W lesie, który znam od dziecka

W lesie, który znam od dziecka

Marysin Wawerski i okoliczne lasy znam od dziecka. Już jako mały berbeć chodziłam tam z Mamą na spacery. Wtedy jeszcze nie było tam ścieżek dla biegaczy, a rezerwat im. króla Jana III Sobieskiego był ogrodzony i zamknięty.

Zapraszam na obszerną relację. Uwaga, dużo zdjęć! 
zdjecia przyrodnicze, grzybiara, grzybnieta, fotografuje przyrode, zolciak siarkowy, grzyby lesne, rezerwat sobieskiego
Ten młodziutki żółciak siarkowy przykuł moją uwagę już z daleka

Syrop z kwiatów akacji

Syrop z kwiatów akacji

Syrop z kwiatów akacji, w właściwie z kwiatów robinii akacjowej, bo tak nazywa się ta roślina, robi się tak samo jak syropy z innych kwiatków. Nie jest to nic skomplikowanego, a zimą będzie miłym wspomnieniem lata.
syrop kwiatowy, kwiaty akacji, kwiaty robinii, robinia akacjowa, z lasu, wykorzystanie kwiatow jadalnych, kwiaty jadalne, produkt naturalny, do napojow, przetwory
Kiedy zbierać kwiaty akacji?

Robinia akacjowa kwitnie w maju i czerwcu. Najbardziej popularna i najbardziej wartościowa jest odmiana o kwiatach białych, ale można wykorzystywać też te różowe. Kwiaty są zebrane w grona i pięknie pachną. Kwiaty na przetwory trzeba zbierać w pogodny, suchy dzień. Najlepiej przed południem, bo wtedy mają najwięcej aromatu. Zbiera się kwiaty w pełni kwitnienia, kiedy są dorodne i pięknie pachną. Ten zapach będzie nam potem przypominał letnie dni, kiedy zimą otworzymy butelkę lub słoik z syropem i dodamy go do napoju czy deseru.
pseudoakacja, drzewo akacjowe, akacja, kwiaty robinii akacjowej, kwiaty akacji, jak wykorzystac kwiaty akacji, kwity jadalne,
Do czego wykorzystać syrop z kwiatów? 

Syropy kwiatowe wykorzystuje się przede wszystkim do napojów. Można nimi słodzić lemoniady albo napary herbaciane czy ziołowe. Można takim syropem można polać lody lub nieco rozcieńczonym nasączyć biszkopt do tortu.

Właściwości lecznicze kwiatów robinii

Kwiaty robinii akacjowej są cenione w ziołolecznictwie od dawna. Napar z suszonych kwiatów pomaga przy przeziębieniach łagodząc kaszel. Robinia ma działanie przeciwzapalne, żółciopędne, oczyszczająco, moczopędne i przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie. Działa ogólnie przeciwstresowo i uspokajająco, a także jest używana przy problemach gastrycznych związanych z nadmiernym wydzielaniem żółci i wrzodach żołądka. Pogryzanie świeżych liści odświeża oddech. Naparem z kwiatów można przemywać podrażnioną skórę.
kwiaty na syrop, jadalne, kwiatuszki, na przetwory, syrop z kwiatow akacji, robinia akacjowa,
Syrop akacjowy

czas przygotowania:  2 godziny + 3 dni
składniki:
  • 500 ml wody 
  • 500 g cukru 
  • sok z 1-2 cytryn
  • 5 dobrze czubatych szklanek kwiatów akacji/robinii akacjowej
syrop z robinii, kwiaty akacji, kwiaty robinii, przetwory, do sloikow, na zime, syrop kwiatowy, do napojow
Jak zrobić syrop z kwiatów akacji?

Kwiaty zebrałam z dala od miasta w słoneczny dzień. Oberwałam od łodyżek przebierając dokładnie. Wykorzystałam 3 szklanki kwiatów białych i 2 szkl. kwiatów różowych. Dzięki takiej mieszance mój syrop ma lekko różowy kolor, ale przede wszystkim używa się kwiatów białych, które są bardziej aromatyczne. Nie płukałam ich żeby nie wypłukać pyłku kwiatowego, ale rozsypałam na białym prześcieradle, na balkonie, i zostawiłam w cieniu na godzinę żeby uciekły z nich wszystkie żyjątka. Kwiaty przesypałam do dużego słoja.

Z wody i cukru ugotowałam syrop, zszumowałam go. Dodałam sok z 1 dużej, dorodnej cytryny. Gorącym syropem zalałam kwiaty w słoju, zakręciłam, i odstawiłam na 3 dni zacienione miejsce. Codziennie, nawet 2 razy dziennie, kołysałam energicznie słojem żeby przemieszać zawartość. Po 3 dniach zlałam syrop i odcisnęłam mocno kwiatki. Syrop przelałam do wyparzonych słoików i buteleczek. Pasteryzowałam w piekarniku, stawiając je na głębokiej blasze wyłożonej złożoną gazetą, przez 30 minut w temperaturze 100 st. C. Naczynia wstawiam zimne do zimnego piekarnika i czas pasteryzacji liczę od momentu nagrzania się urządzenia do odpowiedniej temperatury. Po pasteryzacji pozwoliłam słoiczkom ostygnąć w wyłączonym piecu, a następnie przeniosłam je w chłodne, ciemne miejsce.

Można do zlanego syropu dodać nieco mocnego spirytusu, na tę ilość 50-100 ml, i wtedy powinien wytrzymać kilka miesięcy bez pasteryzacji.



Szparagi kiszone

Szparagi kiszone

Kisić można prawie wszystko więc kiszę różne warzywa i owoce. Szparagi kiszone to podobno specjał wielkopolski, ale są tak proste do przygotowania, że każdy może zrobić je sobie w domu. 

Jak smakują kiszone szparagi? Jak kiszone szparagi! Są delikatne, kwaskowe i pyszne! Jeśli tylko lubisz szparagi to taka wersja powinna Ci smakować. Zrób słoik na próbę, a jeśli się w nich zakochasz tak jak ja to szybko zrobisz więcej. Mnie zdecydowanie bardziej do gustu przypadły zielone kiszone szparagi.
kiszone szparagi, zielone szparagi, kiszonki, warzywa, szparagi w sloikach, szparagowa kiszonka, asparagus


Pizza ze szparagami, marchewką i twarożkiem

Pizza ze szparagami, marchewką i twarożkiem

Nazwałam to pizzą, ale wiem, to raczej po prostu placek drożdżowy z warzywami. Nie czepiajcie się jednak nazwy, ale lećcie do kuchni i też sobie taki placek upieczcie.  Jest pyszny!

Cienkie, drożdżowe ciasto. Na nim delikatne, słodkie warzywa i warstwa białego sosu z twarożku. To doskonałe połączenie. Taka pizza z warzywami i białym serem smakuje wybornie zarówno na gorąco jak i na zimno. Jest po prostu pyszna i do tego łatwa w przygotowaniu. Poproście swoje dzieci żeby ułożyły z warzyw piękny obrazek, a potem razem cieszcie się smakiem.

Co zrobić ze szparagów? Tutaj znajdziecie kilka pomysłów (klik,klik)
placek drodzowy z warzywami, warzywa, szparagi, wiosenna pizza, sos twarogowy, twarozek, bialy sos, wiosenny placek ala pizza, obiad, zapiekanka, laczka, kolorowe marchewki


Placki z żółciaka siarkowego, z podagrycznikiem

Placki z żółciaka siarkowego, z podagrycznikiem

Maj to pora najobfitszego występowania żółciaka siarkowego. Pisałam już o tym żółtym, nadrzewnym grzybie wiele razy. Nazywany jest leśnym kurczakiem nie tylko z powodu żółciutkiego koloru, ale też dlatego, że ma smak oraz konsystencję mięsa z piersi kurczaka. Wybrałam się po żółciaka na wycieczkę za miasto i zobaczcie co z niego zrobiłam.
placuszki grzybowe, z grzybami, grzyb, zolciak siarkowy, podagrycznik, chwasty, posożyt, jedzenie z lasu i laki


Zupa chwaścianka czyli dzikusy na zdrowie

Zupa chwaścianka czyli dzikusy na zdrowie

Ta zupa jest z chwastami. Na spacerze za miastem zebrałam sporo dzikusów czyli dziko rosnących roślin jadalnych. Rosną sobie swobodnie na łąkach i w lasach. Można je wykorzystywać w kuchni do wielu smacznych dań np. zup, sosów czy zapiekanek. 

Chwaścianka to bardzo trafna nazwa dla tej zupy, bo przecież są w niej chwasty. Teraz, wiosną, są najbardziej soczyste i smaczne. Nie musicie za nie płacić więc ugotowanie zupy wyjdzie tanio. I na dodatek będzie zdrowo, bo wszystkie użyte rośliny mają swoje lecznicze właściwości. Jakie? Przeczytajcie i zacznijcie z nich korzystać, bo warto!
zupa z chwastow, dzika zupa, dzikusy, chwasty, rosliny jadalne, kartoflanka, dzika zielenina, pokrzywa, gwiazdnica, czosnaczek, zupa dnia


Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger