaszka :) upuscic z wysokosci kolan na podloge (nie opadnie juz wiecej).
    Krem:
    3 szklanki mleka
    2 cukry waniliowe
    4 lyzki cukru
    2 lyzki maki ziemniaczanej
    4 lyzki maki tortowej
    Maslo 82% (300g)
    Wykonanie:
    2szklani mleka zagotowac, w trzeciej rozrobic cukry i maki. Do gotujacego mleka wlac reszte produktow i gotowac jak budyn. Po ugotowaniu przestudzic.
    Maslo miksowac okolo 7 minut celem napowietrzenia, po tym czasie dodawac cieply budyn.

    Na wystudzony i nasaczony biszkopt wykladac krem zaraz po ubiciu, na wierzch ulozyc ulubione owoce i zalac galaretka w ulubionym smaku.
    Biszkopt nasaczam ciepla woda z sokiem z cytryny oraz cukrem waniliowym, ale mozna rowniez herbata, sokiem z owocow rozcienczonym z woda (1:1) lub dodajac alkohol.
    Owoce najczesciej uzywane to truskawki, brzoskwinie z puszki, maliny, jerzyny czy mandarynki.
    Najlepiej smakuje 3 dnia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moj przepis w porownaniu do poprzedzajacych to nic...i choc jest wiele ladniejszych ciast to i tak zawsze to jest "krecone". Postaram sie znalezc jutro jakies zdjecie.
      Pozdrawiam

      Usuń
  6. Osobiście nie wyobrażam sobie świąt bez piernika czy też sernika mojej babci - to dwa ciasta które po prostu kocham :) A w konkursie podaję przepis na przekładaniec miodowy :

    Ciasto :
    -3 szkl mąki pszennej
    -1 szkl cukru
    - 3 jajka
    - 3-4 łyżki miodu
    - 50g margaryny
    - 1 łyżeczka sody

    Masa :

    - 1 kg sera białego
    - 150 g margaryny
    - 2 jajka
    - 1 szkl cukru pudru
    - 2 torebki cukru waniliowego
    - 3/4 torebki budyniu

    Przygotowanie:
    Ciasto : Miód, cukier i margarynę rozpuścić w garnuszku, zdejmujemy z palnika i odstawiamy do wystygnięcia. Na stolnicę przesiewamy mąkę wymieszaną z sodą, wbijamy jajka, dodajemy wystudzoną mieszankę miodu, cukru i margaryny. Zagniatamy jednolite ciasto (w razie potrzeby podsypujemy mąką) , a następnie dzielimy na 3 części. Każdą część rozwałkowujemy na wielkość blachy (standardowa większa) i osobno pieczemy każdy blat ciasta w 180 st C do chwili zrumienienia.

    Masa : Rozpuszczamy margarynę, dodajemy biały ser, budyń, jajka, cukier oraz cukier waniliowy i gotujemy 10 min, co jakiś czas mieszając, aby masa się nie przypaliła.

    Lekko ostudzoną masą przekładamy kruche blaty ciasta. Całość przykryć papierem do pieczenia, lekko obciążyć i odstawić na całą noc.

    Dowolnie udekorować. Polecam czekoladę ! :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Piernik z masą

    Ciasto :

    Składniki na karmel:
    - 1 szkl cukru
    - wrzącej wody
    - 150 g margaryny
    - 1 łyżeczka miodu
    - przyprawa do piernika

    Na patelni podpiekamy przypalamy cukier, dodajemy 1 szkl wrzącej wody, przyprawę do piernika oraz margarynę. Chwilę gotujemy i studzimy.

    - 5 jajek
    - 3/4 szkl cukru
    - 2 szkl mąki
    - 1 łyżeczka wody
    - 1 łyżeczka kakao

    Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy przestudzony karmel, mąkę, wodę, kakao i pianę ubitą z białek. Delikatnie łączymy ze sobą całość. Ciasto przelewamy do natłuszczonej blaszki i pieczemy 1 godz w 180 st C.
    Upieczony piernik przecinamy na 3 części.

    Masa :

    - 1 szkl jogurtu naturalnego
    - 1 kostka masła
    - 1/2 szkl cukru pudru
    - dżem śliwkowy

    Masło i kefir muszą być tej samej temp. !
    Masło ucieramy na puszystą masę, następnie dodajemy stopniowo po 1 łyżce kefir i cukier.
    Tak przygotowanym kremem przekładamy piernikowe blaty i polewamy polewą czekoladową

    Karolina
    karolina.charko@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale ciekawy piernik i ta masa z jogurtem, bardzo mi się podoba

      Usuń
  8. U mnie w Święta niekoniecznie MUSI znaleźć się jakiś konkretny wypiek. Najważniejsze jednak, by miał w sobie te przyprawy, tak kojarzące się nam ze Świętami: tzw. przyprawa do piernika. Ma w sobie te wszystkie ciepłe aromaty piernikowe, chociaż sama nie jestem ich fanką. Lubię te kruche, ale to nie tak, że MUSZĄ być.

    W tym roku na pewno pojawi się przepis na sernik świąteczny. Taka moja nazwa. Przepis pojawił się na moim blogu, więc podam go tak, jak tam. Nie będzie to jednak plagiat w znaczeniu, w jakim pisałaś o tym w regulaminie.

    s k ł a d n i k i:

    - 250 g sera ricotta
    – 250 g sera mascarpone
    – 100 g czekolady (gorzkiej, min. 70%)
    – 50 g suszonych śliwek
    – pół łyżeczki cynamonu
    – 4 łyżki powideł śliwkowych
    – 100 g owsianych ciasteczek
    – 1/2 szklanki cukru pudru
    – 1 łyżka mąki
    – 1 białko jajka

    - gorzka czekolada (roztopiona w kąpieli wodnej, rozprowadzona po wierzchu sernika, który już odstał w lodówce)

    w y k o n a n i e:

    1. ciastka skruszyć (najlepiej w malakserze) i wysypać nimi dno keksówki (wyłożonej papierem do pieczenia), dociskając do jej dna.

    2. połączyć oba ricottę i mascarpone za pomocą miksera. cukier dodawać stopniowo.

    3. do masy serowej dodać białko jaja, zmiksować, dodać powidła – zmiksować. następnie dodać mąkę oraz cynamon. masa ma być jednolita po wmieszaniu mąki i cynamonu.

    4. czekoladę i suszone śliwki bardzo drobno siekamy i dodajemy na końcu. mieszamy ręcznie.

    5. masę serową wylewamy na “spód” z kruszonych ciastek.

    6. piekarnik rozgrzać do 175*C, lecz tuż przez włożeniem do niego ciasta, zmniejszyć temperaturę do 120*C. piec przez 25-30 min.

    Uwaga:
    – po upieczeniu nie będzie do końca stężały. Kiedy wystygnie schłodzić w lodówce przez kilka godzin (a najlepiej przez całą noc).
    – przynajmniej 15 min przed podaniem wyjąć z lodówki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. skoro masz przepis na swoim blogu to żadnego plagiatu nie ma :) mam nadzieję, że doślesz też zdjęcie bo z opisu sernik zapowiada się cudownie

      Usuń
    2. Oczywiście, doślę zdjęcie.
      Ale coś mi się dziwnie napisało w tym wstępie: chodziło mi o to, że nie jestem fanką pierników (prócz tych kruchych), chociaż uwielbiam te korzenne przyprawy. No :)
      Pozdrawiam!

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń
    4. Molissia, przepisy jednej osoby nie mogą być bezpośrednio po sobie. Mój komentarz po zatwierdzeniu nie jest takim przerywnikiem - następny przepis można dodać dopiero po zgłoszeniu konkursowym innej osoby :)

      Usuń
    5. zdjęcie sernika w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/880202545346007/?type=3&theater

      Usuń
    6. właśnie tak dałam. w odrębny komentarz.
      przynajmniej taka była intencja. jeszcze raz go wkleję.
      przepraszam za kłopot

      Usuń
  9. Witam, u mnie w Święta nie może zabraknąć na stole sernika i makowca, czyli ciast, które uwielbia mój mąż ;) no i oczywiście musi być zapas ciasteczek dla dzieci ;)
    Jako konkursową propozycję chciałabym podać przepis na makowiec, który znalazłam na blogu u Słodkiej Babeczki ;) jak dla mnie to makowiec idealny, bo jest duuużo masy i mało ciasta ;)
    Oto przepis:
    CIASTO: 3 szklanki maki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 200g margaryny, 5 żółtek, 1/2 szklanki cukru pudru
    MASA MAKOWA: 1kg maku, 4 żółtka, 4 białka, 3 łyżki miodu, 400g cukru, 150g miękkiego masła, kilka kropel olejku migdałowego, 100g rodzynek, skórka pomarańczowa, drobno siekane migdały i orzechy (ilość według własnych upodobań).
    POLEWA: 4 łyżki mleka, 4 łyżki masła, 4 łyżki cukru, 4 łyżki przesianego kakao.
    PRZYGOTOWANIE: Przygotowanie makowca najlepiej zacząć od zrobienia dzień wcześniej masy makowej. W tym celu należy sparzyć mak, dokładnie go odcedzić i zostawić do ostudzenia. Gdy ostygnie to zmielić go trzy razy. Następnie żółtka i cukier utrzeć na jasną, puszystą masę, dodać masło cały czas ubijając. Później dodać mak i dokładnie wymieszać. Do powstałej masy makowej dodać miód, olejek i bakalie i całość wymieszać. Białka ubić osobno na sztywną pianę i wmieszać je delikatnie do masy makowej. Gotową masę schować do lodówki. Następnego dnia z podanych składników zagnieść gładkie ciasto i podzielić je na dwie części (większą i mniejszą). Tą większą rozwałkować i wyłożyć nią boki i dno formy (o wym. 25x35 cm, wyłożonej papierem do pieczenia). Na ciasto wyłożyć przygotowaną masę makową. drugą część ciasta również rozwałkować i przykryć nią masę. Ponakłuwać widelcem w kilku miejscach. Ciasto włożyć do piekarnika rozgrzanego do temp. 180*C i piec około 1h. Po tym czasie wyciągnąć z piekarnika i ostudzić. Przygotować w międzyczasie polewę. Mleko, masło i cukier zagotować, dodać kakao i dokładnie wymieszać. Gdy przestygnie polać nią ciasto. Dodatkowo można wierzch ciasta posypać posiekanymi migdałami lub orzechami.
    Smacznego :) Pozdrawiam, Magda Walczybok

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję za przepis - zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/880202462012682/?type=3&theater

      Usuń
  10. Seromakowiec

    Spód :
    100 g margaryny do pieczenia
    1 żółtko
    1/2 szk cukru pudru
    1 szk mąki pszennej typ 500

    Masa makowa :
    1 puszka masy makowej z bakaliami ( 850 g )
    50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
    50 g kandyzowanej skórki cytrynowej
    2 jajka
    4 łyżki kaszy manny

    Masa serowa :
    500 g serka śmietankowego ( gotowego do serników )
    1 budyń waniliowy
    2 jajka
    4 łyżki cukru
    1 łyżka cukru waniliowego
    4 łyżki gęstej śmietany 18 %

    cukier puder do posypania

    SPÓD :
    Do miski wsypać mąkę, dodać cukier puder, żółtko i zetrzeć margarynę na tarce o grubych oczkach.
    Wszystko połączyć i zagnieść ciasto.
    Blaszkę do pieczenia o wymiarach 21 x 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wylepić dno ciastem.
    Nakłuć je widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 15 minut.

    MASA MAKOWA :
    Masę wyłożyć do miski, wbić jajka, dodać kaszę mannę oraz obie skórki i wymieszać.

    MASA SEROWA :
    Jajka ubić na puch z cukrem i cukrem waniliowym.
    Potem dodać ser, śmietanę i budyń i wymieszać składniki aby nie było grudek.

    Na podpieczony spód wyłożyć masę makową ale nie równać powierzchni.
    Na masę makową wyłożyć masę serową, lekko wyrównać powierzchnię.
    Blaszkę wstawić do piekarnika i piec 60 minut w 180 stopniach.
    Potem zmniejszyć temperaturę do 160 stopni i piec jeszcze 15 minut.
    Upieczony seromakowiec zostawić na godzinę w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach a potem wyjąć i całkowicie wystudzić.
    Posypać cukrem pudrem i pokroić w kostkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. lubię zarówno sernik jak i makowiec więc takie połączenie mi bardzo odpowiada :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/880250258674569/?type=3&theater

      Usuń
  11. Witam ,
    nie mogłam przegapić okazji wzięcia udziału w konkursie więc się zgłaszam ;)
    Proponuję przepis na ciasto z gotowanych pomarańczy ;) które uwielbiam i czasem zdarza się że zrobię je w ciągu roku kiedy zatęsknię za atmosferą świąteczną i zapachem świąt . (jestem z rocznika , który święta uważał za rozpoczęte kiedy pomarańcze jakimś cudem zdobyte ;) już pachniały w domu razem z drzewkiem pięknie ubranym i zapachem FORNITU - pasty do mebli ;) ech to były święta , ale do rzeczy;
    Na przepis wpadłam kiedyś przypadkiem w necie i od tamtej pory jest ze mną szczególnie w święta , zachęcam do wypróbowania go nie koniecznie w święta ale wtedy smakuje najlepiej ;)

    Ciasto z gotowanych pomarańczy
    Składniki:
    2 małe pomarańcze
    3 jaja
    100g cukru
    55g miałkiej mąki
    200g zmielonych migdałów
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    Przygotowanie:
    Całe pomarańcze gotować aż zmiękną (ok. 1h).
    Miękkie pomarańcze przekroić na pół, usunąć pestki i zmiksować na jednolitą, gładką masę.
    Jajka, cukier zmiksować razem, dodać mąkę, proszek do pieczenia, masę
    pomarańczową i wymieszać.
    Ciasto wlać do formy; piec przez ok. godzinę w piecu nagrzanym do 170 st.C
    Można posypać cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu lub przyprawy do piernika .

    Ciasto jak widać jest proste i w miarę szybkie do zrobienia , a cudowny aromat w trakcie gotowania się pomarańczy utwierdza nas w przekonaniu , że TAK to JUŻ ŚWIĘTA. Zdjęcia jeszcze nie będzie bo dopiero robię je na święta , ale może zrobię jedno PRÓBNE hihi ;) to będą i zdjęcia ;) Pozdrawiam wszystkich Świątecznie Marta Piotrowska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. chętnie spróbowałabym kawałek takiego ciasta :)

      Usuń
    2. Obiecałam PRÓBNE ciasto więc zapraszam na kawałek ;) właśnie wstawiłam pomarańcze do gotowania muszę koniecznie zrobić zdjęcie konkursowe ;)

      Usuń
  12. Druga propozycja konkursowa to coś, co uwielbiają moje dzieci, czyli ciasteczka ;) Przepis jest super, ponieważ ciastka zachowują kształt po upieczeniu i spokojnie można je przechowywać kilka dni. Chociaż u mnie to nierealne raczej, ponieważ mali "ciasteczkomaniacy" czuwają, by nic nie zostało ;)
    Oto przepis: SKŁADNIKI: 3 szklanki mąki, kostka masła (200g), szklanka cukru pudru, 2 żółtka, kilka kropel esencji waniliowej lub skórka otarta ze sparzonej cytryny. Do ozdobienia: białko jaja, łyżka maku, łyżka grubego cukru, łyżka drobno siekanych orzechów lub migdałów.
    PRZYGOTOWANIE: Mąkę siekać z masłem, aż powstaną drobne grudki, następnie dodać resztę składników i szybko zagnieść ciasto. Jeśli się kruszy to dodać łyżkę śmietany. Ciasto włożyć do lodówki przynajmniej na pół godziny (ale mozna je tam trzymać nawet tydzień). Piekarnik rozgrzać do temperatury 170*C. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 6-7 mm i foremkami wycinać dowolne kształty. Ciasteczka smarować białkiem i przykładać posmarowaną powierzchnią do cukru, maku lub orzechów, migdałów. Ułożyć ciasteczka na blasze i upiec na jasnozłoty kolor.

    Polecam ciasteczka, bo są proste, a jednocześnie pyszne, no i można zaangażować dzieci do pomocy w kuchni. Pozdrawiam, Magda Walczybok

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ciasteczek nigdy za dużo :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/880337248665870/?type=3&theater

      Usuń
  13. Miodownik

    Ciasto :
    3/4 szk płynnego naturalnego miodu
    3/4 kostki margaryny Palma z murzynkiem
    2 jajka
    2 łyżeczki sody oczyszczonej
    3 łyżki kwaśnej śmietany 12 %
    3/4 szk białego cukru
    4 szk mąki pszennej typ 500

    Masa :
    2 szk mleka 3,2 %
    3/4 kostki margaryny Palm z murzynkiem
    3/4 szk białego cukru
    2 jajka
    2 budynie waniliowe
    16 g cukru waniliowego
    200 g masy krówkowej o smaku kajmakowym
    100 g masy krówkowej o smaku orzechowym
    1 szk słodkiej śmietany 18 %

    Dodatkowo :
    1 szk płatków migdałowych

    CIASTO :
    Mąkę i cukier wsypać do miski.
    Margarynę zetrzeć do tej miski na tarce o grubych oczkach.
    Mikserem połączyć chwile miksując.
    Potem do drugiej miski wbić jajka, wlać miód, dodać kwaśną śmietanę, sodę i mikserem wymieszać.
    Płynne składniki wlać do miski z mąką i miksować aż się lekko wszystko połączy.
    Masę wyłożyć na stolnicę lub blat i zagnieść gładkie ciasto.
    Podzielić je na 3 części.
    Każdą wałkować na placki o wymiarach 20 x 29 cm najlepiej na przyciętych pod wymiar papierach do pieczenia.
    Ciasto razem z papierem przełożyć do blaszki właśnie o wymiarach 20 x 29 cm i piec każdy placek osobno w piekarniku nagrzanym do 180 stopni prze 15 minut każdy.
    Z placków po upieczeniu zdjąć papiery a same placki wystudzić na ściereczce.

    Płatki migdałowe uprażyć na patelni i przesypać do miseczki.

    MASA :
    Do garnka wlać mleko, dodać margarynę, cukier i obie masy i zagotować od czasu do czasu mieszając aby masy się rozpuściły.
    Do wysokiego naczynia wlać śmietanę, wbić jajka wsypać cukier waniliowy i budynie i dokładnie wymieszać.
    Do gotującego się mleka wlać masę z pojemnika i energicznie mieszając ugotować budyń.

    PRZEŁOŻENIE :
    Pierwszy placek wyłożyć na dno blaszki w której się placki piekły.
    Na placek wyłożyć część gorącej masy, rozsmarować ją po powierzchni placka, przykryć drugim.
    Znowu wyłożyć masę i położyć trzeci placek.
    Resztę masy rozsmarować na trzecim placku i posypać uprażonymi płatkami migdałowymi.
    Ciasto schłodzić i wstawić do lodówki na kilka godzin do związania się ciasta.
    A potem wyjąć z lodówki przechowywać w chłodnym miejscu.
    Kroić najlepiej w kostkę.
    Najlepiej smakuje na drugi, trzeci dzień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale bym zjadła kawałek.... zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/880337248665870/?type=3&theater

      Usuń
  14. Ciasto cynamonowe z jabłkami pyyyyyycha każdy Ci to powie! :)))
    Wyjmujemy z lodówki 4 jajeczka, rozdzielamy białka od żółtek. Te pierwsze ubijamy na sztywną pianę. Potem dodajemy szklankę cukru i dalej kręcimy. Potem dodajemy żółtka i dalej dalej dalej kręcimy! Powoli dosypujemy mąkę w ilości 2 szklanek. Dodajemy także po łyżeczce proszku do pieczenia i cynamonu. Żeby Nam się dobrze mieszkało, a mieszadełko nie spaliło należy dolać do miseczki tak 3/4 szklanki oleju. Gdy już ukręcimy ciasto i pięknie nam ono pachnie cynamonem odstawiamy je na chwil kilka i zabieramy się primo za obranie i pokrojenie w kosteczkę tak na oko z 3 większych jabłek oraz prażymy jedno opakowanie zdobyte drogą kupna w sklepie orzechów włoskich. To wszystko mieszamy z naszym ciastem i wstawiamy do piekarnika na powiedzmy 35-40 stopni w temperaturze tradycyjnie 180 stopni.
    Po tym czasie wyjmujemy ciacho z piekarnika. Pachnie nam wtedy cudnie cynamonem. W brzuszku burczy! SMACZNEGO!

    to pisałam ja Agnieszka
    a jakby się okazało, że się przepis spodobał i ma zostać nagrodzony proszę o informację na maila mojego: wredna.moon@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  15. Dobry wieczór, zatem upiekłam ciasto konkursowe, które lubimy jeść w czasie świąt Bożego Narodzenia. Oto przepis na korzenne brownies z suszonymi morelami
    Składniki :
    szklanka maki pszennej luksusowej lub tortowej
    120 g masła lekko solonego
    szklanka cukru drobnego do wypieków
    2 duże świeże jajka
    10-12 sztuk suszonych moreli ( wysokiej jakości)
    łyżka proszku do pieczenia
    1 łyżka wódki
    4 łyżki miodu naturalnego spadziowego
    tabliczka gorzkiej czekolady 70-85 % kakao
    5-6 łyżek kakao wysokiej jakości
    3-4 łyżki świeżej korzennej przyprawy do piernika
    czekoladowa polewa do ciast – u mnie z czekolady mlecznej

    Potrzebne będą też 2 silikonowe formy keksowe(25 cm długości).

    Sposób wykonania :

    Masło i czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, połączyć, odstawić do wystudzenia. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Żółtka zmiksować z cukrem, dodać białka, mąkę, kakao, przyprawę do piernika i proszek do pieczenia, wymieszać drewnianą łyżką. Do masy przelać rozpuszczone masło z czekoladą, połączyć. Połowę ciasta przelać do form keksowych, na nim ułożyć morele, wlać resztę ciasta. Piec 35-40 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180 stopni C. Sprawdzić , czy jest dobrze wypieczone, ale wilgotne w środku. Wystudzić. Posmarować polewą czekoladową, udekorować według uznania. U mnie dekoracją jest jadalny czerwony brokat. Może to być posypka czekoladowa, perełki cukrowe itp. Neblina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo czekoladowo i pachnąco :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881008695265392/?type=3&theater

      Usuń
  16. Ciasto drożdżowe "do odrywania" pomarańczowo-korzenne

    s k ł a d n i k i:

    na ciasto:
    - zaczyn* lub opakowanie suchych drożdży
    - 220 g mąki pełnoziarnistej pszennej (lub 250 g jasnej mąki, tortowej)
    - 1 jajko
    - 2 łyżki cukru
    - skórka otarta z 1 pomarańczy i połowy cytryny
    - sok z całej pomarańczy
    - 70 g masła rozpuszczonego

    * zaczyn:
    - 1/2 szklanki ciepłego (mocno, ale ie gorącego) mleka
    - 30 g świeżych drożdży
    - 2 łyżki cukru
    - 2 łyżki mąki (tej ciemnej)
    drożdże rozdrabniamy z cukrem łyżką, dodajemy mleko i mąkę. mieszamy za pomocą rózgi, żeby nie było grudek.
    zostawiamy w ciepłym miejscu pod przykryciem na 15 min.
    jeśli używamy drożdży instant, nie robimy z nimi tego, czego przy zaczynie. po prostu dodajemy je do ciasta.

    posypka:
    - prawie 1/2 szklanki cukru,
    - łyżeczka przyprawy do grzańca (bądź piernika)
    - pół łyżeczki cynamonu
    - skórka otarta z całej pomarańczy i połowy cytryny
    mieszamy

    w y k o n a n i e:
    - kiedy zaczyn jest gotowy, w dużej misce łączymy przesianą przez sito mąkę, skórki, sok z cytrusów, jajko (najlepiej przedtem lekko rozbite w innej miseczce, ale nie jest konieczne), cukier i zaczyn.
    - mieszamy łyżką, a jak się składniki połączą, wyrabiamy ręką około 8-10 minut
    - po tym czasie dodajemy rozpuszczone masło i znów wyrabiamy tyle samo czasu.
    - ciasto nie powinno się po tym czasie lepić.
    - odkładamy w misce w ciepłe miejsce na ok 1 h (powinno podwoić objętość)
    - po tym czasie wyjmujemy ciasto i na obsypanym mąką blacie rozwałkowujemy je na długość około 50 cm i szerokość 30 cm (mniej więcej, wiadomo).
    - po całym "placku" rozprowadzamy posypkę
    - "placek" tniemy na 3 plastry wzdłuż dłuższego boku.
    - nakładamy jeden plaster na drugi tak, by posypka znalazła się między każdym z pasków.
    - pas powstały z połączenia trzech pasków tniemy (jak tnie się np. kopytka) na 6-7 części.
    - części stawiać na sztorc w keksówce, którą wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować masłem i obsypać bułką tartą.
    - odłożyć na 30 min, by ciasto podrosło.
    - piec w 180 *C przez 35-40 min. wierz będzie mocno rumiany.

    Uwaga: To ciasto niestety z trudem można odrywać, ale robi się je dokładnie tak, ja te wypieki "do odrywania". To pozwala na dokładne rozmieszczenie skórki pomarańczowej i przypraw. Ciasto po przekrojeniu też bardzo ładnie się prezentuje i jest bardzo smaczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. myślę, że bardzo by mi smakowało :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881009751931953/?type=3&theater

      Usuń
  17. Ciasto z 4 nadzieniami

    składniki :
    - 600 g mąki krupczatki
    - szczypta soli
    - 120 g masła
    - 100 g cukru
    - 30 g drożdży
    - 300 ml mleka
    - 3 żółtka
    - skórka z cytryny

    Nadzienie orzechowe :
    - 180 g mielonych orzechów włoskich
    - 30 g bułki tartej
    - 80 g cukru
    - 100 ml mleka
    - 1 cukier waniliowy

    nadzienie makowe :
    -200 g mielonego maku
    - 120 g cukru
    - 10 g masła
    - kandyzowana skórka cytryny
    - 200 ml mleka

    nadzienie twarogowe :
    - 300 g twarogu
    - 80 g cukru
    - 80 g masła
    - 20 g rodzynków
    - 2 żółtka
    - 2 białka
    - 1 cukier waniliowy

    nadzienie powidłowe:
    - 200 g powideł śliwkowych
    - rum wg. upodobań

    Przygotowanie :

    Z podanych składników zagnieść jednolite ciasto i odstawić na ok 1 h.
    Nadzienie orzechowe : wymieszać razem wszystkie suche składniki i połączyć je z wrzącym mlekiem.
    Nadzienie makowe : Sparzyć mak wrzącym mlekiem, dodać resztę składników i dobrze wymieszać.
    Nadzienie twarogowe : utrzeć masło z cukrem, cukrem waniliowym, dodać twaróg, żółtka, i rodzynki. Pod koniec ostrożnie wmieszać pianę ubitą z białek.
    Nadzienie powidłowe : Powidła wymieszać z odrobiną rumu

    Wyrośnięte ciasto podzielić na 5 części, każdą część rozwałkować na tę samą wielkość blaszki. Blaty ciasta przenosić kolejno do natłuszczonej blaszki smarując nadzieniami w kolejności : powidłowym, orzechowym, makowym i twarogowym. Ostatni blat ciasta tniemy na paski i układamy z niego kratkę. Całość pieczemy 40 min w 170 st.C.

    Ciasto znalazłam kiedyś w jakiejś kolorowej gazecie, jest przepyszne ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jaka szkoda, że nie ma zdjęcia bo z opisu zapowiada się wspaniale !

      Usuń
  18. Tort sernikowy

    BISZKOPT :
    6 jajek
    2 łyżki kakao
    4 łyżki mąki tortowej
    3 łyżki mąki ziemniaczanej
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 szczypta soli
    1/2 szk cukru
    16 g cukru waniliowego

    MASA SERNIKOWA :
    1 kg serka śmietankowego ( w wiaderku Juliko )
    300 ml śmietanki kremówki
    1 galaretka jagodowa ( może być inna )
    1 szk gorącej przegotowanej wody
    cukier do smaku

    DODATKOWO :
    żelkowe wisienki
    kolorowa posypka do ciast
    300 ml dżemu z czarnej porzeczki ( najlepszy domowy )

    BISZKOPT :
    Dno tortownicy o średnicy 23 cm wsmarować margaryną.
    Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywno ze szczyptą soli.
    Gdy piana jest prawie ubita wsypać obydwa cukry i ubijać aż piana będzie sztywna.
    Następnie dodawać po jednym żółtku i mieszać.
    Na koniec do masy jajecznej przesiać przez sitko obydwie mąki, kakao i proszek do pieczenia i wymieszać masę na najniższych obrotach lub łopatką.
    Masę przełożyć do tortownicy i piec biszkopt w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez 40 minut.
    Biszkopt zostawić po upieczeniu w tortownicy do wystudzenia a dopiero potem okroić boki i wyjąć biszkopt z formy.
    Zimny przekroić na blaty ( u mnie 4 ).
    MASA SERNIKOWA :
    Galaretkę wymieszać dokładnie w gorącą wodą i wystudzić a potem ma się lekko stężeć.
    Zimną śmietanę ubić na sztywno i potem mieszając ją już na małych obrotach dodawać porcjami serek.
    Na koniec dodać galaretkę i wszystko wymieszać.
    Masę wstawić do lodówki do schłodzenia ale nie za długo.

    PRZEŁOŻENIE :
    Pierwszy krążek ciasta ułożyć na talerzu lub paterze i nasączyć go lekko ulubionym ponczem lub sokiem.
    Rozsmarować dżem i wyłożyć porcję masy.
    Rozprowadzić ją i przykryć drugim plackiem, nasączyć go i znów rozsmarować porcję masy.
    I tak do wykończenia placków.
    Wierzch i boki tortu posmarować masą sernikową a resztą udekorować tort.
    Na sam koniec posypać tort posypką i udekorować wisienkami.
    Tort wstawić do lodówki najlepiej na noc do związania się tortu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tort świąteczny jak się patrzy ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881008808598714/?type=3&theater

      Usuń
  19. Dominika Sugier
    Polecam ten przepis na bardzo fajne wilgotne ciasto o nucie korzennej, w sam raz na świeta.
    Ciasto amerykańskie
    Składniki:
    1 szklanka cukru
    4 jajka
    1 łyżeczka cynamonu
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    ¾ szklanki oleju
    2 szklanki mąki tortowej
    5 śliwek suszonych
    garść orzechów włoskich
    3 jabłka

    Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę. Nadal miksując dolewamy po trochu olej. Do osobnej miski przesiać mąkę z proszkiem i cynamonem. Do masy jajecznej dodajemy stopniowo po łyżce mąki i łączymy delikatnie mieszając łyżką. Na koniec dodajemy orzechy, śliwki i jabłka. Przekładamy do keksówki o wymiarach 12x32. Pieczemy w 160 stopniach z termoobiegiem przez 60 minut do tzw. suchego patyczka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. fajne - proste i wygląda na smaczne :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881008581932070/?type=3&theater

      Usuń
  20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dominika, drugi przepis musiałam usunąć. Przeczytaj, proszę, jeszcze raz regulamin konkursu :)

      Usuń
  21. Składniki:
    500 g mąki pszennej
    8 g suchych drożdży
    100 g cukru
    2 jajka
    170 ml mleka
    70 g margaryny
    szczypta soli

    900 g masy makowej
    100 g wiórek kokosowych

    1 jajko do posmarowania

    lukier :
    0,5 szklanki cukru pudru
    2 łyżki gorącej wody

    Przygotowanie :
    Drożdże wymieszać z mąką. Dodać cukier,sól,jajka i mleko. Wymieszać. Następnie dodać roztopioną margarynę.
    Z tych składników wyrobić dokładnie ciasto. Kulę z ciasta włożyć do miski,przykryć ściereczką i odstawić na godzinę. Ciasto podzielić na dwie części. Rozwałkować jedną część na prostokąt,posmarować masą makową i posypać wiórkami kokosowymi. Zwinąć ciasno roladę i pokroić na ukos. Z drugą częścią ciasta zrobić to samo.
    Drożdżówki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i na środku każdej lekko naciskać drewnianą łopatką. Drożdżówki posmarować rozmieszanym jajkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 20 minut. Cukier puder wymieszać z gorącą wodą i polać wystudzone drożdżówki.


    Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo lubię drożdżówki z makiem :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881120345254227/?type=3&theater

      Usuń
  22. Miodownik z orzechami i masą grysikową

    Ciasto :
    4 łyżki miodu płynnego ( naturalnego )
    3/4 kostki masła
    2 jajka
    2 łyżeczki sody oczyszczonej
    3 łyżki śmietany 12 %
    1 szk trzcinowego cukru pudru
    4 szk mąki pszennej typ 500
    Masa :
    9 łyżek kaszy manny ( błyskawicznej )
    750 ml mleka 3,2%
    1 szk trzcinowego cukru pudru
    250 g masła
    dodatkowo :
    150 g orzechów włoskich
    4 łyżki płynnego miodu

    Ciasto :
    Miód, jajka, śmietanę i cukier zmiksować.
    Mąkę, sodę wymieszać, zetrzeć do niej masło, wymieszać za pomocą miksera.
    Do mąki z masłem wlać mieszankę płynną i połączyć składniki.
    Potem wyłożyć na blat i zagnieść ciasto, podzielić na trzy części i wałkować najlepiej na papierze do pieczenia przyciętym na wymiar blaszki ( 21 x 28 cm ).
    Dwa placki piec osobno przez 15 minut w temperaturze 180 stopni.
    Na patelnię wrzucić orzechy, chwilę je podgrzewać, dodać miód i dalej chwilę podgrzewać aż miód oblepi orzechy.
    Potem wyłożyć je na trzeci placek i wstawić blaszkę także na 15 minut do piekarnika.
    Upieczone placki wystudzić.
    Masa :
    Do garnka wlać mleko, wsypać cukier puder trzcinowy i zagotować.
    Do gotującego się mleka wsypywać kaszę mannę energicznie mieszając aby nie było grudek i gotować kilka minut po czym wystudzić.
    Miękkie masło utrzeć mikserem w misce i dodając po łyżce zimnej kaszy utrzeć masę.
    Przełożenie :
    Na stabilnym podłoży położyć pierwszy placek, rozsmarować na nim połowę masy, przykryć drugim lekko dociskając.
    Ponownie wyłożyć resztę masy i przykryć plackiem z orzechami, lekko docisnąć.
    Ciasto odstawić w chłodne miejsce aby placki zmiękły.
    Miodownik najlepszy jest na trzeci dzień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewa, znowu kusisz ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881477471885181/?type=3&theater

      Usuń
  23. Florentynki - ciasteczka

    120 g masła
    120 g cukru
    50 ml śmietanki 30%

    50 g mąki pszennej
    200 g płatków migdałowych
    50 g rodzynek
    50 g suszone j żurawiny
    50 g skórki kandyzowanej cytrynowej
    50 g skórki kandyzowanej pomarańczowej
    50 g moreli suszonych
    50 g orzechow ( np. Nerkowiec, Wloskie, laskowe)

    Polewa 200 g czekolady gorzkiej

    Maslo i cukier rozpuszczamy w garnuszku, po eystudzeniu dodajemy śmietanki. Owoce kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy mąkę. Następnie łączymy z mieszanka płynną.
    Dokladnie mieszamy do połączenia składników. Na blaszy wylozonej papierem łyżka wykladamy ciastka (1 lyzka - 1 ciastko) piexzrmy w temp 165 stopni termoobieg 12-15 minut do zezłocenia brzegów.
    Po wystudzeniu spod ciastek dekorujemy polewa z czekolady rozpuszczonej w kapieli wodnej.

    Magdalena Czaus-Wróbel

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo świąteczne ciasteczka pełne bakalii :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881477005218561/?type=3&theater

      Usuń
  24. Witam :-)
    U nas na Święta jest masa wypieków, mamy dużą rodzinę, często dzielimy się różnymi słodkościami. Ja sama piekę obowiązkowo sernik, 3Bita i coś szybkiego z galaretką. Ale w tym roku postanowiłam spróbować upiec piernikowe choinki, które widzialam gdzieś w internecie. Żeby nie było niewypału, zrobiłam już część, żeby sprawdzić czy będą udane. No i były wspaniałe, z tego ciasta wykroiłam też sporo pierników w różnych kształtach. Część z nich łapie wilgoć schowane w puszce, a część została zjedzona i rozdana :-)
    Oto przepis, który szczerze polecam

    PIERNIKOWE CHOINKI
    Składniki:
    250gram miękkiego masła, 3/4 szklanki cukru pudru bez grudek (przesiałam), 1szkl miodu prawdziwego - u mnie wielokwiatowy, 1 duże jajko, 5 szklanek mąki pszennej, 4 łyżki kakao (nie jest konieczne, ale dodałam żeby pierniki były ciemniejsze, tak zalecano w przepisie - jeśli dodajesz kakao to odejmij 4 łyżki mąki), 1 łyżeczka sody, 40gram przyprawy do piernika, szczypta soli.
    PRZYGOTOWANIE:
    Mąkę, kakao, sodę, sól i przyprawę przesiać do miski. Masło utrzeć z cukrem pudrem przy pomocy miksera lub kulki drewnianej, następnie dodać jajko i ponownie utrzeć. Potem dodać jeszcze miód i kolejny raz utrzeć lub zmiksować. Całość przelać do miski z suchymi składnikami. Zmiksować częściowo a potem wyrobić ręcznie na gładkie ciasto, uformować kulę. Owinąć ją w folię spożywczą i schłodzić przez kilka godzin (u mnie chłodziło się całą noc bo ciasto zrobiłam wieczorem)
    Piekarnik rozgrzać do 190st. C
    Po tym czasie urywać po kawałku ciasta i wałkować na grubość 4mm. Podczas wałkowania każdej partii niech pozostałe ciasto zostaje w lodówce. Wycinać foremkami różne kształty (jeśli chcesz zrobić różne pierniki) lub gwiazdkami w kilku rozmiarach (ja mialam zestaw 5gwiazdek ale mogą być też kwiatki, serduszka itp.). Układać na foremkach wyłożonych papierem do pieczenia zachowując niewielkie odstępy (lekko urosną) i piec ok. 8 minut większe kształty, 4-5 minut mniejsze kształty. Po ostudzeniu można od razu dekorować lub przechowywać w puszce żeby zmiękły (z kawałkami owoców np. obranych jabłek, lub skórek pomarańczy, owoce należy zmieniać co 2-3dni żeby nie złapały pleśni)
    DEKORACJA - LUKIER KRÓLEWSKI
    2 białka
    2 szklanki cukru pudru bez grudek (przesiać)
    ekstrakt wanilii lub olejek pomaranczowy - kilka kropel
    Białko ubić na sztywno, dodawać po łyżce cukru pudru aż do wyczerpania, na koniec dodać ekstrakt lub olejek.
    ZŁOŻENIE CHOINEK
    Gwiazdki układać od największej do najmniejszej przekładając lukrem, można nakładać go łyżeczką, albo szprycą. Ostatnią gwiazdkę ustawić w pionie i użyć trochę więcej lukru, żeby zechciała się utrzymać :-) Dekorowałam też rogi gwiazdek i przyklejałam słodkie koraliki, posypki, ozdoby.
    Odstawić w suche miejsce aby lukier mógł zaschnąć.
    Smacznego

    Justyna Bodzioch

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jakie ładne choineczki ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881477381885190/?type=3&theater

      Usuń
  25. Witam,

    ja nie wyobrażam sobie świąt bez piernika z przepisu mojej babci. Przepis do niedawna był tajny, ale po wielu namowach udało mi się go wyciągnąć od babci:-) Uwielbiam go przede wszystkim za to, że ciasto wychodzi puszyste i wilgotne. Po prostu pyszne. Co roku już w lipcu szykuję się do tematu, robiąc dżem z porzeczki- jeden ze składników. Polecam też ten przepis wszystkim zapracowanym- w miarę szybki w wykonaniu.

    Piernik Babci Jadzi

    0,5kg mąki tortowej
    2 łyżeczki sody
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    4 łyżki mleka kwaśnego lub śmietany
    1 słoik dżemu z porzeczki (obojętne czy z czerwonej czy z czarnej każda opcja jest smaczna)
    0,5 kostki margaryny
    0,5 kostki smalcu
    5 jaj
    1 torebka przypraw do piernika
    2 łyżki kakao
    1,5 szklanki cukru pudru
    bakalie

    Mieszamy (można w mikserze): przesianą mąkę, roztopione tłuszcze, sodę rozpuszczoną w śmietanie/kwasnym mleku, proszek do pieczenia, całe jaja, przyprawę do piernika, cały dżem z porzeczki i resztę składników. Na koniec wrzucamy ulubione bakalie. Ja dodaję orzechy, morele suszone, śliwki suszone, czasami gotową mieszankę bakaliową, rodzynki- co tam mi wpadnie w ręce.

    Ciasto pieczemy około 40 min w 180 stopniach z termoobiegiem. Piec do suchego patyczka. Po wyciągnięciu i ostudzeniu można przekroić na pół i przełożyć np powidłami. A wierz można polać czekoladową polewą i obsypać posypką

    Pozdrawiam serdecznie, Maria Pieńkowska

    Smacznego:-)

    OdpowiedzUsuń
  26. Przepis do którego zawsze wracam w okresie świąt Bożego Narodzenia i którego nie może zabraknąć na świątecznym stole to przepis na piernik z zeszytu mojej babci. Jest prosty , pyszny, aromatyczny i baaardzo wilgotny.

    PIERNIK Z POWIDŁAMI ŚLIWKOWYMI

    1 szklanka mleka
    3 łyżki miodu
    3/4 szklanki cukru
    3 szklanki mąki
    1 jajko
    3 łyżki powideł śliwkowych
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
    2 czubate łyżeczki przyprawy do piernika z imbirem
    1 łyżka ciemnego kakao
    125 g margaryny

    słoik powideł śliwkowych (250g)
    100 g orzechów włoskich

    Do miski wlewany mleko, dodajemy miód, cukier, jajo, kakao, 3 łyżki konfitur, przyprawę do piernika, sodę oczyszczoną. Podane składniki mieszamy, a następnie dodajemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia i na koniec roztopioną i przestudzoną margarynę oraz posiekane orzechy.
    Wyrabiamy ciasto, które przekładamy do wysmarowanej wcześniej formy.
    Pieczemy około 45 minut w temperaturze 180 stopni. Dobrze wypieczony piernik zazwyczaj pęka pod koniec pieczenia.

    Po wystygnięciu przekrawamy ciasto na pół i przekładamy powidłami śliwkowymi. Wierzch polewamy lukrem lub posypujemy cukrem pudrem i dekorujemy według własnego uznania.

    Pozdrawiam
    Magda Sęk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. podoba mi się ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881576235208638/?type=3&theater

      Usuń
  27. Sernik z czekoladową nutą

    SPÓD :
    150 g margaryny do pieczenia
    2 łyżki kakao
    250 g mąki tortowej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    2 jajka
    4 łyżki cukru
    ( dodatkowo 2 łyżki bułki tartej )

    MASA SEROWA :
    1 kg serka waniliowego do serników
    5 wiejskich jajek
    4 łyżki cukru
    2 łyżki syropu trzcinowego
    1 szk naturalnego jogurtu
    2 budynie waniliowe ( po 35 g )
    1 szczypta soli
    60 g gorzkiej czekolady

    LUKIER :
    1 szk cukru pudru
    1 łyżka śmietany
    40 g gorzkiej czekolady

    SPÓD :
    Składniki na spód umieścić w misce i połączyć składniki mikserem.
    Potem wyjąć ciasto na blat, zagnieść je i wylepić ciastem formę o wymiarach 21 x 25 cm ( mierząc dno blaszki ) wyłożoną papierem do pieczenia.
    Wierzch posypać bułką tartą.

    MASA SEROWA :
    Białka oddzielić od żółtek.
    Do żółtek wsypać cukier, dodać syrop trzcinowy i ubić na puszystą masę.
    Następnie dodać jogurt a potem serek i budyń.
    Na koniec ubić na sztywno pianę ze szczyptą soli.
    Do masy serowej dać trochę piany, delikatnie wymieszać, następnie dodać resztę piany i zetrzeć na tarce czekoladę.
    Masę serową wymieszać i wylać na spód.

    Piekarnik nagrzać do 170 stopni i piec sernik około 70 minut.
    Po upieczeniu uchylić drzwiczki piekarnika i zostawić do wystudzenia.
    Zimny wstawić do lodówki na kilka godzin.

    Śmietanę utrzeć z cukrem pudrem i polać lukrem sernik.
    Na koniec na sernik zetrzeć na tarce czekoladę.


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. fajny serniczek :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881632905202971/?type=3&theater

      Usuń
  28. WIŚNIOWA POEZJA

    Biszkopt:
    5 jaj
    3/4 szklanki cukru
    1/2 szklanki mąki tortowej
    1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    2 łyżki oleju
    1 łyżka ciemnego kakao
    szczypta soli

    Krem:
    1 jajo
    6 łyżek cukru pudru,
    1 kostka masła (250 g)
    30 g spirytusu 95%

    150 g wiśni w spirytusie (jeśli takich nie posiadamy, mogą być wiśnie wydrylowane z kompotu)
    100 g orzechów włoskich łuskanych
    1 słoiczek konfitury wiśniowej (150 g)
    czekoladowa posypka lub polewa



    Biszkopt : białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy cukier i dalej ubijamy. Dobrze ubita piana po odwróceniu naczynia do góry dnem nie może wypaść. Następnie do ubitej piany z cukrem dodajemy żółtka i dalej ubijamy, wlewając co chwilę po odrobinie oleju. Aby biszkopt był pulchny i miękki, należy ubijać go tak długo, aż na powierzchni zaczną tworzyć się pęcherzyki powietrza, a po mikserze pozostanie wyraźny ślad.
    Można stosować zasadę 2 minuty ubijania na 1 szt jajka. W tym przypadku ciasto ubijamy około 10 minut.

    Przez sito przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia i mieszamy z kakao. Następnie wsypujemy do masy mąkę z kakao i łączymy delikatnie i dokładnie łyżką.


    Biszkopt pieczemy około 25 minut w 180 stopniach. Najlepiej przygotować go dzień wcześniej, przed nałożeniem kremu tak, aby nie było problemu z jego przekrojeniem.

    Krem: Całe jajko wkładamy na 3-4 sekundy do wrzątku celem jego dezynfekcji. Jajko ubijamy mikserem z cukrem pudrem w misce nad garnkiem z parującą wodą do białości (wygląd i konsystencja przypominająca kogel mogel).

    Co jakiś czas zdejmujemy miskę, aby masa przestygła. Gdy masa jest gotowa, zdejmujemy ją z garnka i cały czas ubijamy na niskich obrotach aż do wystudzenia.

    Masło ubijamy na puch i dodajemy po łyżce masy jajecznej, ciagle ubijając. Pod koniec wlewamy w niewielkich ilościach spirytus, ciagle ubijając masę. Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową, inaczej krem może się zwarzyć. Jeśli do tego dojdzie, można go uratować, podgrzewając go lekko na parze.

    Biszkopt przekrawamy na pół i smarujemy konfiturą wiśniową. Nakładamy połowę kremu i przykrywamy drugą połową biszkopta. Na wierzchu układamy wiśnie, posypujemy orzechami włoskimi i posypujemy posypką czekoladową.

    Ciasto jest przepyszne i bardzo aromatyczne. Niestety tylko dla dorosłych ze względu na zawartość alkoholu.

    Pozdrawiam
    Magda Sęk


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to ciasto musi być przepyszne ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881945948505000/?type=3&theater

      Usuń
  29. Witam,
    To i ja podsyłam swoje świąteczne ciacho

    Miodownik z orzechami i nutą kawy

    SKŁADNIKI:
    Ciasto:
    3 szklanki mąki pszennej
    100 g masła
    2 jajka
    1 żółtko
    2 łyżki kefiru
    2 łyżki miodu gryczanego
    1 łyżeczka sody
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    ½ szklanka cukru

    masa:
    1 l mleka
    10 łyżek kaszy manny
    1 kostka masła
    4 łyżki cukru
    2 łyżeczki cukru waniliowego

    polewa:
    200 g gorzkiej czekolady
    1 galaretka zielona
    200 ml wrzącej wody

    dodatkowo:
    100 g siekanych orzechów włoskich
    300 ml kawy z ekspresu


    PRZYGOTOWANIE:
    Przygotowujemy ciasto. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy miękkie masło, wbijamy jajka, dodajemy żółtko, miód i kefir, cukier, sodę oraz proszek do pieczenia – wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na 3 części. Wałkujemy na cienkie placki wielkości formy do pieczenia ( u mnie forma 36x23 ). Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 175 stopni przez około 13-15 minut do zarumienienia ciasta. Wyciągamy ciasto i odstawiamy do przestygnięcia. Następnie każdy blat ciasta nasączamy kawą. Przygotowujemy masę. Na mleku gotujemy kaszę mannę na gęsto wraz z cukrem. Studzimy – kasza musi być zimna. Do miski przekładamy zimną kasze mannę dodajemy masło i cukier waniliowy – miksujemy do połączenia. Przygotowujemy polewę. Galaretkę rozpuszczamy w 200 ml wrzącej wody i studzimy ją. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę, dodajemy zimną galaretkę i dokładnie mieszamy. Składamy ciasto: na pierwszy nasączony blat nakładamy połowę masy grysikowej, przykrywamy drugim nasączonym blatem i nakładamy pozostałą masę. Przykrywamy trzecim blatem. Na wierzch wylewamy polewę, posypuję posiekanymi orzechami. Wstawiamy ciasto do lodówki na około 12 godzin.


    Pozdrawiam
    Dorota Kwiecińska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to chyba 3 zgłoszony miodownik i każdy inny, każdy ciekawszy od poprzedniego ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881946888504906/?type=3&theater

      Usuń
  30. Sernik gotowany

    1 kg mielonego półtłustego twarogu
    4 jajka
    1 szczypta soli
    2 łyżki domowego cukru waniliowego
    1/2 szk cukru pudru
    1/2 szk cukru
    200 g masła
    1 budyń waniliowy
    1/2 szk mleka
    500 g herbatników typu petitki
    Polewa :
    50 g masła
    4 łyżki mleka
    1/2 szk cukru
    1 czubata łyżka kakao
    70 g mlecznej czekolady
    Dodatkowo :
    biała posypka do ciast
    kolorowa posypka do ciast

    Przygotować wszystkie składniki na sernik, blachę do ciast o wymiarach 23 x 33 cm, oraz niezbędne naczynia.
    Białka oddzielić od żółtek i umieścić osobno w miskach.
    Do żółtek wsypać oba cukry i cukier waniliowy, dodać masło o pokojowej temperaturze i dobrze utrzeć.
    Następnie dodawać porcjami twaróg i dokładnie utrzeć masę serową.
    Białka dokładnie ubić z solą na sztywną pianę po czym dodać ją do masy jajecznej i delikatnie wymieszać.
    Masę serową przełożyć do garnka, włączyć ogień i zagotować od czasu do czasu mieszając aby się nie przypaliło.
    W mleku wymieszać budyń i wlać do gotującej się masy serowej, energicznie mieszać i zagotować.
    Blaszkę dno blaszki wyłożyć podwójną warstwą ciastek, wylać połowę masy, wyrównać i ułożyć jedną warstwę herbatników.
    Na herbatniki wylać resztę masy, wyrównać powierzchnię i wyłożyć ostatnią warstwę herbatników.
    Sernik zostawić do wystudzenia.
    W rondelku umieścić składniki polewy i podgrzewając oraz mieszając doprowadzić do wrzenia.
    Polewę lekko przestudzić i wylać ją na sernik.
    Na koniec posypać dowolnie posypką i po schłodzeniu polewy na serniki wstawić blachę z zawartością do całkowitego ścięcia się sernika.
    Kroić między ciastkami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. takiego sernika jeszcze nie robiłam :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881946888504906/?type=3&theater

      Usuń
  31. Piernikowe babeczki z powidłami, piernikowe babeczki są miękkie i puszyste, dobre korzenne przyprawy, miód i powidła sprawiają, że są bardzo aromatyczne.

    Składniki na ok 35 sztuk:

    3 szklanki mąki pszennej
    1,5 szklanki cukru
    1,5 szklanki mleka
    2 jaja
    3/4 szklanki oleju
    6 łyżek płynnego miodu
    4 pełne łyżki powideł śliwkowych
    2 pełne łyżki przyprawy do piernika
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody
    3-4 łyżeczki esencji waniliowej
    szczypta soli

    Do zdobienia wierzchu muffinek można użyć roztopionej czekolady z odrobiną mleka lub użyć gotowej polewy czekoladowej.

    1. Mąkę łączymy z przyprawą do piernika, proszkiem do pieczenia, sodą i solą, mieszamy.

    2. Do osobnej miski dajemy miód, mleko, olej, esencje waniliową, jaja, powidła i cukier. Mieszamy razem do czasu aż cukier się rozpuści, następnie łączymy mokre składniki ze suchymi i miksujemy kilka minut.

    3. Piekarnik rozgrzewamy do 180 C, czas pieczenia ok. 25 minut. Papilotki na babeczki napełniamy do 3/4 wysokości.

    Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka



    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo pachnące babeczki :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881968748502720/?type=3&theater

      Usuń
  32. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  33. Apetyczna babeczko, regulamin konkursu mówi, że przepisy jednej osoby nie mogą być wstawione bezpośrednio po sobie więc z przykrością drugi musiałam skasować :(

    OdpowiedzUsuń
  34. Strucla z makiem i kruszonką

    Ciasto: (na 4 sztuki o długości około 40 cm)
    125 g miękkiej margaryny
    1 kg mąki
    1/2 szklanki oleju
    8 dag drożdży
    1/2 szklanki cukru
    5 żółtek
    1 całe jajko
    2 szklanki mleka

    Masa makowa :
    przygotowana według ulubionego przepisu lub 2 puszki gotowej masy makowej (2x900 g)

    Kruszonka (na 1 kg maki):
    100 g masła
    1/2 szklanki cukru
    1 cukier waniliowy (16g)
    1,5 szklanki mąki

    * szklanka o pojemności 250 ml
    * margaryna 250 g

    Do miski wlać olej, pokruszyć drożdże, wsypać 1/2 szklanki cukru, 5 żółtek, 1 całe jajko, wymieszać. Lekko zagrzać 2 szklanki mleka, wlać do miski, wsypać szczyptę soli, dodać 1 kg mąki i wyrobić ciasto. Dodać 1/2 kostki roztopionej i przestudzonej margaryny lub masła i wyrobić ciasto. Masę makową wyłożyć do miski i przemieszać. Rozwałkować ciasto na 4 prostokąty o długości mniej więcej 40 cm. Po rozwałkowaniu ciasta, każdy prostokąt smarować roztrzepanym białkiem, aby masa lepiej przylegała do upieczonego ciasta. Masę makową wykładać na poszczególne prostokąty pamiętając, aby brzeg ciasta pozostał pusty (dzięki temu mak nie wypłynie). Ciasto podczas zwijania smarować również roztrzepanym białkiem. Na koniec brzegi ciasta posklejać, posmarować wierzch białkiem i posypać kruszonką z zagniecionych składników. Piec w temperaturze 180 stopni - 1 godzinę na blaszce wyłożonej pergaminem. Ja piekę po 2 sztuki razem, przedzielone pergaminem na jednej blaszce. Wówczas ciasto ładnie wyrośnie. Kiedy ciasto pieczemy pojedynczo wówczas będzie bardziej płaskie i "rozlane". Dzięki roztrzepanemu białku strucla jest wilgotna i pyszna, mak się nie rozpada, a całość rozpływa się w ustach. Po wystygnięciu ciasta lukrujemy. Powyższa porcja przeznaczona jest dla 8 osób. Dla mniejszej rodziny należy zrobić ciasto z połowy składników.

    Pozdrawiam
    Magda Sęk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. makowiec jest dobry nie tylko na święta :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881998641833064/?type=3&theater

      Usuń
  35. Dominika Sugier
    Polecam, inny sposob na makowca:)
    Drożdżowe rogaliki z makiem
    Składniki:

    100 ml mleka

    1/4 szklanki cukru

    50 g świeżych drożdży

    kostka margaryny

    1/2 kg mąki tortowej

    1 łyżeczka cukru waniliowego

    szczypta soli

    2 jajka

    masa makowa



    Mleko z cukrem podgrzewamy, rozpuszczamy w nim drożdże. Masło roztapiamy. Mieszamy ciepłe, płynne składniki z mąką, cukrem waniliowym i szczyptą soli, wbijamy do masy jajka, zagniatamy ciasto. Przykrywamy ciasto ściereczką i wstawiamy do lodówki na 1 godzinę. Po tym czasie wyjmujemy ciasto, dzielimy na 3 części. Rozwałkowujemy ciasto na stolnicy posypanej mąką, wycinamy nożem niewielkie trójkąciki. Na środek każdego trójkąta nakładamy łyżeczkę masy, zawijamy, formując półokrągły rogalik. Nie czekamy, aż ciasto wyrośnie. Pędzlujemy rogaliki po wierzchu mlekiem i pieczemy ok. 15 minut w 150°C z termoobiegiem.
    Rogaliki podaję polane lukrem i ozdobione kandyzowaną skórką pomarańczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo lubimy rogaliki :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881998638499731/?type=3&theater

      Usuń
  36. Witam ponownie, a może na święta cupcake's będą dobrym pomysłem ? Jeżeli tak, to podaję przepis:

    Proporcje na 12 sztuk:

    125 gr margaryny, 100 gr cukru, 1 łyżka miodu, 10 gr przyprawy do piernika - to zagotowujemy i studzimy. Do letniej masy wbijamy 2 jajka i roztrzepujemy widelcem.
    W misce łączymy suche składniki : 200 gr mąki przesiewamy z 2 łyżkami kakao i 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, mieszamy łyżką aby dobrze się połączyły. Do miski z suchymi składnikami wlewamy składniki "mokre" i mieszany widelcem do połączenia - nie mieszany za długo, mogą zostać grudki - dzięki temu babeczki będą po upieczeniu pulchne. Formę do babeczek wykładany papierowymi papilotkami i napełniany je ciastem do 3\4 wysokości. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika ( 170 stopni) na ok 20 minut. Studzimy i dekorujemy ulubionym kremem lub posypujemy cukrem pudrem albo polewamy czekoladą. Możliwości jest wiele, jeżeli lubicie, to do środka ciasta dołóżcie ulubione bakalie albo rozdrobnione owoce - zawsze będzie smacznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo apetyczne :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/881999081833020/?type=3&theater

      Usuń
  37. PIERNIK BABUNI

    2 szklanki cukru
    1 szklanka wody
    1 szklanka kwaśnej śmietany 18%
    1/4 szklanki miodu
    100 g masła
    8 jaj
    3 i 1/2 szklanki mąki
    2,5 łyżeczki sody oczyszczonej
    2 opakowania przyprawy do piernika z imbirem (2x40g)
    1 łyżeczka ciemnego kakao
    250 g suszonych śliwek
    200 g orzechów włoskich łuskanych
    100 g migdałów
    100 g rodzynek

    1 szklankę cukru wsypujemy do suchego garnka i na niewielkim ogniu cały czas mieszając doprowadzamy do jego karmelizacji. Mieszamy tak długo, aż cukier się rozpuści i przybierze płynną postać o bursztynowym kolorze.

    Wówczas bardzo ostrożnie wlewany 1 szklankę ciepłej wody i szybko mieszamy (trzeba uważać, bo karmel bardzo mocno wrze). Gotujemy na niewielkim ogniu do całkowitego rozpuszczenia się karmelu + 10 minut. Następnie pozostawiamy go do wystygnięcia.

    Białka oddzielamy od żółtek. W głębokiej misce (bo ciasta będzie dosyć dużo) ucieramy mikserem 1 szklankę cukru z żółtkami i masłem. Dodajemy do tego 1 szklankę śmietany,miód, wsypujemy przyprawę do piernika i 1 łyżeczkę kakao oraz wlewamy wystudzony karmel.

    Mąkę przesiewamy przez sito i mieszamy z sodą oczyszczoną. Dodajemy po 1 szklance do ciasta i mieszamy, wsypujemy bakalie i mieszamy (śliwki kroimy na mniejsze kawałki, orzechy i migdały siekamy).

    Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek i mieszamy delikatnie łyżką.

    Pieczemy w 2 długich wysmarowanych masłem i wysypanych bułka tartą keksówkach lub blaszce o wymiarach 360x245x60 około 1 godziny w temperaturze 180 stopni.

    Przed wyjęciem z pieca sprawdzamy długą wykałaczką środek ciasta, czy jest upieczony (wykałaczka musi być sucha).

    Dekorujemy według uznania lub oblewamy np. gorzką czekoladą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. smakowity piernik :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882011021831826/?type=3&theater

      Usuń
  38. Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy, z tej okazji wypada upiec tort :) I to jaki ! - czekoladowy :)
    Proporcje na tortownicę 22-23 cm.
    Biszkopt :
    5 jaj,
    3/4 szklanki cukru,
    2/3 szklanki mąki pszennej,
    1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
    Białka ubijamy na sztywno, dodajemy partiami cukier i ubijamy aż masa będzie lśniąca. Dodajemy żółtka i dalej miksujemy aż masa jajeczna zbieleje. Mąki przesiewamy i partiami dodajemy do masy jajecznej, delikatnie mieszamy aby masa nie opadła. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy ciasto, wyrównujemy wierzch i pieczemy przez ok. 30 minut w temperaturze 170 stopni. Studzimy, wyciągamy z tortownicy i na noc wkładamy biszkopt do lodówki - będzie się nam łatwiej kroił.
    Krem czekoladowy: po tabliczce mlecznej i gorzkiej czekolady, 1/2 szklanki mleka, słoik wiśniowej konfitury, trochę dobrego alkoholu, 300 gr masła prawdziwego
    Czekolady łamiemy na kawałki, wrzucamy do szklanej miseczki i dolewamy mleko i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Miękkie masło ucieramy na puch, dodajemy po trochu rozpuszczoną letnią masę czekoladową, łączymy na gładki krem ( odkładamy ok 3 łyżek do dekoracji). Następnie dokładamy konfiturę i alkohol do smaku, ponownie miksujemy do połączenia i odstawiamy na blat przykrywając miskę folią.
    Do nasączenia: syrop cukrowy sporządzony z takiej samej ilości wody i cukru, np. po 150 gr wody i cukru wsypujemy do rondla, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kilka minut. Do gorącego syropu sypiemy 3 łyżki kawy rozpuszczalnej, mieszamy aż się rozpuści i studzimy. Można do ponczu także dodać dla aromatu odrobinę alkoholu.
    Składanie tortu: biszkopt kroimy na trzy blaty, pierwszy - wierzchni blat kładziemy np. na paterze i nasączamy niewielką ilością ponczu, na to smarujemy połowę kremu, następnie drugi blat biszkoptu, znów nasączamy go ponczem - tym razem obficiej, druga część kremu i trzeci blat biszkoptu, który także nasączamy. Wyrównujemy boki tortu, smarując go pozostawionym kremem. Wstawiamy do lodówki na ok 2 godziny aby tort stężał.

    Dekoracja: czekolada deserowa 150 gr, 63 gr mleka, 25 gr glukozy, 1 gr żelatyny
    Czekoladę rozdrabniamy w miseczce. Żelatynę namaczamy w 2 łyżkach mleka i odstawiamy aż napęcznieje - rozpuszczamy ją w kąpieli wodnej. Resztę mleka zagotowujemy z glukozą, do gorącego dodajemy rozpuszczoną żelatynę, tą mieszanką zalewamy rozdrobnioną czekoladę i mieszamy do połączenia. Taką glazurą oblewamy dobrze schłodzony tort i dekorujemy wg uznania. SMACZNEGO !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. piękny ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882061941826734/?type=3&theater

      Usuń
  39. Ja rok temu na Boże Narodzenie zrobiłam sernik marcepanowy i muszę przyznać, że ten smak - ogólnie migdały i marcepan - bardzo mocno kojarzy mi się z tymi zimowymi Świętami :)

    SERNIK MARCEPANOWY

    SKŁADNIKI:
    Ser:
    4 jajka
    300 g masy marcepanowej (jeżeli kupowana jest w bloczkach po 200 g, to oczywiście można dodać całe 400 g, smak będzie intensywniejszy)
    2 łyżki + 1/3 szklanki cukru pudru
    700g - 1000 g twarogu śmietankowego wiaderkowego (lub kilkakrotnie zmielonego)
    60 ml śmietany kremówki 30 lub 36%
    1-2 łyżki likieru amaretto

    Polewa:
    150 g gorzkiej czekolady (oryginalnie w przepisie tak było, ja tym razem chyba dam mleczną lub wymieszam pół na pół - sernik będzie delikatniejszy, ale jeżeli ktoś lubi mocny, "gryzący smak" gorzkiej czekolady połączonej z migdałami, to gorzka lub deserowa jak najbardziej się nadaje)
    35 g masła
    50 g migdałów w płatkach (lub słupkach, uprażonych na suchej patelni)

    Uwaga, składniki na ser powinny być w miarę możliwości w temperaturze pokojowej.

    Piekarnik rozgrzać do 180 stopni (u mnie było idealnie, przy czym mam termoobieg). Żółtka oddzielić od białek i utrzeć z 1/3 szklanki cukru pudru na jasna i puszystą masę. Kontynuując ucieranie, stopniowo wmiksowywać masę marcepanową. Miksować do momentu uzyskania gęstej masy o jednolitej konsystencji. Dodawać po 2 łyżki twarogu, miksując na najniższych obrotach.

    Białka ubić oddzielnie ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać 2 łyżki cukru pudru. Delikatnie, drewnianą szpatułką, wmieszać pianę do sera (najlepiej w 3 turach).

    Na sam koniec dodać śmietankę i amaretto, dokładnie, ale delikatnie wymieszać.

    Masę wlać do tortownicy (ja użyłam średnicy 24 cm), wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 15 minut w 180 stopniach, a następnie dopiekać przez 60 minut w 130 stopniach. Studzić w piekarniku, stopniowo, ale bardzo powoli uchylając drzwiczki (ciasto może się "skurczyć", jeżeli zrobimy to zbyt szybko). Odstawić na noc w chłodne miejsce, żeby mogło sobie spokojnie zastygnąć.

    Następnego dnia robimy polewę czekoladową: Czekoladę i masło rozpuścić w kąpieli wodnej. Wierzch i boki sernika pokryć polewą, udekorować migdałami - ja boki "obsypałam" słupkami migdałów i lekko oprószyłam płatkami wierzch - wyglądało ślicznie i bardzo elegancko:)

    Byłam pewna, że robiłam zdjęcie, ale jednak nie mogę go znaleźć :)
    Pozdrawiam serdecznie i smacznego!
    Paulina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. konkurs jeszcze trwa więc poszukaj zdjęcia i możesz je dosłać :)

      Usuń
    2. Mam zdjęcie, ale nie mojego autorstwa, tylko z bloga, gdzie kiedyś znalazłam przepis - mogę podesłać, ale od razu mówię, że się pod nim nie podpisuję :)

      Usuń
    3. Paulina, zdjęcia nadesłane muszą być autorstwa osoby, która zgłasza przepis - są dowodem, że rzeczywiście upiekła coś z tego przepisu. Rozumiem, że przepis także nie jest Twój więc powinnaś była podać nazwę strony z jakiej go zaczerpnęłaś... Mam nadzieję, że opisałaś wszystko własnymi słowami a nie przekopiowałaś bo inaczej będę musiała usunąć go z konkursu...

      Usuń
    4. W takim razie nie mam takiego zdjęcia, ale oczywiście przepisałam go własnymi słowami, z własnego zeszytu z pysznościami oraz z moimi uwagami i drobnymi zmianami:)
      Przepis pochodził bodajże z bloga http://www.kuchennelovestory.blogspot.com, który swoją drogą serdecznie polecam:)

      Usuń
  40. Niebo w gębie

    Składniki:

    Kruche ciasto:

    kostka margaryny
    3 żółtka
    jajko
    1 szklanka cukru
    proszek do pieczenia
    mąki tyle, ile zabiorą składniki

    Wykonanie:

    Z podanych składników zagnieść kruche ciasto, podzielić na dwie równe części i upiec z nich dwa placki.

    Masa jabłkowa:

    1 kg jabłek (szara reneta)
    1 szklanka cukru

    Wykonanie:

    1 kg jabłek obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, usmażyć z cukrem i odrobiną wody. Gorące jabłka wyłożyć na upieczony placek i przełożyć drugim.

    Masa orzechowa:

    15 dag zmielonych orzechów
    1/2 szklanki mleka
    kostka masła
    3/4 szklanki cukru pudru

    Wykonanie:

    Orzechy sparzyć mlekiem. Kostkę masła utrzeć z cukrem pudrem, później dodać wystudzone orzechy. Tak przygotowaną masę wyłożyć na drugi placek. Stężałą masę polać czekoladową polewą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ciekawe ciasto :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882098808489714/?type=3&theater

      Usuń
  41. Pierniki żytnie z melasą

    Gdyby tak można było bezkarnie podjadać pierniczki, ale jak?, a może z mąką żytnią?. Moje pierwsze żytnie pierniczki, zdrowsze od tradycyjnych, a do tego takie pyszne..., że trudno im się oprzeć.

    Składniki na ciasto piernikowe:


    2 szklanki mąki żytniej, ja miałam typ 720
    2 szklanki mąki pszennej
    1 szklanka melasy, może być również miód lub złoty syrop
    2 jaja
    1 szklanka cukru kryształu lub trzcinowego
    2 płaskie łyżeczki sody
    2 czubate łyżki przyprawy do piernika
    szczypta soli
    2 łyżki smalcu
    1 łyżeczka proszku do pieczenia


    Do skarmelizowania:

    2-3 łyżki cukru
    6-7 łyżek wody
    1. Melasę lub miód gotujemy z cukrem, intensywnie mieszamy, a następnie odstawiamy do studzenia. Na małej patelni karmelizujemy 2-3 łyżki cukru, gdy cukier się rozpuści dolewamy 6 łyżek wody i gotujemy razem 2-3 minuty do zupełnego rozpuszczenia cukru, gotowy karmel przelać do przygotowanego wcześniej cukru z melasą, wymieszać i odstawiamy do wystudzenia.

    2. Do dużej miski przesiać mąkę żytnia i pszenną, dodać przyprawę do piernika, sodę, proszek do pieczenia, wymieszać. Następnie do mąki dodać smalec, jaja i przestudzoną masę z melasą i cukrem. Wyrobić na gładkie, elastyczne ciasto, może być dość twarde.

    3. Wałkujemy dość grubo 4-5 mm i wykrawamy pierniczki. Piekarnik rozgrzewamy do 175 C, pierniki układamy na foremkach wyłożonych papierem do pieczenia i pieczemy ok 10-12 minut. Zaraz po wyjęciu z piekarnika pierniczki stwardnieją i warto poczekać z jedzeniem dzień czy dwa, można je również szczelnie zamknąć i zostawić na święta.


    Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. śliczne pierniczki :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882098808489714/?type=3&theater

      Usuń
  42. Witam. Dzis odkrylam pyszne ciasto, ktore z pewnoscia zagosci na naszym stole podczas swiat. Do jego wykonania wykorzystalam swiateczne czekoladowe figurki z minionych swiat oraz "resztki" napoczetych czekolad (slodkich i gorzkich). Wypiek jest pulchny oraz wilgotny, dla osob lubiacych suche ciasta polecam wydluzyc czas pieczenia o 10 minut.

    Ciasto pelne czekolady

    600g czekolady
    200g masla lub margaryny
    6 jajek
    1 szklanka cukru
    Zapach wg uznania
    1 szklanka maki
    2 lyzeczki proszku do pieczenia

    WYKONANIE

    czekolade i maslo/margaryne rozpuscic w duzym garnku (w kompieli wodnej lub na malym ogniu), zostawic do przestygniecia. W tym czasie cale jajka wybic do miski i ucierac z cukrem, dodac make, proszek do pieczenia oraz zapach jaki lubimy (dalam jeden smietankowy). Po zmiksowaniu na jednolita mase przelac do czekolady (jeszcze cieplej) i wymieszac, aby nie bulo grudek. Przelac na blache wylozona papierem i piec 30minut w 180 stopniach Celcjusza. Po uplywie tego czasu wyjac z piecyka i wystudzic.

    POLEWA

    3 lyzki masla
    3 lyzki cukru
    3 lyzki kakao
    3 lyzki smietany

    WYKONANIE

    maslo rozpuscic na malym ogniu, dodac cukier i kakao, wymieszac dokladnie. Zdjac z ognia i dodac smietane, wymieszac dokladnie az cukier sie rozpusci (w razie potrzeby delikatnie podgrzac ciagle mieszajac). Po schlodzeniu wylac ma cieple ciasto i zostawic do calkowitego ostygniecia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. baaaardzo czekoladowe ciasto :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882436438455951/?type=3&theater

      Usuń
  43. Jak Święta, to musi być piernik ;) Jako, że nie mam czasu na robienie pierniczków, a na zrobienie piernika staropolskiego jeszcze się nie odważyłam, to mam taki swój sprawdzony przepis na taki trochę "oszukany, błyskawiczny piernik" z powidłami śliwkowymi. Potrzebne składniki to: 3 jajka, 250g masła lub margaryny, 2 łyżki miodu, 1 szklanka cukru, 3 łyżki kakao, 2 łyżki przyprawy do piernika, 1 szklanka powideł śliwkowych, 2 szklanki maki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki sody, 50 g posiekanych orzechów (włoskich, laskowych lub migdałów) lub posiekanej czekolady. Dodatkowo ok. 60g czekolady (dowolnej) na polewę.
    Przygotowanie: Do garnuszka przełożyć masło, miód, przyprawę do piernika, powidła oraz kakao. Wszystko razem podgrzewać - NIE DOPUSZCZAJĄC DO ZAGOTOWANIA - aż do rozpuszczenia masła, co jakiś czas mieszając. Odstawić do wystudzenia. W międzyczasie mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia oraz sodą. Jajka i cukier ubić na jasną i puszystą masę, dodać do nich ostudzoną mieszankę oraz suche składniki. Wszystko razem dokładnie wymieszać. Na koniec dodać posiekane orzechy lub czekoladę, wymieszać. Formę do pieczenia "keksówkę" o wymiarach 30x12 cm (lub dłuższą - 35cm - ciasto jest dość wysokie) wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć do niej ciasto. Ciasto piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 170*C przez około 1h (piec do "suchego patyczka"). Ostudzić. Ostudzone ciasto wyjąć z formy i polać roztopioną w kąpieli wodnej czekoladą.

    PS. Pamiętam, że jak w tamtym roku piekłam to ciasto w Wigilię to po jakichś 20 minutach pieczenia brakło prądu w domu, więc spisałam już ciacho na straty, ale na szczęście prąd szybko włączyli i ciasto się ładnie dopiekło ;) co widać na zdjęciu, które wysłałam na maila ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. faktycznie mało pracochłonny :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882436618455933/?type=3&theater

      Usuń
  44. Mój ulubiony

    Piernik z syropem klonowym i powidłami

    Korzenny, aromatyczny, szybki piernik. Kruchy, a zarazem wilgotny od powideł śliwkowych. Mój przepis z syropem klonowym, ale Wy możecie dodać miodu lub złotego syropu, a jeśli macie melasę to smak będzie jeszcze bardziej intensywny.

    Składniki na jedną keksówkę:

    1/2 kg mąki pszennej
    10 dag cukru kryształu
    1/2 szklanki syropu klonowego, ok 10 dag, można dodać miód
    2 łyżeczki kakao
    1 płaska łyżeczka mielonego cynamonu
    1 płaska łyżeczka mielonych goździków
    2-3 łyżeczki przyprawy do piernika
    10 dag roztopionego masła
    1/2 szklanki mocnego naparu z owocowej herbaty, np. dzika róża, grzaniec, malina, ja dodałam Hawajskiej owocowej
    3 łyżki powideł śliwkowych
    4 jaja
    1/2 łyżeczki sody
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Do dekoracji:

    tabliczka czekolady
    3 łyżki mleka


    Do przełożenia:

    słoik powideł śliwkowych

    1. Do miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, goździki, sodę, sól, przyprawę do piernika, dokładnie wymieszać.

    2. Zaparzamy pół szklanki mocnej herbaty. W rondlu roztapiamy masło i łączymy z: 3 łyżkami powideł, syropem klonowym, naparem z herbaty, cukrem kryształem, mieszamy. Kiedy mieszanka lekko się ochłodzi wbijamy jaja. Łączymy mokre składniki z mieszanką z mąki, miksujemy na gładką masę.

    3. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy masę piernikową. Piekarnik rozgrzewamy do 180 C i pieczemy przez 60-70 minut. Po upieczeniu odstawiamy do wystudzenia.

    4. Po wystudzeniu piernik kroimy wzdłuż trzykrotnie i przekładamy powidłami śliwkowymi. Przełożony piernik polewamy czekoladą rozpuszczoną z mlekiem.


    Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. fajne ciasto, dziękuję :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882436141789314/?type=3&theater

      Usuń
  45. Mój przepis numer dwa.
    Każda okazja - nie tylko Święta - jest dobra, żeby zrobić najpyszniejsze ciasto, jakie kiedykolwiek jadłam!
    Niestety, nie wiem skąd pochodzi przepis, spisałam go od mojej mamy, która z kolei dostała go od swojej uczennicy, która... :)

    "TORT" CZEKOLADOWY - PRZEPYSZNE CIASTO Z MASCARPONE

    Biszkopt:
    6 jajek
    1 szklanka cukru
    1 szklanka mąki
    1 łyżka mąki ziemniaczanej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżka octu
    2 łyżki kakao
    szczypta soli

    Krem
    400 g śmietany kremówki 30 lub 36%
    1 szklanka cukru pudru
    2 łyżeczki cukru waniliowego
    400 g serka mascarpone
    1/4 szklanki kakao
    1/2 tabliczki czekolady - najlepiej gorzkiej

    Nasączenie
    2 szklanki wrzątku
    4 łyżeczki kakao
    2 łyżeczki cukru
    (wielokrotnie testowałam, jaka ilość jest odpowiednia i taka starczy mi akurat na dokładne nasączenie placków)

    Dodatkowo:
    słoik dżemu do przekładania - smak według uznania, ale ja zawsze używam wiśniowego - świetnie komponuje się z kremem i czekoladą.

    Biszkopt upiec wg własnego przepisu lub z tego:
    żółtka ubić z cukrem. Dodać mąkę pszenną przesianą z proszkiem, wymieszać. Dodać mąkę ziemniaczaną, ocet, sól, kakao i wszystko razem wymieszać. Na koniec delikatnie wmieszać oddzielnie ubite białka. Przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec: jeżeli pieczemy w prostokątnej formie, to 30 minut, jeżeli w tortownicy (średnica 21-24 cm), to 40 minut. Forma zależy od tego, w jaki sposób chcemy podać swoje ciasto. Oczywiście jeżeli ma to być tort, polecam okrągłą.

    Ubić kremówkę z cukrem pudrem (dodać go pod koniec ubijania) na niemal sztywno. Dodać sypkie kakao, mascarpone i nadal miksować. Dosypać posiekaną czekoladę (ja nie siekam na wiórki, tylko kroję na małe kawałeczki, takie powiedzmy kwadraty o boku 0,5 cm - wtedy fajnie chrupią w kremie). Miksować spokojnie, by nie rozwarstwić śmietany.

    Biszkopt przekroić na trzy placki.

    I teraz układamy kolejno, jak to w torcie:
    1. Pierwszy krążek
    2. Nasączenie
    3. Dżem
    4. Krem
    5. Drugi krążek
    6. Nasączenie
    7. Dżem
    8. Krem
    9. Trzeci krążek (już nie nasączam)
    10. Krem
    11. Ewentualna dekoracja

    Zostawić w lodówce na co najmniej całą noc, żeby wszystkie składniki ładnie nasiąkły i "przeszły" smakiem.

    OdpowiedzUsuń
  46. Kolejny pomysł na świąteczne słodkości to przepis na rogaliki krucho-drożdzowe, który znalazłam kiedyś w mamy zeszycie. Pamiętam, że jak byłam mniejsza to robiłyśmy te rogaliki dość często i w tym roku chyba bedę musiała odświeżyć przepis, bo pamiętam, że były dobre. Ja sama robiłam je raz w życiu - i pamiętam zdziwienie mojego męża, że ajk to tak, ciasto z drożdżami do lodówki? ;) Oto przepis. Potrzebujemy: 1 kostkę (250g) margaryny, 1/2 kg maki, 1/2 szklanki mleka, 5 dag drożdży, 1 jajko, 1 szklanka cukru, dowolne nadzienie, np. powidła, owoce, gęsty budyń - tu pełna dowolność ;) Przygotowanie: Drożdże rozpuścić w letnim mleku. Margarynę, jajko, mąkę, cukier siekać nożem. Dodać drożdże i jeszcze siekać, aż będzie odchodzić od noża. Zagnieść na jednolite ciasto, zagarnąć w kulkę i wstawić do lodówki na godzinę. Następnie rozwałkować na grubość ok. 5 mm, pociąć na kilkucentymetrowe paski, a paski podzielić na trójkąty. W środku podstawy każdego trójkąta umieścić łyżeczkę nadzienia i zwinąć w rogalik. układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, upiec.Niestety nie mam podanej temperatury i czasu pieczenia, ale pamiętam, że miały taki ładny, jasnozłoty kolor. ;)
    I zapewniam, że pomimo wkładania ciasta z drożdżami w składzie, rogaliki wychodziły i to nawet bardzo dobre ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. rogaliki zawsze smakują :)

      Usuń
    2. No wiadomo ;) A i we wpisie wkradł mi się błąd, miało być "wkładania ciasta z drożdżami w składzie do lodówki" ;)

      Usuń
  47. Hej :)

    Ja chciałabym zgłosić przepis na staromodny tort orzechowy, tort który gościł w moim domu w każde święta. Był głównym punktem rodzinnych spotkań przy świątecznym stole.


    biszkopt orzechowy:

    6 białek
    6 żółtek
    6 łyżek cukru
    3/4 szklanki zmielonych orzechów włoskich
    2 łyżki tartej bułki
    1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia



    staromodny krem kawowy:

    400 g miękkiego masła
    1 szklanka cukru pudru
    4 żółtka
    50 ml świeżo zaparzonego espresso
    1 łyżka kawy rozpuszczalnej


    ponadto:

    połówki orzechów włoskich do dekoracji




    Przygotuj tortownicę o średnicy 20 cm, wysmaruj ją margaryną i wyłóż pergaminem. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Białka ubija na sztywno z cukrem, następnie dodaj żółtka. Ubijaj aż masa będzie puszysta i pojawią się pęcherzyki. Na tym kończy się pomoc miksera. Dodawaj partiami zmielone orzechy i bułkę tartą, delikatnie mieszaj trzepaczką. Na koniec wmieszaj proszek do pieczenia. Masę przelej do tortownicy, temperaturę zmniejsz do 160 stopni, wstaw ciasto do piekarnika i piecz przez 35 minut. Gotowy biszkopt ma piękny złoty odcień, nie odważyłam się zaglądać i sprawdzać patyczkiem :) Gotowy biszkopt ostudź i przekrój na trzy krążki.
    Teraz czas na krem. Miękkie masło utrzyj z połową cukru pudru na puch. Resztę cukru pudru ubij z żółtkami. Miskę z żółtkami umieść nad garnkiem z gotującą się wodą i ubijaj na parze przez kwadrans aż masa będzie gęsta i puszysta. Przestudzone żółtka dodawaj partiami do utartego masła. Wlej do masy napar i wsyp kawę rozpuszczalną. Dokładnie wymieszaj. Gotowym kremem przełóż biszkopt, wierzch i boki tortu posmaruj resztą kremu, wierzch udekoruj za pomocą rękawa. Jeszcze tylko połówki orzechów, około godziny schładzania w lodówce i możesz się cieszyć smakiem staromodnego tortu orzechowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. po prostu wspaniały ! zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882434758456119/?type=3&theater

      Usuń
    2. Iza wiem,że brakuje mu tej magii,która miał ten kręcony przez moją babcię ale wczoraj gdy siadłam przy kawałku poczułam się jakbym znów siedziała u babci w kuchni przy piecu kaflowym :)

      Usuń
  48. Na święta zawsze szykuję coś nowego, w tym roku w planach są:
    Muffiny z choinką
    Składniki na ciasto:
    2 szklanki mąki
    2/3 szklanki cukru
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 łyżeczka cukru waniliowego
    2 lub 3 łyżki kakao
    1 szklanka mleka
    1/3 szklanki oleju
    2 jajka

    Składniki na krem do dekoracji:
    1 tabliczka białej czekolady
    150 g serka homogenizowanego
    Zielony barwnik

    Dodatkowo:
    Cukier puder do oprószenia
    Rożki waflowe do lodów
    Kolorowa posypka, maczek cukrowy, dekorki

    Przygotowanie:
    1.Wkładam do miski suche składniki (mąkę, cukier, proszek, cukier waniliowy i kakao) dodaję mokre (olej lub masło, mleko i jaja) i mieszam drewnianą łyżką.
    2.Ciasto nakładam papilotek włożonych do formy na muf finki. Piekę w 180°C przez ok. 25 minut. Babeczki studzę.
    3. Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej, mieszam z serkiem homogenizowanym i barwnikiem.
    4.Każdą muf finkę oprószam lekko cukrem pudrem. Rożek waflowy smaruję masą serkową z każdej strony, można też posmarować spó, żeby choinka lepiej się trzymała muf finki.
    5. Resztę masy przekładam do woreczka cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki i dekoruję rożek dookoła. Wierzch posypuję kolorrowym maczkiem lub przyczepiam cukrowe dekorki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zastanawiałam się jak ten krem się trzyma a to na wafelku ! sprytne :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882435101789418/?type=3&theater

      Usuń
  49. U mnie na święta oprócz pierogów ruskich czy z kapustą, goszczą również te słodkie pierożki.
    Są pyszniutkie !

    Kakaowe pierożki :)
    Ciasto:
    25 dkg mąki
    10 dkg cukru
    150 dkg masła
    1 łyżka kakao
    2 jajka
    4-5 łyżek śmietany
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1/2 łyżeczki cynamonu

    Nadzienie:
    20 dkg twarogu
    5 dkg rodzynków namoczonych w kieliszku rumu
    1 łyżka skórki pomarańczowej
    5 dkg wiórków kokosowych
    1 jajko (roztrzepane)
    2 łyżki cukru pudru

    Dodatkowo:
    1 żółtko do posmarowania ciasteczek
    Ciasto zagnieść, włożyć na pół godziny do lodówki.
    Nadzienie wymieszać.
    Następnie rozwałkować ciasto, wykrawać szklanką koła, nakładać farsz, zlepiać jak pierogi.
    Posmarować roztrzepanym żółtkiem.
    Piec ok. 15 minut w 180 st.

    Można dodatkowo polać je,gdy będą zimne,pomarańczowym lukrem
    i posypać delikatnie wiórkami kokosowymi :)
    *pomarańczowy lukier:
    1 szklanka cukru pudru
    skórka otarta z 1 pomarańczy
    sok z 1/2 pomarańczy

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo mi się podobają takie pierożki :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882435788456016/?type=3&theater

      Usuń
  50. U mnie na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnie pierników na choince, piernika na stole, piernikowej chatki i piernikowego pociągu z wagonami wypełnionymi cukierkami.

    Moja propozycja to piernik z kawą do kawy :)

    ciasto:
    margaryna 12 dag
    miód 25 dag
    cukier 8 łyżek
    mąka pszenna 3 szklanki
    mleko 1 szklanka
    jaja 2 sztuki
    soda oczyszczona 1 łyżeczka
    przyprawa do piernika 3 łyżeczki
    kakao 1 łyżeczka
    kawa prawdziwa 2 łyżeczki
    masa orzechowa:
    mleko 1 szklanka
    cukier 15 dag
    masło 13 dag
    orzechy włoskie 20 dag

    Miód, cukier, margarynę, kawę prawdziwą mieloną, kakao oraz przyprawę do piernika łączymy w garnku, całość zagotowujemy, a następnie studzimy. Do zimnej masy dodajemy pozostałe składniki i całość mieszamy lub miksujemy. Przelewamy ciasto na blaszkę i pieczemy około 40 minut w 180 stopniach. Masa orzechowa: mleko zagotowujemy z cukrem, dodajemy masło oraz zmielone orzechy. Całość dokładnie mieszamy i gorąca masę przelewamy na wystudzony placek. Smacznego!

    Joanna Mróz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję za przepis :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882436328455962/?type=3&theater

      Usuń
  51. w ost. kilku latach oprocz keksa i pierniczków jest u nas szybki i latwy piernik z powidlami sliwkowymi wlasnej produkcji :)

    Składniki:
    ● 3 jajka
    ● szklanka cukru
    ● 2 szklanki mąki
    ● pół łyżeczki sody
    ● łyżeczka proszku do pieczenia
    ● 2-3 łyżki kakao
    ● 250g masła
    ● 2 łyżki miodu
    ● 2 łyżki przyprawy do piernik
    ● 3/4 szklanki powideł np.śliwkowych

    Wykonanie:
    # masło, miód, kakao i powidła przełożyć do garnka i dokładnie mieszać do czasu rozpuszczenia masła (nie gotować!)
    # jajka ubić z cukrem na puch
    # mąke przesiać, dodać sode, proszek
    # do jajek dodać przestudzone masło
    # po trochu dodawać mąke
    # piec ok. 1h w temp.170 stopni

    OdpowiedzUsuń
  52. Dla tych, co lubią bardziej skomplikowane ciasta proponuję przepis na pyszny tort z dodatkiem owocu mango. Jest przy nim trochę zachodu, ale efekt końcowy wynagradza poświęcony czas :)
    Składniki:

    jajka L, 2 szt
    cukier , 6 łyżek
    mąka pszenna, 4 łyżki
    mak, 2 łyżki
    wiórki kokosowe, 4 łyżki
    mleczko kokosowe, 400 ml
    mleko 1,5 %, 100 ml
    budyń waniliowy, 40 gr
    masło , 200 gr
    konfitura z czarnej porzeczki, 4 łyżki
    mango, 1 szt
    galaretka cytrynowa, 1 opakowanie
    likier bananowy, 2 łyżki
    biszkopty kakaowe Bonitki , kilka sztuk
    olej, 1 łyżka
    żółtka, 3 sztuki

    Wykonanie:
    Z jajek, 3 łyżek cukru, 3 łyżek mąki, maku i 2 łyżek wiórków kokosowych oraz oleju upiec biszkopt, wystudzić. Budyń z łyżką mąki i 3 żółtkami rozrobić w 100 ml mleka, mleczko kokosowe zagotować z 3 łyżkami cukru, wlać zawiesinę budyniową i razem zagotować. Ugotowany budyń przykryć folią spożywczą by nie utworzyła się skórka i wystudzić. Miękkie masło utrzeć na puch, dodać partiami budyń, dobrze połączyć mikserem ja gładki krem, dodać likier i znowu dobrze połączyć, odstawić do lodówki by krem stężał. Galaretkę rozpuścić w 1/2 szklanki wody, odstawić do stężenia. Na spód biszkoptowy zapiąć obręcz tortownicy, w której był pieczony. Spód posmarować konfiturą z czarnej porzeczki, wyłożyć połowę kremu, na to warstwa biszkoptów kakaowych, druga część kremu (dosypać 2 łyżki wiórków kokosowych). Mango obrać i pokroić na plasterki, ułożyć je dekoracyjnie na wierzch tortu i zalać tężejącą galaretką. Wstawić na noc do lodówki. Torcik kroić nożem maczanym w gorącej wodzie. Polecam - tort jest wyborny. :)
    Proporcje na tortownicę 22-23 cm średnicy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. trochę lata zimą :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882676725098589/?type=3&theater

      Usuń
  53. Bounty jako ŚWIĄTECZNY TORCIK
    BISZKOPT
    5 jajek
    3/4 szklanki mąki
    1/2 szklanki cukru
    2 łyżki kakao
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    opcjonalnie:łyżeczka cynamonu,kilka kropel dowolnego aromatu
    MASA KOKOSOWA
    3 szklanki mleka
    1 budyń kokosowy bądź śmietankowy
    1/2 szklanki cukru
    250g wiórków kokosowych
    125 g masła
    POLEWA CZEKOLADOWA
    1 tabliczka czekolady
    2 łyżki gęstej śmietany

    Biszkopt:Białka ubijamy na sztywną pianę, wsypujemy stopniowo cukier.
    Do ubitych białek dodajemy po jednym żółtku i jeszcze chwilę ubijamy.
    Kiedy masa będzie jasna i puszysta, dokładamy w małych porcjach przesianą mąkę,
    proszek do pieczenia i kakao.Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką.
    Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy biszkopt.
    Pieczemy 35 minut w temperaturze 180 stopni C.

    Masa:2,5 szklanki mleka gotujemy z cukrem.
    Po zagotowaniu mleka wsypujemy kokos i gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut.
    Jednak musimy masę pilnować i mieszać co jakiś czas,bo lubi przywierać do dna garnka.
    Po ok 20 minutach, gdy wyraźnie mleko się wygotuje, dodajemy masło, mieszamy.
    W pozostałym (0,5 szklanki) mleku rozprowadzamy budyń śmietankowy,
    wlewamy, bardzo szybko mieszamy i zagotowujemy.Odkładamy.

    Jeszcze letnią masę wykładamy na zimny biszkopt i rozprowadzamy na cieście.
    Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej ,na koniec dodajemy śmietanę i energicznie mieszamy.
    Polewamy ciasto.Rysujemy gwiazdkę na prawie zastygłej polewie i wypełniamy ją wiórkami kokosowymi
    Bardzo polecam !
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ładnie się prezentuje :) zdjęcie w galerii - https://www.facebook.com/SmacznaPyza/photos/a.879142198785375.1073741890.272642222768712/882676635098598/?type=3&theater

      Usuń
  54. Witam.
    Do 2 grudnia czy 20? Bo bardzo chciałabym w nim wziąć udział, tylko nie wiem czy jest nadal aktualny.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przykro mi, ale konkurs już zakończony. Trwał do 2 grudnia tak jak jest napisane w poście

      Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger